Shifokorlar uchun imtiyozli uy-joy kreditlari tartibi belgilandi
Rossiyaning 16 ta mintaqasi davlat xaridlari portal orqali bolalar tovarlarini xarid qilish uchun 144 ta ariza qoldirdi, deb xabar bermoqda «Vyorstka». Birlamchi zarur buyumlar — bolalar aravachalari, karavotlar, manejlar, ovqatlantirish stullari, ovqatlantirish uchun mo‘ljallangan stulchalar — ijaraga berish punktlarida bepul vaqtinchalik foydalanish uchun taqdim etiladi. Ushbu chora-tadbirlar tug‘ilish darajasini rag‘batlantirishga qaratilgan.
Yordam quyidagi toifadagi fuqarolar uchun mo‘ljallangan: farzandli bo‘lgan talaba ayollar, ko‘p farzandli oilalar, kam ta’minlanganlar, nogiron farzandi bor oilalar hamda Ukrainaga bostirib kirishda qatnashgan shaxslarning oilalari. Shartnomalarning umumiy qiymati 143 million rubldan oshadi. Har bir lot narxi sotib olinayotgan mahsulot hajmiga bog‘liq bo‘lib, bir necha ming rubldan 30 million rublgacha o‘zgaradi.
Dasturda ishtirok etayotgan hududlar: Rostov, Saratov, Volgograd, Yaroslavl, Kirov, Vologda, Tula, Orlov, Kursk, Leningrad, Kaliningrad, Magadan oblastlari, Stavropol o‘lkasi, Mariy El, Chuvashiya va Shimoliy Osetiya respublikalari. Har bir hududda o‘z narx mezonlari belgilangan. Masalan, Rostov-Donda bolalar karavoti 17,5 ming rublga, Shimoliy Osetiyada esa 8 ming rublga xarid qilish rejalashtirilgan.
Ijaraga berilayotgan bolalar buyumlaridan foydalanish shartlari ham hududga qarab farqlanadi. Vologdada bolalar aravalari va ovqatlantirish stullari bir yil muddatga, Chuvashiyada esa olti oyga beriladi. Rostov viloyatida esa uchta buyumni istalgan muddatga olishga ruxsat etiladi.
Birinchi tenderlar 2024 yil dekabrida e’lon qilingan, ammo asosiy buyurtmalar 2025 yil martida, hukumat tomonidan «Oila va demografik siyosatni amalga oshirish, ko‘p farzandlilikni qo‘llab-quvvatlash strategiyasi» tasdiqlangandan so‘ng joylashtirilgan. Hujjat rasman qabul qilingach, 130 ta ariza asosida bolalar mahsulotlarini xarid qilish jarayoni boshlangan. Ijaraga berish punktlari tashkil etish tashabbusi mamlakatdagi demografik vaziyatni yaxshilash choralari doirasida qabul qilingan.
Rostat ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yilda mamlakatda atigi 1,2 million bola tug‘ilgan — bu o‘tgan yilga nisbatan 3,4 foizga kam. Bu 1999 yildan beri eng past ko‘rsatkich. Agar 1990 yillar statistikasi bo‘yicha hisoblab, Checheniston va anneksiya qilingan Qrim ma’lumotlarini chiqarib tashlansa, bu oxirgi 200 yildagi eng past tug‘ilish darajasi hisoblanadi.

В России для повышения рождаемости детские товары сдаются в аренду
16 регионов России оставили 144 заявки на покупку детских товаров через портал государственных закупок, сообщает «Вёрстка». Первоначально необходимые предметы — детские коляски, кроватки, манежи, стульчики для кормления — предоставляются в пунктах аренды для бесплатного временного пользования. Эти меры направлены на стимулирование рождаемости.
Помощь предназначена для следующих категорий граждан: студенток с детьми, многодетных семей, малообеспеченных, семей с детьми-инвалидами, а также семей лиц, участвовавших в вторжении в Украину. Общая стоимость контрактов превышает 143 миллиона рублей. Цена каждого лота зависит от объема приобретаемого товара и варьируется от нескольких тысяч рублей до 30 миллионов рублей.
Участники программы: Ростов, Саратов, Волгоград, Ярославль, Киров, Вологда, Тула, Орлов, Курск, Ленинград, Калининград, Магаданская области, Ставропольский край, Республика Марий Эл, Чувашия и Республика Северная Осетия. В каждом регионе установлены свои ценовые критерии. Например, в Ростове-на-Дону планируется купить детскую кроватку за 17,5 тысячи рублей, а в Северной Осетии — за 8 тысяч рублей.
Условия использования арендуемых детских товаров также различаются в зависимости от региона. В Вологде детские коляски и стульчики для кормления выдаются на срок один год, в Чувашии — на шесть месяцев. В Ростовской области разрешается брать три предмета на любой срок.
Первые тендеры были объявлены в декабре 2024 года, однако основные заказы были размещены в марте 2025 года после утверждения правительством стратегии «Реализация семейной и демографической политики, поддержка многодетности». После официального принятия документа начался процесс закупки детских товаров на основании 130 заявок. Инициатива по созданию пунктов аренды была принята в рамках мер по улучшению демографической ситуации в стране.
Согласно данным Росстата, в 2024 году в стране родилось всего 1,2 миллиона детей — это на 3,4 процента меньше, чем в прошлом году. Это самый низкий показатель с 1999 года. Если исходить из статистики 1990-х годов и исключить данные Чечни и аннексированного Крыма, это самый низкий уровень рождаемости за последние 200 лет.
Фото: mskagency.ru
Вашингтон предложил пятнадцатибальный план по прекращению войны для Ирана
Обширный пятнадцатибальный план по прекращению войны, представленный Соединёнными Штатами Америки Ирану, вызывает широкие обсуждения на международной политической арене. Об этом сообщает Zamin.uz.