Tehron nima uchun o‘zining maxfiy yerosti bazalarini aynan hozir ko‘rsatishga qaror qildi?
AQSH rasmiylarining anonimlik sharti bilan Reuters agentligiga ma’lum qilishicha, so‘nggi haftada AQSH Eron va Yamanning qo‘l yetishi mumkin bo‘lgan hududidagi harbiy bazaga «stels» texnologiyasi bilan jihozlangan va Amerikaning eng og‘ir bombalarini olib yurishga qodir oltita qo‘shimcha harbiy samolyotini joylashtirgan.
Eron bunga javoban Amerikaning mintaqadagi katta harbiy ishtiroki ular «shisha devorli xonadaligi» va «tosh otmasligi» kerakligini anglatishini bildirdi.
Eron, shuningdek, Chagos arxipelagidagi Diyego-Garsiya orolida joylashgan harbiy bazani bombardimon qilish bilan tahdid qildi – bu Hind okeanidagi Britaniya hududi bo‘lib, hozirda uni Mavrikiyga topshirish jarayoni ketmoqda. Avvalroq Eron bunday imkoniyatga ega ekanini ma’lum qilmagandi.
«Raketa shaharlari» deb ataladigan bu shaharlar nimani anglatadi, nima uchun Eron ular haqida aynan hozir gapirishga qaror qildi va bu Yaqin Sharqdagi ehtimoliy mojaro uchun nimani anglatadi?
Eronning «raketa shaharlari» nima?
Taxminlarga ko‘ra, bu korpusning yerosti «raketa shaharlari»dan birida raketalarni tayyorlash uchun maydonchadir
«Raketa shaharlari» – Islom inqilobi muhofizlari korpusi tomonidan yirik yerosti raketa bazalarini ifodalash uchun ishlatiladigan atama. Ushbu bazalar butun mamlakat bo‘ylab tarqalgan, bir-biri bilan chambarchas bog‘langan chuqur tunnellar majmuasidan iborat bo‘lib, ularning aksariyati strategik jihatdan muhim tog‘li hududlarda joylashgan.
Ular ballistik va qanotli raketalarni, shuningdek, boshqa strategik qurollarni – uchuvchisiz uchoqlar va havo hujumidan mudofaa tizimlarini saqlash, uchirishga tayyorlash va uchirish uchun ishlatiladi.
Korpus qo‘mondonlarining so‘zlariga ko‘ra, bu raketa shaharlari – shunchaki qurol-yarog‘ omborlari emas. Ularning ba’zilari – bir vaqtning o‘zida «jangovar navbatchilikka qo‘yishdan oldin raketalarni ishlab chiqarish va tayyorlash uchun» zavodlar ham hisoblanadi.
Ushbu raketa bazalarining aniq joylashuvi noma’lum va hech qachon rasman oshkor etilmagan.
Islom inqilobi muhofizlari korpusi aerokosmik kuchlari qo‘mondoni, brigada generali Amir Ali Hojizoda IRIB davlat teleradiokompaniyasiga bergan intervyusida eng yangi «raketa shahri»ni taqdim etdi. Videoda yer ostida chuqur joylashgan ballistik raketalar va kamikadze-dronlar aks etgan. Bu videoda aynan nima tasvirlanganini mustaqil ravishda tekshirib bo‘lmaydi.
Bu nega aynan hozir sodir bo‘layotganiga ishora sifatida davlat nashrlari Tehron bu quroldan «Eronga qarshi har qanday dushmanlik harakatlari»ga javoban foydalanishini ma’lum qildi.
«Agar Eronga mintaqadagi yoki Eron raketalari ta’sir ko‘rsatadigan radiusdagi istalgan bazadan hujum qilinsa, u Britaniya yoki Amerika obyektini ajratmaydi», – deya ta’kidlaydi Tehron.
So‘nggi 10 yil ichida korpus vaqti-vaqti bilan ko‘plab raketalar, dronlar va mudofaa tizimlari saqlanadigan yerosti tunnellarining suratlarini e’lon qilib, ularni «maxfiy raketa shaharlari» deb atagan.
Bu AQSH va Isroil uchun qanchalik muhim?
Eron o‘z imkoniyatlarini namoyish etib, Isroil va AQSHni yanada keskinlashuvdan tiyishga intilmoqda.
Yangi kadrlarda «Haybar Shekan», «Hoji Qosim», «Emad», «Sejil», «Kadar-N» va «Paveh» qanotli raketalarini ko‘rish mumkin.
Eron 2000 kilometrgacha bo‘lgan masofadagi nishonlarni ura olishini aytadi.
«Emad» ballistik raketalari Eronning Isroilga 2024 yil aprelida qilgan hujumida qo‘llangandi, buning natijasida Isroilning markaziy qismidagi «Navatim» aviabazasiga zarar yetkazilgan.
Erondan Iroq, Suriya va Iordaniya orqali Isroilga eng qisqa masofa ming kilometrga yaqin chiqadi. Isroil 2024 yil aprel oyidagi hujumda raketalarning 99 foizi tutib qolinganini ma’lum qilgan. Oktyabr oyidagi ikkinchi hujum sezilarli zarar yetkazmagan.
Biroq Eron raketalarining uchish masofasi va quvvati borasida shubhalar bor. Shuning uchun ular AQSHning Diyego-Garsiya orolidagi harbiy bazasiga yetib borishga qodirligi haqidagi so‘nggi bayonotlarni muhim voqea deb hisoblash mumkin.
Eron ballistik raketalarining uchish masofasi
1970-yillar boshidan beri Diyego Garsiya orolida Buyuk Britaniya va AQSHning qo‘shma harbiy bazasi mavjud. U yaxshi himoyalangan va Eron hududidan 3800 kilometrga yaqin masofada joylashgan.
Shu haftada Eron o‘zining «Shaheed-136B» uchuvchisiz uchoqlari 4000 kilometrgacha uchish masofasiga egaligi haqidagi bayonotini takrorladi, lekin bunga hali ham dalillar yo‘q.
Hozirda Eronning parvoz masofasi 2000 kilometrdan ortiq bo‘lgan raketalari yo‘qligiga qaramay, nazariy jihatdan u dengiz floti vositalari bilan orolga zarba berishi yoki o‘zidagi mavjud raketa tizimlarini o‘zgartirishi mumkin.
Yaqin Sharqda allaqachon Amerikaning katta kuchlari joylashtirilgan va tez orada mintaqada ikkita aviatashuvchi paydo bo‘ladi.
Quyidagi sun’iy yo‘ldosh tasvirlarida Diyego-Garsiyada B-2 bombardimonchi samolyotlari borligini ko‘rish mumkin; ular yaqinda Amerikaning Yamandagi husiychilarga qarshi amaliyotida ham ishtirok etgandi.
1 apreldagi sun’iy yo‘ldosh tasvirlarida bazada oltita B-2 paydo bo‘lgan, bir hafta oldingi tasvirlarda ular yo‘q edi
«Agar Eron yoki uning tarafdorlari Amerika harbiylari va AQSHning mintaqadagi manfaatlariga tahdid solsa, Qo‘shma Shtatlar xalqimizni himoya qilish uchun qat’iy choralar ko‘radi», –dedi shu hafta Pentagon rasmiy vakili Shon Parnell.
AQSH qurolli kuchlari strategik qo‘mondonligi Diyego-Garsiya bazasida nechta B-2 bombardimonchi samolyoti borligini aytishdan bosh tortdi va ular ishtirokidagi mashg‘ulotlar yoki operatsiyalarga izoh bermasligini ta’kidladi.
AQSH harbiy-havo kuchlari ixtiyorida jami 20 dona B-2 bombardimonchisi mavjud, shu tufayli, ulardan ko‘p foydalanilmaydi.
Eron «raketa shaharlari» haqida nega aynan hozir aytishni istab qoldi?
Eron rasmiylarining yangi bayonotlari Eron, AQSH va Isroil o‘rtasida uchta masala bo‘yicha keskinlik kuchaygan bir paytda paydo bo‘ldi: Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan husiychilar tahdidi, Eron yadroviy dasturi bo‘yicha muzokaralar va Isroilning Livandagi Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan «Hizbulloh» guruhini zaiflashtirish uchun yangi hujumlari.
Yakshanba kuni AQSH prezidenti Donald Tramp Tehron Vashington bilan yadro dasturi bo‘yicha kelishuvga erishmasa, Eronni bombardimon qilish va qo‘shimcha bojlar bilan tahdid qildi.
Bundan tashqari, o‘tgan yili Eron va Isroil o‘rtasidagi qarama-qarshilik kuchaygandi – tomonlar bir-biriga zarbalar berdi va yangi raketa inshootining namoyish etilishi, aftidan, Eron hujum qilingan taqdirda kuchli raketa zarbasi berishi mumkinligini ta’kidlashga qaratilgan.
Eron Isroilga uchinchi zarbani va’da qilishda davom etmoqda. Biroq, Tehronga jahon hamjamiyati tomonidan doimiy ravishda bosim o‘tkazilmoqda va Tehron va’dasini oxirigacha yetkaza olishiga shubha bor, ayniqsa Isroil zarbalari Eronning raketa salohiyatini zaiflashtirgani hisobga olinsa.
Shuningdek, Eron rasmiylari o‘z fuqarolariga AQSH tomonidan bo‘ladigan har qanday tahdidga qarshi tura olishini ko‘rsatishga harakat qilmoqda.
Yer ostida «raketa shaharlari»ni qurishdan maqsad — havo hujumlariga chidamlilik va bardoshlilikni oshirish va tiyib turish omiliga ega bo‘lishdir.
Eron bunday «shaharlar»ni barpo etib, AQSH va Isroilga quruqlikdagi bazalariga hujum qilingan taqdirda ham javob zarbasi bera olishini namoyish etdi.
Yerosti bazalari dushmanga noma’lum nuqtalardan raketa uchirish imkonini beradi va Tehronning harbiy salohiyatini aniq baholashga to‘sqinlik qiladi.

Пари НН усиливает команду новыми футболистами
По информации анонимных источников Reuters, в последние недели США разместили шесть дополнительных военных самолетов, оснащенных технологией «стелс», на военной базе в районе, до которого могут добраться Иран и Йемен.
В ответ Иран заявил, что большое военное присутствие США в регионе означает, что им «нужно быть осторожными» и «не бросать камни».
Иран также угрожал атаковать военную базу на острове Диего-Гарсия в архипелаге Чагос – это британская территория в Индийском океане, которая в настоящее время передается Маврикию. Ранее Иран не сообщал о такой возможности.
Что означают эти города, называемые «ракетными городами», почему Иран решил говорить о них именно сейчас и что это значит для возможного конфликта на Ближнем Востоке?
Что такое «ракетные города» Ирана?
По предположениям, это площадка для подготовки ракет на одном из подземных «ракетных городов» корпуса
«Ракетные города» – это термин, используемый Корпусом стражей исламской революции для обозначения крупных подземных ракетных баз. Эти базы расположены по всей стране и состоят из взаимосвязанных глубоких туннелей, большинство из которых находятся в стратегически важных горных районах.
Они используются для хранения, подготовки к запуску и запуска баллистических и крылатых ракет, а также других стратегических вооружений – беспилотников и систем противовоздушной обороны.
По словам командиров корпуса, эти ракетные города не просто склады с оружием. Некоторые из них также являются заводами для «производства и подготовки ракет перед их боевым дежурством».
Точное местоположение этих ракетных баз неизвестно и никогда не было официально раскрыто.
Командующий аэрокосмическими силами Корпуса стражей исламской революции, бригадный генерал Амир Али Ходжизода, в интервью государственному телеканалу IRIB представил самый новый «ракетный город». На видео были показаны баллистические ракеты и камикадзе-дроны, расположенные глубоко под землей. Невозможно независимо проверить, что именно изображено на этом видео.
В качестве указания на то, почему это происходит именно сейчас, государственные СМИ сообщили, что Тегеран использует это оружие в ответ на «любые враждебные действия против Ирана».
«Если будет атаковано с любой базы в регионе или в радиусе действия иранских ракет, это не будет различать британские или американские объекты», – подчеркивает Тегеран.
За последние 10 лет корпус время от времени публиковал фотографии подземных туннелей, где хранятся множество ракет, дронов и систем обороны, называя их «секретными ракетными городами».
Насколько это важно для США и Израиля?
Иран демонстрирует свои возможности, стремясь удержать Израиль и США от дальнейшей эскалации.
На новых кадрах можно увидеть крылатые ракеты «Хайбар Шекан», «Ходжи Касим», «Эмад», «Седжил», «Кадар-Н» и «Павех».
Иран утверждает, что может поражать цели на расстоянии до 2000 километров.
Баллистические ракеты «Эмад» были использованы Ираном в атаке на Израиль в апреле 2024 года, в результате которой был нанесен ущерб авиабазе «Наватим» в центральной части Израиля.
Расстояние от Ирана до Израиля через Ирак, Сирию и Иорданию составляет около тысячи километров. Израиль сообщил, что 99% ракет были перехвачены во время атаки в апреле 2024 года. Вторая атака в октябре не нанесла значительного ущерба.
Тем не менее, существуют сомнения относительно дальности и мощности ракет Ирана. Поэтому последние заявления о том, что они способны достичь военной базы США на острове Диего-Гарсия, можно считать важным событием.
Дальность полета баллистических ракет Ирана
С начала 1970-х годов на острове Диего-Гарсия находится совместная военная база Великобритании и США. Она хорошо защищена и расположена на расстоянии около 3800 километров от иранской территории.
На этой неделе Иран повторил свое заявление о том, что его беспилотники «Шахид-136B» имеют дальность полета до 4000 километров, но пока нет доказательств этого.
Хотя в настоящее время у Ирана нет ракет с дальностью полета более 2000 километров, теоретически он может нанести удар по острову с помощью морских средств или изменить свои существующие ракетные системы.
На Ближнем Востоке уже размещены большие силы США, и вскоре в регионе появятся два авианосца.
На следующих спутниковых снимках можно увидеть, что на Диего-Гарсии находятся бомбардировщики B-2; они недавно также участвовали в американской операции против хуситов в Йемене.
На спутниковых снимках от 1 апреля на базе появились шесть B-2, которых не было на снимках недели назад
«Если Иран или его сторонники угрожают американским военнослужащим и интересам США в регионе, Соединенные Штаты примут решительные меры для защиты нашего народа», – заявил на этой неделе официальный представитель Пентагона Шон Парнелл.
Вооруженные силы США отказались сообщить, сколько бомбардировщиков B-2 находится на базе Диего-Гарсия и подчеркнули, что не будут комментировать учения или операции с их участием.
В распоряжении ВВС США всего 20 бомбардировщиков B-2, поэтому они не используются часто.
Почему Иран решил говорить о «ракетных городах» именно сейчас?
Новые заявления иранских официальных лиц появились в то время, когда напряженность между Ираном, США и Израилем усилилась по трем вопросам: угроза хуситов, поддерживаемых Ираном, переговоры по иранской ядерной программе и новые атаки Израиля на группу «Хизбалла», поддерживаемую Ираном, в Ливане.
В воскресенье президент США Дональд Трамп угрожал Тегерану бомбардировками и дополнительными пошлинами, если Тегеран не достигнет соглашения с Вашингтоном по ядерной программе.
Кроме того, в прошлом году усилился конфликт между Ираном и Израилем – стороны обменивались ударами, и демонстрация новой ракетной установки, по-видимому, направлена на подчеркивание того, что Иран может нанести мощный ракетный удар в случае атаки.
Иран продолжает обещать третью атаку на Израиль. Однако Тегеран подвергается постоянному давлению со стороны мирового сообщества, и есть сомнения в том, сможет ли Тегеран выполнить свои обещания, особенно учитывая, что удары Израиля ослабили ракетный потенциал Ирана.
Кроме того, иранские официальные лица пытаются показать своим гражданам, что они могут противостоять любым угрозам со стороны США.
Цель строительства подземных «ракетных городов» – повысить устойчивость и выносливость к воздушным ударам и иметь возможность сдерживать противника.
Создавая такие «города», Иран продемонстрировал, что он может нанести ответный удар даже в случае атаки на свои наземные базы.
Подземные базы позволяют запускать ракеты из неизвестных противнику точек и затрудняют точную оценку военного потенциала Тегерана.