AQSH va Eron munosabatlaridagi keskinlashuv. Tehronda qanday variantlar bor?
Tramp agar AQSH bilan yadroviy kelishuvdan bosh tortsa, Eronni bombalash bilan tahdid qilgan. Tehron esa allaqachon «qat’iy javob» qaytarishni va’da qildi. Ammo bu aynan qanday javob bo‘ladi? Va bunga Isroilning nima daxli bor?
AQSH prezidenti Donald Tramp Tehron yangi yadroviy kelishuvdan bosh tortadigan bo‘lsa, Eronni keng ko‘lamli bombardimon qilish bilan tahdid qilmoqda. Shu bilan birga, AQSH prezidenti Tehron bilan kelishuv tuzishni afzal ko‘rishini ta’kidlamoqda – Trampning avvalgi prezidentligi davrida AQSHning o‘zi Eron bilan yadroviy kelishuvni tark etgandi. Vashington Tehrondagi hukumatga bosimni kuchaytirmoqda va allaqachon Yaqin Sharq mintaqasidagi aviatashuvchilari sonini ko‘paytirmoqda. Trampning so‘zlariga ko‘ra, tomonlar murosaga kelish imkoniyatini muhokama qilish uchun shu haftada «juda katta uchrashuv» o‘tkazadi. Bungacha Eron to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralardan bosh tortayotgan, mamlakatning ma’naviy rahnamosi Ali Xominaiy esa AQSH hujum qilgan taqdirda «qattiq javob»ga duch kelishidan ogohlantirgandi. Lekin bu aynan qanday javob bo‘lishi mumkin? «Meduza» Eron islom respublikasida qanday variantlar borligi va nima uchun butun dunyo bo‘ylab AQSH va Isroil fuqarolari xavf ostida qolishi mumkinligi haqida hikoya qiladi.
Vashingtonning Eronga hujum qilish uchun ikkita ssenariysi bor. Mamlakatni bombardimon qilishni (asosiysi, Natanz va Fordodagi ikkita yadroviy obyekt) AQSH armiyasi Isroil harbiy-havo kuchlari bilan hamkorlikda amalga oshirishi yoki operatsiyani to‘liq Isroil o‘z zimmasiga olishi mumkin. Bunday zarbalar natijasini oldindan aytish umuman qiyin emas: Eron havo mudofaasi qarshilik ko‘rsata olishi dargumon – va ikkala yadroviy obyektning yerusti infratuzilmasi yo‘q qilinadi. Agar operatsiyaga Amerikaning B-2 bombardimonchi samolyotlari va bunkerga qarshi qo‘llanuvchi GBU-57 bombalari jalb etilnsa, ularning yer ostidagi qismiga ham sezilarli zarar yetkaziladi.
Eron ehtimoliy hujumlarga qarshi mudofaa strategiyasida asosiy e’tiborni AQSH va Isroilga javob zarbasi berishga qaratadi. To‘g‘ri, so‘nggi bir yil ichida Eron rasmiylarining imkoniyatlari sezilarli darajada kamaydi. Ularning ittifoqchilaridan biri – Livandagi «Hizbulloh» tashkiloti Isroil bosqini natijasida jiddiy yo‘qotishlarga uchradi. Boshqasi – Suriyadagi Bashar Asad rejimi – umuman yo‘q bo‘lib ketdi.
Shuning uchun Tehron ehtimoliy javob zarbasini o‘ylaganda, mintaqadagi hamkorlariga emas, birinchi navbatda o‘z kuchlariga tayanishga majbur. Shunga qaramay, Islom Respublikasida Eron turli xil kombinatsiyalarda foydalanishi mumkin bo‘lgan yetarli imkoniyatlar mavjud.
Birinchi variant: Isroil bo‘ylab javob zarbasi
Tehronning AQSH va Isroil harbiylarining ehtimoliy qo‘shma operatsiyasiga mantiqiy javobi Isroil hududiga zarbalar bo‘lishi mumkin. Boz ustiga, Eron 2024 yilda ham raketalari va dronlari bilan ushbu mamlakatga ikki marta hujum qilgandi (garchi ular faqat cheklangan zarar yetkazgan bo‘lsa-da). Xususan, ikkinchi hujum amaliyoti vaqtida Eron 200 ga yaqin ballistik raketalardan foydalangan, ularning ba’zilari Isroil havo mudofaa tizimi himoyasidan o‘tgan va «Nevatim» harbiy bazasidagi inshootlarga zarar yetkazgan.
Albatta, Isroil hududiga berilgan avvalgi zarbalarda Tehron o‘zining barcha harbiy salohiyatini namoyish etmagan. Biroq, Isroil havo hujumidan mudofaa nuqtayi nazaridan eng himoyalangan hududlardan biri bo‘lib qolmoqda, ya’ni Eronning javobi uchun murakkab nishon. Shuning uchun Isroilga javob zarbasini voqealar rivojining asosiy ssenariysi sifatida ko‘rib chiqish kerak emas.
Ikkinchi variant: Amerikaning Yaqin Sharqdagi harbiy bazalariga zarba
AQSH harbiy bazalari mintaqaning turli qismlarida joylashgan: Bahrayn, Misr, Iroq, Isroil, Iordaniya, Kuvayt, Qatar, Saudiya Arabistoni, Suriya va Birlashgan Arab Amirliklari. 2024 yil oxirida Yaqin Sharqdagi Amerika harbiylarining umumiy soni taxminan 40 ming kishiga baholangan.
Bunday bazalar allaqachon bir necha bor eronparast kuchlar hujumiga uchragan. 2024 yil yanvar oyida Iroqdagi shialar guruhi tomonidan uchirilgan Eron droni Iordaniyadagi harbiy bazaning havo mudofaasini yorib o‘tgandi. O‘shanda uch nafar amerikalik harbiy halok bo‘lgan.
2020 yil yanvarida Eron generali Qosim Sulaymoniy Donald Tramp buyrug‘i bilan o‘ldirilgandan so‘ng, Islom inqilobi muhofizlari korpusi harbiy-kosmik kuchlari Amerikaning Iroqdagi ikkita obyektiga zarba bergandi. O‘shanda 100 dan ortiq harbiy kontuziyaga uchragan.
AQSHning Yaqin Sharqdagi harbiy bazalari Eronning javob zarbasi uchun eng ehtimoliy nishonlardan biri bo‘lib ko‘rinmoqda. Ular butun mintaqa bo‘ylab sochilib ketgan – bu esa ularning mudofaasini murakkablashtiradi. O‘tgan tajriba shuni ko‘rsatdiki, AQSH harbiy obyektlarining havo mudofaasini yorib o‘tish Isroilning zich va ko‘p qatlamli mudofaa tizimiga kirishdan ko‘ra ancha osonroq. Bunday zarba holatidagi asosiy tahdid AQSH harbiy-havo kuchlarining muqarrar javobidir.
Uchinchi variant: AQSHning boshqa ittifoqchilariga zarba
Eron amal qiladigan assimetrik urush konsepsiyasiga ko‘ra, Amerika ittifoqchilari Vashingtonga bosim o‘tkazish vositasiga aylanishi mumkin. Shu bois, Tehron Saudiya Arabistoni, Kuvayt, BAA, Qatar, Bahrayn yoki Iroqqa javob zarbasi berishi mumkin.
Eron allaqachon mintaqa davlatlarini AQSHning ehtimoliy operatsiyasini har qanday qo‘llab-quvvatlashni dushmanlik harakati sifatida ko‘rishi haqida ogohlantirgani bejiz emas. AQSH harbiylari tomonidan ushbu davlatlarning havo hududi yoki hududidan foydalanish ham shunga kiradi.
Tehron Ar-Riyod bilan munosabatlarni yaqinda tiklagandi va shu fonda Saudiya Arabistoni 2024 yilda Isroil va Eron o‘rtasidagi zarbalar almashinuvida o‘zini betaraf tutdi. Eron tomoni shundoq ham murakkab vaziyatida Fors ko‘rfazidagi arab davlatlari bilan munosabatlarni qasddan buzishni istashi dargumon. Shuning uchun bu davlatlar hududidagi Amerika harbiy bazalarigina hujumga uchrashi mumkin. Boshqa obyektlarga zarba berilishiga esa faqat alohida holatlarda qo‘l uriladi va bu mojaroni aniq keskinlashtirish bo‘ladi.
To‘rtinchi variant: Ho‘rmuz bo‘g‘ozini to‘sib qo‘yish
So‘nggi o‘n yilliklarda Amerika tajovuzi sodir bo‘lgan holatlarda Eron muntazam ravishda Hormuz bo‘g‘ozini yopish bilan tahdid qilib keladi. Ushbu yo‘lak jahon uglevodorod bozori uchun muhim ahamiyatga ega. Dunyo neftining taxminan 1/6 qismi va suyultirilgan gazning 1/3 qismi shu yerdan o‘tadi. Bunday qadam butun dunyodagi iqtisodiy vaziyatni jiddiy izdan chiqarishi mumkin. Misollarni uzoqdan izlashning hojati yo‘q: Yamandagi kamtargina husiychilar tijorat kemalarining Qizil dengiz orqali o‘tishiga to‘sqinlik qilishda muvaffaqiyatli harakatlanmoqda.
Lekin bu variantdagi muammo boshqa joyda. Hormuz bo‘g‘ozi bugungi kunda birinchi navbatda AQSH emas, Xitoyga kerak: Xitoy import qiladigan neftning qariyb yarmi shu yo‘nalish orqali o‘tadi. Bunday qadam AQSH manfaatlariga faqat bilvosita zarar yetkazadi, ammo shu bilan birga Tehronning asosiy savdo sherigi – Pekin bilan munosabatlarni buzadi.
Hormuz bo‘g‘ozi yopilishi jahon iqtisodiyoti uchun uzoq muddatli oqibatlarga olib keladigan qadam bo‘lib, bu yo‘lakni to‘sib qo‘yish Eron uchun juda oson. Shunga qaramay, Xitoyning manfaatlari tufayli bunday variant ehtimoli pastligicha qolmoqda.
Beshinchi variant: Erondagi AQSH fuqarolari hibsga olinishi
Qo‘sh fuqarolikka ega bo‘lgan eronliklardan garov sifatida foydalanish – Islom Respublikasi uchun odatiy taktikadir. 1979 yilgi inqilobdan so‘ng AQSHda eronliklarning yirik diasporasi shakllangan bo‘lib, ularning ko‘plab vakillari o‘z vatanlari bilan aloqani yo‘qotmagan. Shuning uchun mamlakatda AQSH va Eron fuqaroligiga ega bo‘lgan ko‘plab odamlar yashaydi.
Eron hukumati ulardan ko‘pincha siyosiy maqsadlarda foydalanadi. Amerika fuqaroligi egalari hibsga olinib, keyin AQSHdagi Tehrondagi rejim uchun muhim bo‘lgan mahbuslarga almashtiriladi. Yoki Vashingtonga bosim o‘tkazish uchun. 2023 yilda Eron hukumati Janubiy Koreya banklarida muzlatilgan olti milliard dollarni olish evaziga Amerikaning besh nafar fuqarosini ozod qilgandi.
Bunday variant Eron uchun eng og‘riqsiz ko‘rinadi: hokimiyat qarshilik ko‘rsata olmaydigan odamlarga qarshi o‘z yurisdiksiyasi doirasida harakat qiladi. Darvoqe, bunday tadbirdan alohida samara ham kutish kerak emas. Bir necha fuqaro hibsga olinishi Tramp ma’muriyati uchun katta zarba bo‘lishi dargumon.
Oltinchi variant: butun dunyo bo‘ylab AQSH va Isroil fuqarolariga suiqasdlar
O‘tmishda Tehron bir necha bor Isroil va AQSHning harakatlariga ushbu mamlakatlarning dunyoning turli nuqtalaridagi diplomatik obyektlariga yoki ularning fuqarolariga hujumlar bilan javob qaytargan. Eng mashhur misollar – 1983 yilda Bayrutdagi Amerika va Fransiya tinchlikparvar kuchlari kazarmalarida hamda 1992 yilda Buenos-Ayresdagi Isroil elchixonasidagi portlashlar.
Biroq so‘nggi paytlarda Eron bunday operatsiyalarni kamdan kam hollarda muvaffaqiyatli o‘tkaza oldi. Isroil va AQSH xavfsizlik kuchlari bunday tahdidlarning oldini olishni o‘rgandi. Xususan, 2022 yilda Eron maxsus xizmatlari Turkiyada Isroil fuqarolariga suiqasd uyushtirishga uringan, ammo muvaffaqiyatsizlikka uchragan.
Eron tomoni haqiqatan ham terrorchilik usullariga murojaat qilishi mumkin va potensial nishonlar juda ko‘pligi hisobga olinsa, bunday ssenariy Tehron raqiblari uchun eng og‘riqli ssenariylardan biriga aylanishi mumkin.
Yettinchi variant: yadro quroli yaratish
Eronda yadro qurolini ishlab chiqishga qaytish zarurligi haqidagi munozaralar 2024 yildayoq faollashgan edi. Ular Amerika prezidentining tahdidlaridan so‘ng yangi kuch bilan alanga oldi. 6 aprel kuni Eron parlamenti (Majlisi) deputati Muhammad Qosim Usmoniy mamlakat o‘zini himoya qilishining yadro quroli yaratishdan boshqa yo‘li yo‘qligini aytdi.
Tehron Isroil va AQSHning ehtimoliy zarbalarini ortga qaytmas nuqta sifatida qabul qilishi va yadroviy qurol ishlab chiqish masalasida o‘zini cheklashni to‘xtatishi ehtimoli yuqori. Biroq, asosiy yadroviy obyektlarga ehtimoliy hujumlar mamlakatni texnologik jihatdan bir necha yil ortga uloqtiradi. Atom infratuzilmasini tiklash bir necha yil talab etiladi. Shunga qaramay, uzoq muddatli istiqbolda Eronning yadro qurolini ishlab chiqishi Yaqin Sharqdagi xavfsizlik va barqarorlik uchun eng xavotirli tahdidlardan biriga aylanishi mumkin.

Обострение отношений между США и Ираном. Какие варианты есть в Тегеране?
Трамп угрожает бомбардировкой Ирана, если США откажутся от ядерной сделки. Тегеран уже пообещал дать «жесткий ответ». Но каким именно будет этот ответ? И какое отношение к этому имеет Израиль?
Президент США Дональд Трамп угрожает широкомасштабной бомбардировкой Ирана, если Тегеран откажется от новой ядерной сделки. В то же время президент США подчеркивает, что предпочел бы заключить соглашение с Тегераном – во время его предыдущего президентства США уже вышли из ядерной сделки с Ираном. Вашингтон усиливает давление на правительство Тегерана и уже увеличивает количество своих авиационных сил в регионе Ближнего Востока. По словам Трампа, стороны проведут «очень большую встречу» на этой неделе, чтобы обсудить возможность достижения компромисса. До этого Иран отказывался от прямых переговоров, а духовный лидер страны Али Хаменеи предупреждал, что в случае атаки США Иран столкнется с «жестким ответом». Но каким именно может быть этот ответ? «Медуза» рассказывает о том, какие варианты есть в Исламской Республике Иран и почему граждане США и Израиля могут оказаться под угрозой по всему миру.
У Вашингтона есть два сценария для атаки на Иран. Бомбардировку страны (в первую очередь, двух ядерных объектов в Натанзе и Фордо) может осуществить армия США в сотрудничестве с израильскими ВВС, или операцию может полностью взять на себя Израиль. Предсказать последствия таких ударов несложно: Иран вряд ли сможет оказать сопротивление своей противовоздушной обороны – и наземная инфраструктура обоих ядерных объектов будет уничтожена. Если в операцию будут задействованы американские бомбардировщики B-2 и бомбы GBU-57, предназначенные для разрушения укрытий, будет нанесен значительный ущерб и подземной части.
Стратегия обороны Ирана против возможных атак сосредоточена на нанесении ответного удара по США и Израилю. Однако за последний год возможности иранских официальных лиц значительно сократились. Один из их союзников – ливанская организация «Хизбалла» понесла серьезные потери в результате израильской агрессии. Другой – режим Башара Асада в Сирии – вообще исчез.
Поэтому, когда Тегеран думает о возможном ответном ударе, он вынужден полагаться в первую очередь на свои силы, а не на региональных партнеров. Тем не менее, в Исламской Республике Иран есть достаточно возможностей, которые могут быть использованы в различных комбинациях.
Первый вариант: ответный удар по Израилю
Логичным ответом Тегерана на возможную совместную операцию США и Израиля могут стать удары по территории Израиля. Более того, Иран уже дважды атаковал эту страну своими ракетами и дронами в 2024 году (хотя они нанесли лишь ограниченный ущерб). В частности, во время второй операции Иран использовал около 200 баллистических ракет, некоторые из которых прошли через израильскую систему противовоздушной обороны и нанесли ущерб объектам на военной базе «Неватим».
Конечно, в предыдущих ударах по территории Израиля Тегеран не продемонстрировал весь свой военный потенциал. Тем не менее, Израиль остается одним из самых защищенных с точки зрения противовоздушной обороны регионов, что делает его сложной целью для ответа Ирана. Поэтому не следует рассматривать ответный удар по Израилю как основной сценарий развития событий.
Второй вариант: удар по американским военным базам на Ближнем Востоке
Военные базы США расположены в различных частях региона: Бахрейн, Египет, Ирак, Израиль, Иордания, Кувейт, Катар, Саудовская Аравия, Сирия и Объединенные Арабские Эмираты. К концу 2024 года общее количество американских военных на Ближнем Востоке оценивается примерно в 40 тысяч человек.
Эти базы уже несколько раз подвергались атакам проиранских сил. В январе 2024 года иранский дрон, запущенный шиитской группой в Ираке, прорвался через систему противовоздушной обороны военной базы в Иордании. В результате тогда погибли трое американских военнослужащих.
В январе 2020 года, после того как иранский генерал Касем Сулеймани был убит по приказу Дональда Трампа, Корпус стражей исламской революции атаковал две американские базы в Ираке. Тогда более 100 военнослужащих получили контузии.
Военные базы США на Ближнем Востоке выглядят как одна из самых вероятных целей для ответного удара Ирана. Они разбросаны по всему региону, что усложняет их защиту. Прошлый опыт показал, что преодолеть противовоздушную оборону американских объектов гораздо проще, чем пробиться к плотной и многослойной системе защиты Израиля. Основная угроза в случае такого удара – неизбежный ответ со стороны американских военно-воздушных сил.
Третий вариант: удар по другим союзникам США
Согласно концепции асимметричной войны, которую применяет Иран, американские союзники могут стать инструментом давления на Вашингтон. Поэтому Тегеран может нанести ответный удар по Саудовской Аравии, Кувейту, ОАЭ, Катару, Бахрейну или Ираку.
Иран уже не без оснований предупреждал государства региона о том, что любое их содействие возможной операции США будет рассматриваться как акт враждебности. Использование воздушного пространства или территории этих стран американскими военными также подпадает под это определение.
Тегеран недавно восстановил отношения с Эр-Риядом, и на этом фоне Саудовская Аравия в 2024 году сохраняла нейтралитет в обмене ударами между Израилем и Ираном. В условиях и без того сложной ситуации Иран вряд ли захочет намеренно испортить отношения с арабскими государствами Персидского залива. Поэтому только американские военные базы на территории этих стран могут стать объектом удара. Удары по другим объектам будут осуществляться лишь в отдельных случаях и могут значительно обострить конфликт.
Четвертый вариант: блокировка Ормузского пролива
На протяжении последних десятилетий Иран регулярно угрожает закрыть Ормузский пролив в случаях американской агрессии. Этот коридор имеет важное значение для мирового рынка углеводородов. Примерно 1/6 мировой нефти и 1/3 сжиженного газа проходит через него. Такой шаг может серьезно подорвать экономическую ситуацию во всем мире. Примеры искать далеко не нужно: скромные хуситы в Йемене успешно препятствуют проходу торговых судов через Красное море.
Однако проблема этого варианта заключается в другом. В настоящее время Ормузский пролив нужен не столько США, сколько Китаю: почти половина нефти, импортируемой Китаем, проходит через этот маршрут. Такой шаг лишь косвенно повредит интересам США, но при этом испортит отношения Тегерана с его основным торговым партнером – Пекином.
Закрытие Ормузского пролива станет шагом, который приведет к долгосрочным последствиям для мировой экономики, и заблокировать этот коридор Ирану будет довольно легко. Тем не менее, из-за интересов Китая вероятность такого варианта остается низкой.
Пятый вариант: задержание граждан США в Иране
Использование иранцев с двойным гражданством в качестве заложников – обычная тактика Исламской Республики. После революции 1979 года в США сформировалась крупная диаспора иранцев, многие из которых не потеряли связь со своей родиной. Поэтому в стране проживает много людей, имеющих гражданство США и Ирана.
Иранское правительство часто использует их в политических целях. Граждане США задерживаются и затем обмениваются на заключенных, которые важны для режима в Тегеране. Или для оказания давления на Вашингтон. В 2023 году иранское правительство освободило пятерых граждан США в обмен на шесть миллиардов долларов, замороженных в банках Южной Кореи.
Этот вариант кажется для Ирана наиболее безболезненным: власти действуют в рамках своей юрисдикции против людей, которые не могут оказать сопротивление. Кстати, от такого мероприятия не стоит ожидать особого эффекта. Задержание нескольких граждан вряд ли станет серьезным ударом для администрации Трампа.
Шестой вариант: покушения на граждан США и Израиля по всему миру
В прошлом Тегеран несколько раз отвечал на действия Израиля и США атаками на дипломатические объекты этих стран в разных точках мира или на их граждан. Самые известные примеры – взрывы в казармах американских и французских миротворцев в Бейруте в 1983 году и в израильском посольстве в Буэнос-Айресе в 1992 году.
Однако в последнее время Иран редко удается успешно проводить такие операции. Израильские и американские спецслужбы научились предотвращать такие угрозы. В частности, в 2022 году иранские спецслужбы пытались организовать покушение на израильтян в Турции, но потерпели неудачу.
Иран действительно может обратиться к террористическим методам, и учитывая, что потенциальных целей очень много, такой сценарий может стать одним из самых болезненных для противников Тегерана.
Седьмой вариант: создание ядерного оружия
Дискуссии о необходимости возвращения к разработке ядерного оружия в Иране активизировались уже в 2024 году. Они разгорелись с новой силой после угроз президента США. 6 апреля депутат иранского парламента (Маджлиса) Мохаммад Касим Усмани заявил, что у страны нет другого способа защитить себя, кроме как создать ядерное оружие.
Тегеран может воспринять возможные удары со стороны Израиля и США как точку невозврата и прекратить ограничивать себя в вопросе разработки ядерного оружия. Однако потенциальные атаки на основные ядерные объекты отбрасывают страну технологически на несколько лет назад. Восстановление атомной инфраструктуры займет несколько лет. Тем не менее, в долгосрочной перспективе разработка ядерного оружия Ираном может стать одной из самых тревожных угроз для безопасности и стабильности на Ближнем Востоке.