Hindiston Germaniyani ortda qoldirib, shamol va quyosh energiyasidan elektr energiyasini ishlab chiqarish bo‘yicha uchinchi yirik davlatga aylandi
Hindiston 2024 yilda Germaniyani ortda qoldirib, dunyoda shamol va quyosh energiyasidan elektr energiyasini ishlab chiqarish bo‘yicha uchinchi yirik ishlab chiqaruvchiga aylandi, deb xabar beradi Ember tomonidan 2025 yil 8 aprelda e’lon qilingan yangi hisobot.
Hisobotga ko‘ra, 2024 yilda shamol va quyosh energiyasi jahon elektr energiyasining 15%ini tashkil etgan, buning 10%i Hindiston hissasiga to‘g‘ri keladi. Toza energiya manbalari (ya’ni qayta tiklanuvchi va yadroviy energiya) jahon elektr ta’minotining 40,9%ini tashkil etgan — bu ko‘rsatkich 1940-yillardan beri ilk bor 40%dan oshgan.
Hindiston quyosh energiyasini ishlab chiqarishni jiddiy darajada oshirdi. 2024 yilda quyosh panellari mamlakatda umumiy elektr energiyasining 7%ini ta’minlagan, bu 2021 yilga nisbatan ikki baravar ko‘p. Hindiston 2024 yilda 24 GVt quyosh quvvatini qo‘shdi va Xitoy hamda AQSHdan keyin uchinchi yirik bozorga aylandi. Shuningdek, mamlakat 20 TVt·soat qo‘shimcha quyosh elektr energiyasi ishlab chiqarib, dunyodagi to‘rtinchi o‘rinni egalladi.
Quyosh energiyasi yangi energiya manbalari orasida yetakchilikni saqlab qolmoqda: 2024 yilda 474 TVt·soat energiya qo‘shdi va 20 yildan beri ketma-ket eng tez o‘suvchi elektr manbai bo‘lib kelmoqda. Umuman olganda, global quyosh energiyasi ishlab chiqarish hajmi uch yil ichida ikki baravarga oshdi va jahon elektr ta’minotining 6,9%ini tashkil etdi.
Ember bosh direktori Fil Makdonald ta’kidlaganidek, quyosh energiyasi akkumulatorlar bilan birgalikda dunyoda toza energetikaga o‘tishning asosiy drayveriga aylanadi va elektr energiyasiga bo‘lgan o‘sib borayotgan global talabni qondiradi.
Hindiston uglerodsiz energiya manbalari ulushini oshirish maqsadiga積 active harakat qilmoqda. Rejalarga ko‘ra, mamlakat 2030 yilga qadar o‘zining o‘rnatilgan quvvatida qayta tiklanuvchi manbalar hissasini 50%ga yetkazmoqchi. 2021 yilda Hindiston 2030 yilgacha qayta tiklanuvchi manbalardan 500 GVt quvvatga erishish maqsadini e’lon qilgan edi, va harchand bu ko‘rsatkich mamlakatning yangilangan rejasida rasman qayd etilmagan bo‘lsa-da, u Hindiston energetika siyosatining muhim yo‘nalishi bo‘lib qolmoqda.
Germaniya tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadeful NATO alyansining Hormuz bo'g'ozi orqali qatnovni tiklashda hal qiluvchi rol o'ynashini umid qilmasligini ochiq aytdi. Bu haqda Zamin.uz
Dunyo Bugun, 18:53
Isroil armiyasi janubiy Livanda quruqlik harbiy amaliyotini boshladi
Isroil Davlati armiyasi janubiy Livan hududida aniq maqsadli quruqlik harbiy amaliyotini boshlaganini rasmiy ravishda e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Xabarga ko'ra, ushbu
Dunyo Bugun, 18:10
Eron Dubay va Doha aholisiga xavfsizlik bo'yicha ogohlantirdi
Eron Qurolli Kuchlari Birlashgan Arab Amirliklari va Qatar davlatlarining Dubay hamda Doha shaharlaridagi ayrim hududlarda yashovchi aholiga xavfsizlik choralarini ko‘rish bo‘yicha ogohlantirish
Dunyo Bugun, 17:59
Eronning yuqori lavozimli rasmiysi Abbos Aroqchi AQSH telekanallaridan biriga bergan intervyusi muhim ahamiyatga ega bo'ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu suhbat davomida Tehron shahrida
Tramp Eron rahbarini qo'llab-quvvatlash videolariga shubha bildirdi
Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eron oliy rahbari Ali Xomanaiyni qo'llab-quvvatlash maqsadida Tehronning markaziy maydonlaridan birida yig'ilgan minglab odamlar
Dunyo Bugun, 16:38
Tramp Eronning kamikadze dengiz dronlari haqiqat emasligini aytdi
Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eron ixtiyorida kamikadze turidagi dengiz dronlari mavjudligi haqida tarqalmoqda bo'lgan xabarlarga o'z munosabatini bildirdi. Bu

Индия, обогнав Германию, стала третьим по величине государством в мире по производству электроэнергии из ветра и солнечной энергии
Индия обошла Германию и стала третьим по величине производителем электроэнергии из ветра и солнечной энергии
Индия в 2024 году обошла Германию и стала третьим по величине производителем электроэнергии из ветра и солнечной энергии в мире, сообщает новый отчет Ember, опубликованный 8 апреля 2025 года.
Согласно отчету, в 2024 году энергия ветра и солнца составила 15% мировой электроэнергии, из которых 10% пришлись на долю Индии. Чистые источники энергии (то есть возобновляемая и ядерная энергия) составили 40,9% мирового электроснабжения — этот показатель впервые с 1940-х годов превысил 40%.
Индия значительно увеличила производство солнечной энергии. В 2024 году солнечные панели обеспечили 7% общего объема электроэнергии в стране, что в два раза больше по сравнению с 2021 годом. Индия добавила 24 ГВт солнечной мощности в 2024 году и стала третьим по величине рынком после Китая и США. Кроме того, страна произвела 20 ТВт·ч дополнительной солнечной электроэнергии, заняв четвертое место в мире.
Солнечная энергия сохраняет лидерство среди новых источников энергии: в 2024 году было добавлено 474 ТВт·ч энергии, и она остается самым быстрорастущим источником электроэнергии за последние 20 лет. В целом, объем глобального производства солнечной энергии удвоился за три года и составил 6,9% мирового электроснабжения.
Как отметил генеральный директор Ember Фил Макадол, солнечная энергия вместе с аккумуляторами станет основным драйвером перехода к чистой энергетике в мире и удовлетворит растущий глобальный спрос на электроэнергию.
Индия активно работает над увеличением доли безуглеродных источников энергии. Согласно планам, страна намерена довести долю возобновляемых источников в установленной мощности до 50% к 2030 году. В 2021 году Индия объявила о цели достичь 500 ГВт мощности из возобновляемых источников к 2030 году, и хотя этот показатель официально не зафиксирован в обновленном плане страны, он остается важным направлением энергетической политики Индии.
Обострившийся 28 февраля конфликт с участием Соединенных Штатов Америки, Израиля и Ирана не начался за одну ночь. Об этом сообщает Zamin.uz. По мнению аналитиков, нынешние боевые действия являются
Мир Вчера, 21:21
Президент Украины Владимир Зеленский объявил, что новый этап переговоров с США по вопросу завершения войны России против Украины состоится 21 марта. Об этом сообщает Zamin.uz. В своем вечернем