Rim katolik cherkovi rahbari papa Fransisk 2025 yilning 21 aprel kuni ertalab, o‘zining Vatikandagi qarorgohi bo‘lgan Kasa-Santa-Martada hayotdan ko‘z yumdi. U 88 yoshda edi.
Papaning vafoti haqidagi xabarni kardinal Kevin Farrell Vatikan televideniyesi orqali rasman ma’lum qildi.
«Aziz birodar va opa-singillarim, bugun chuqur qayg‘u bilan sevikli va muqaddas otamiz Fransiskning olamdan o‘tganini ma’lum qilishga majburman. Rim yepiskopi, papa Fransisk bugun mahalliy vaqt bilan soat 7:35 da Xudo huzuriga qaytdi. U o‘zining butun hayotini Xudoga va cherkovga xizmat qilishga bag‘ishladi. U bizni Injilning yuksak qadriyatlari bilan, ayniqsa kambag‘allar va jamiyatning chekka qatlamlariga bo‘lgan muhabbat, sadoqat va jasorat bilan yashashga o‘rgatdi», – deyiladi Vatican News portalida berilgan xabarda.
Fransisk (asl ismi Xorxe Mario Bergolio) 2013 yilning mart oyida Rim papasi etib saylangan va katolik cherkov tarixida Lotin Amerikasidan chiqqan ilk rahbar sifatida tarixga kirgan edi. U salomatligi sababli taxtdan voz kechgan Benedikt XVI o‘rniga papa etib tanlangandi.
Papalik davrida Fransisk ijtimoiy adolat, tabiat muhofazasi va kambag‘allar huquqlarini himoya qilishni o‘zining asosiy vazifasi sifatida belgilab, butun dunyoda keng tanilgan va hurmat qozongandi.
2025 yilning fevral oyi o‘rtalarida papa Fransisk bronxit tashxisi bilan shifoxonaga yotqizilgan. Keyinchalik uning ahvoli yomonlashgan, ikki tomonlama pnevmoniya aniqlanib, bir necha marta sun’iy nafas olish apparatiga ulanishiga to‘g‘ri kelgan. Kardinal Janfranko Ravazi papalik vazifalarini bajarish bilan bog‘liq qiyinchiliklar yuzaga kelgan taqdirda Fransisk taxtdan voz kechishi mumkinligini ta’kidlagan edi.
23 mart kuni papa Fransisk 38 kun davomida shifoxonada muolaja olgandan keyin Vatikanga qaytgan. 20 aprel kuni u Vatikandagi Avliyo Pyotr maydonida yig‘ilgan minglab odamlar oldida so‘nggi marta ko‘rinish berib, ularni Pasxa bayrami bilan samimiy tabriklagan edi.
Papa o‘zining so‘nggi nutqida G‘azo sektorida harbiy harakatlarni zudlik bilan to‘xtatishga, garovda saqlanayotgan isroilliklarning ozod qilinishiga hamda G‘azoda yashovchi aholiga insonparvarlik yordami yetkazishga chaqirgan. Shuningdek, u Ukrainada davom etayotgan mojaroga to‘xtalib, barcha tomonlarni «adolatli va mustahkam tinchlikka erishish yo‘lidagi harakatlarni davom ettirish»ga chorlagandi.
Papa Fransiskning vafotidan so‘ng yaqin kunlarda yangi papani saylash uchun Vatikanda an’anaviy konklav chaqirilishi rejalashtirilgan.
Yaqinda Isroilning Ynet nashri tomonidan e'lon qilingan ma'lumotlarga ko'ra, Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi AQSh elchisi Stiv Uitkoff bilan uchrashuvda Eronning yangi oliy
Dunyo Bugun, 01:33
Saudiya Arabistoni va BAA Eron bosimi kuchayishi bilan harbiy choralarini qat'iylashtirmoqda
Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklari Fors ko'rfazi mintaqasidagi vaziyatning keskinlashib ketishi bilan Eronga qarshi qabul qilayotgan choralarini yanada qat'iy va samarali
Dunyo Bugun, 01:01
Eron hukumati Ho'rmuz bo'g'ozi orqali o'tayotgan tashuvchi kemalardan norasmiy tarzda pul to'lovlarini undirishga kirishgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bloomberg xalqaro
Oq uy va Tel-Aviv o'rtasidagi diplomatik munosabatlarda so'nggi paytlar kutilmagan sovuqchilik kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald
Dunyo Kecha, 22:39
Pokiston bosh vaziri Shahboz Sharif Yaqin Sharqdagi jiddiy va murakkab vaziyatni barqarorlashtirish hamda mintaqaviy tinchlikka erishish maqsadida yangi tizimni taklif qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar
Dunyo Kecha, 22:19
Amerika Qo'shma Shtatlarida mudofaa va ilmiy sohada faoliyat yuritgan bir qator taniqli mutaxassislar sirli tarzda yo'qolib borayotgani haqida xabarlar e'tiborni tortdi. Bu haqda

Папа Римский Франциск скончался в возрасте 88 лет: в Ватикане объявлен траур
Глава Римско-католической церкви папа Франциск скончался 21 апреля 2025 года утром в своем ватиканском резиденции Каса-Санта-Марта. Ему было 88 лет.
О смерти папы официально сообщил кардинал Кевин Фаррел по ватиканскому телевидению.
«Дорогие братья и сестры, сегодня с глубоким sorrow я вынужден сообщить о том, что наш любимый и святой отец Франциск покинул этот мир. Римский епископ, папа Франциск, сегодня в 7:35 по местному времени вернулся к Богу. Он посвятил всю свою жизнь служению Богу и церкви. Он научил нас жить в соответствии с высокими ценностями Евангелия, особенно с любовью, преданностью и мужеством к бедным и обездоленным», – говорится в сообщении на портале Vatican News.
Франциск (настоящее имя Хорхе Марио Берголио) был избран папой в марте 2013 года и вошел в историю как первый глава католической церкви из Латинской Америки. Он был избран папой на место Бенедикта XVI, который отрекся от престола по состоянию здоровья.
В период своего понтификата Франциск определил защиту социальных прав, охрану природы и права бедных как свои основные задачи, став широко известным и уважаемым во всем мире.
В середине февраля 2025 года папа Франциск был госпитализирован с диагнозом бронхит. Позже его состояние ухудшилось, была диагностирована двусторонняя пневмония, и ему несколько раз пришлось подключаться к аппарату искусственной вентиляции легких. Кардинал Джанфранко Равази подчеркивал, что в случае возникновения трудностей, связанных с выполнением папских обязанностей, Франциск может отречься от престола.
23 марта папа Франциск вернулся в Ватикан после 38 дней лечения в больнице. 20 апреля он в последний раз появился перед тысячами людей на площади Святого Петра в Ватикане и искренне поздравил их с праздником Пасхи.
В своем последнем обращении папа призвал немедленно прекратить военные действия в секторе Газа, освободить захваченных израильтян и обеспечить гуманитарную помощь населению Газы. Он также обратил внимание на продолжающийся конфликт в Украине и призвал все стороны продолжать «усилия по достижению справедливого и прочного мира».
После смерти папы Франциска в ближайшие дни в Ватикане планируется созвать традиционный конклав для избрания нового папы.
Согласно информации, опубликованной недавно израильским изданием Ynet, министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи на встрече с послом США Стивом Уиткоффом заявил, что новый верховный лидер Ирана
Мир Сегодня, 01:33
Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты в связи с обострением ситуации в регионе Персидского залива принимают все более решительные и эффективные меры против Ирана. Об этом сообщает