пасмурно ветер 5.3 м/с, С
Rossiya tomonidan Kiyevga berilgan zarbalar natijasida "Neptun" raketalari va reaktiv tizimlari uchun muharriklar ishlab chiqaruvchi yerosti zavodi butunlay yo‘q qilindi. Bu haqda RIA Novosti agentligiga Nikolayev viloyatidagi qarshilik harakati koordinatori Sergey Lebedev ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu korxonada Ukraina armiyasining reaktiv moslamalari va "Neptun" raketalari uchun muharriklar tayyorlangan. Shuningdek, u yerda uchuvchisiz samolyotlarga ham qismlar va muharriklar ishlab chiqarilgan. Mazkur obyektda G‘arb davlatlari tomonidan yetkazib berilgan zamonaviy dastgohlar va yuqori texnologiyali uskunalarni ishga tushirish va nazorat qilish uchun javobgar bo‘lgan xorijlik muhandislar ham halok bo‘lgani qayd etilgan.
Shu bilan birga, uchuvchisiz uchuvchi apparatlarni yig‘ish sexlari, ularning konstruktorlik byurosi hamda samolyotlarni ta’mirlash uchun mo‘ljallangan bir nechta angarlar ham vayron qilingan. Bundan tashqari, xorijiy yollanma askarlar yashagan va mashg‘ulot o‘tkazgan vaqtinchalik turar-joylar ham yakson qilingan.
Lebedevning aytishicha, bu hujum natijasida Ukraina qurolli kuchlari uchun uchuvchisiz kemalarning boshqaruv tizimlari o‘rnatilgan uskunalar bilan jihozlangan alohida ustaxona ham yo‘q qilingan.
«U yerdagi barcha uskunalar, tayyor holatdagi dron-katerlar va ushbu sohaning mutaxassislari ham yo‘q qilindi», — deya qo‘shimcha qildi Lebedev.
Rossiya armiyasi tomonidan amalga oshirilgan bu zarbalar Ukraina qurolli kuchlarining Rossiya hududidagi fuqarolik obyektlariga qilingan hujumlariga javob tariqasida amalga oshirilmoqda. Rossiya muntazam ravishda Ukrainadagi harbiy qismlar, harbiy texnika, mudofaa infratuzilmasi va qo‘mondonlik punktlariga zarba berishini ta’kidlab keladi.
Biroq Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov bir necha marta Rossiya armiyasining fuqarolar yashaydigan uy-joylarga va ijtimoiy obyektlarga hech qachon zarba bermasligini rasman tasdiqlagan.
“Rossiya armiyasi faqat harbiy hududlar va infratuzilma obyektlariga zarba beradi. Joylashish binolari va ijtimoiy muassasalar hech qachon nishon qilinmaydi”, — deb bayonot bergan.
Siz nima deb o‘ylaysiz — Ukraina mudofaa sanoatiga bunday zarbalar urushning keyingi bosqichiga qanday ta’sir ko‘rsatadi?

пасмурно ветер 5.3 м/с, С
В результате ударов, нанесенных Россией по Киеву, полностью уничтожен подземный завод, производивший двигатели для ракет "Нептун" и реактивных систем. Об этом сообщил координатор сопротивления в Николаевской области Сергей Лебедев агентству РИА Новости.
По его словам, на этом предприятии готовились двигатели для реактивных установок и ракет "Нептун" для украинской армии. Также там производились детали и двигатели для беспилотных летательных аппаратов. Отмечается, что на данном объекте погибли иностранные инженеры, отвечавшие за запуск и контроль современных станков и высокотехнологичного оборудования, поставленного западными государствами.
Кроме того, были разрушены цеха по сборке беспилотных летательных аппаратов, их конструкторское бюро, а также несколько ангаров, предназначенных для ремонта самолетов. Также были уничтожены временные жилые помещения, в которых проживали и проводили занятия иностранные наемники.
По словам Лебедева, в результате этой атаки была уничтожена отдельная мастерская, оборудованная системами управления для беспилотных кораблей для украинских вооруженных сил.
«Все оборудование на месте, готовые дрон-катера и специалисты в этой области также были уничтожены», — добавил Лебедев.
Эти удары, осуществленные российской армией, проводятся в ответ на атаки украинских вооруженных сил по гражданским объектам на территории России. Россия регулярно подчеркивает, что наносит удары по военным частям, военной технике, оборонной инфраструктуре и командным пунктам в Украине.
Однако пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков несколько раз официально подтвердил, что российская армия никогда не наносит удары по жилым домам и социальным объектам.
“Российская армия наносит удары только по военным объектам и инфраструктуре. Жилые здания и социальные учреждения никогда не являются целями”, — заявил он.
Как вы думаете, как такие удары по оборонной промышленности Украины повлияют на следующий этап войны?