Putin Ramzan Qodirovning iste’fosi bo‘yicha qanday munosabat bildirdi?
Checheniston Respublikasi rahbari Ramzan Qodirov oxirgi kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda paydo bo‘lgan turli taxminlar va gap-so‘zlarga oydinlik kiritdi. U Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan o‘tkazgan uchrashuv chog‘ida o‘z lavozimidan ketishi mumkinligi haqidagi masala muhokama qilinganini ma’lum qildi. Bu haqda u shaxsiy Telegram kanali orqali bayonot berdi.
Qodirovning ta’kidlashicha, Putin internetda tarqalayotgan mish-mishlarga munosabat bildirgan va bu borada mashhur amerika yozuvchisi Mark Tvenning iborasini keltirgan: “Mening o‘limim haqidagi xabarlar juda bo‘rttirilgan”. Bu so‘zlar bilan u Qodirovning iste’fosi borasidagi gaplarning haddan tashqari oshirilganini bildirgan.
Checheniston rahbari Putinning "hali bajarilishi lozim bo‘lgan vazifalar bisyor" degan fikriga alohida e’tibor qaratdi. U shundan kelib chiqib, davlat rahbarining topshiriqlarini so‘zsiz amalga oshirishga tayyor ekanini bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, bir kun avval Qodirov jurnalistlar bilan suhbatda o‘z vazifasidan ketishi mumkinligi haqidagi xabarlarga izoh bergandi. U o‘zini charchagan his etayotganini va yaqin kelajakda ishni tark etish ehtimoli mavjudligini bildirgandi.
Shu bilan birga, u vaziyat bo‘yicha yakuniy qarorni faqat va faqat Rossiya prezidenti Vladimir Putin qabul qilishi mumkinligini ta’kidlab o‘tdi. Bu esa Qodirovning shaxsiy xohishidan ko‘ra, siyosiy hokimiyat ichidagi iyerarxiyaga sodiq qolishini anglatadi.
Ayni paytda Qodirovning kelajakdagi taqdiri borasida rasmiy qaror qabul qilinmagan. Ammo bu masala atrofidagi muhokamalar Rossiya siyosiy sahnasida e’tibor markazida bo‘lib turibdi. Putinning ayni paytda “ishlar ko‘p” degan bayonoti esa Qodirovning hozircha lavozimda qolishini anglatishi mumkin.

Путин как отреагировал на отставку Рамзана Кадырова?
Глава Чеченской Республики Рамзан Кадыров в последние дни прояснил различные предположения и слухи, появившиеся в социальных сетях. Он сообщил, что на встрече с президентом России Владимиром Путиным обсуждался вопрос о его возможной отставке. Об этом он заявил в своем личном Telegram-канале.
По словам Кадырова, Путин прокомментировал слухи, распространяющиеся в интернете, и привел фразу известного американского писателя Марка Твена: "Сообщения о моей смерти сильно преувеличены". Этими словами он указал на то, что разговоры об отставке Кадырова чрезмерно преувеличены.
Глава Чечни особое внимание уделил мнению Путина о том, что "еще много задач, которые необходимо выполнить". Исходя из этого, он заявил о своей готовности беспрекословно выполнять поручения главы государства.
Напомним, что день назад Кадыров в разговоре с журналистами прокомментировал сообщения о возможной отставке. Он отметил, что чувствует себя уставшим и что в ближайшем будущем существует вероятность оставить свою должность.
В то же время он подчеркнул, что окончательное решение по этому вопросу может принять только президент России Владимир Путин. Это означает, что Кадыров остается верным иерархии политической власти, а не только своим личным желаниям.
В настоящее время официальное решение о будущем Кадырова не принято. Однако обсуждения вокруг этого вопроса продолжают оставаться в центре внимания российской политической сцены. Заявление Путина о том, что "дел много", может означать, что Кадыров пока останется на своем посту.