Qozog‘istonda rus tiliga oid norma o‘zgartirilmoqda
Qozog‘istonda rus tilidan foydalanish borasidagi norma yangi Konstitutsiya loyihasida o‘zgacha talqin qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Respublika Konstitutsiyaviy sudi raisi o‘rinbosari Baxit Nurmuxanovning ma’lum qilishicha, loyihaning 9-moddasida muhim bir so‘z o‘zgartiriladi. Avvalgi “teng” so‘zi o‘rniga “qatori” iborasi taklif etilgan.
Bu o‘zgarish uslubiy va tahririy tuzatish sifatida izohlanib, terminologik va semantik bir xillikni ta’minlash maqsadida amalga oshirilmoqda. Amaldagi Konstitutsiyaning 7-moddasiga ko‘ra, davlat tashkilotlari va mahalliy boshqaruv organlarida rus tili qozoq tili bilan “teng” ravishda rasmiy qo‘llanilishi belgilangan.
Shu bilan birga, qozoq tili yagona davlat tili sifatida ochiq qayd etilgan. Ammo “teng” so‘zi yillar davomida bahs-munozaralarga sabab bo‘lib kelgan.
Ayrim fikrlarga ko‘ra, bu ibora rus tiliga davlat tili maqomiga yaqin mavqe beradi. Yangi tahrirdagi “qozoq tili bilan bir qatorda” degan ifoda esa aniqroq mantiqiy chiziqni belgilaydi: qozoq tili davlatning yagona tili, rus tili esa bu til bilan birga qo‘llanadi, ammo teng maqomda emas.
Bunda rus tili yuridik jihatdan davlat tiliga tenglashtirilmaydi, balki millatlararo muloqot tili sifatida funksional ahamiyat kasb etadi. Qozog‘istonning yangi Konstitutsiya loyihasi 31 yanvar kuni e’lon qilingan bo‘lib, u endilikda jamoatchilik muhokamasidan o‘tadi va umumxalq referendumi orqali tasdiqlanishi kutilmoqda.
Hozircha ovoz berish sanasi belgilanmagan. Xulosa qilib aytganda, birgina so‘zning o‘zgarishi til siyosatidagi huquqiy aniqlikni oshirishga xizmat qilishi mumkin.
Endi asosiy savol shuki, bu o‘zgarish jamoatchilik tomonidan qanday qarshi olinadi va referendumgacha qanday takliflar bildiriladi.

В Казахстане изменяется норма русского языка
В Казахстане норма использования русского языка в новом проекте Конституции трактуется иначе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам заместителя председателя Конституционного суда Республики Бахита Нурмуханова, в статье 9 проекта будет изменено важное слово. Вместо прежнего «равный» предлагается использовать выражение «наряду с».
Это изменение объясняется как стилистическая и редакционная корректировка, направленная на обеспечение терминологического и семантического единства. Согласно статье 7 действующей Конституции, русский язык официально используется в государственных учреждениях и органах местного самоуправления «наравне» с казахским языком.
При этом казахский язык отмечен как единственный государственный язык. Однако слово «равный» на протяжении многих лет вызывало споры и дискуссии.
По некоторым мнениям, это выражение придавало русскому языку статус, близкий к государственному языку. Новая редакция с выражением «наряду с казахским языком» устанавливает более чёткую логическую линию: казахский язык является единственным государственным языком, русский язык используется вместе с ним, но не на равных правах.
В этом случае русский язык юридически не приравнивается к государственному языку, а приобретает функциональное значение как язык межнационального общения. Новый проект Конституции Казахстана был опубликован 31 января, теперь он пройдет общественное обсуждение и ожидается его утверждение на всенародном референдуме.
Дата голосования пока не назначена. Подводя итог, можно сказать, что изменение всего одного слова может способствовать повышению юридической ясности в языковой политике.
Теперь главный вопрос в том, как общественность воспримет это изменение и какие предложения будут высказаны до референдума.