AQSH hududiga noqonuniy kirmoqchi bo‘lgan to‘rt nafar O‘zbekiston fuqarosi qo‘lga olindi
AQSHning Havo va dengiz operatsiyalari xizmati (AMO) chorshanba kuni Viekes oroliga noqonuniy ravishda kirishga uringan to‘rt nafar O‘zbekiston fuqarosini qo‘lga oldi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, voqea 7 may kuni Faxardo dengiz bo‘linmasi tomonidan aniqlangan. Chegara xodimlari orol tomon harakatlanayotgan bir qayiqni to‘xtatib tekshirgan. Qayiqda jami yetti nafar yo‘lovchi bo‘lib, ulardan uch nafari AQSH fuqarolari, qolgan to‘rt kishi esa (uch erkak va bir ayol) O‘zbekiston fuqarolari ekani ma’lum bo‘lgan. Tekshiruv davomida o‘zbekistonlik yo‘lovchilarda AQSH hududiga kirish yoki bu mamlakatda yashash uchun zarur bo‘lgan hech qanday rasmiy hujjat yo‘qligi aniqlangan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu kema AQSHning Virjin orollarida joylashgan Sen-Jon orolidan yo‘lga chiqqan bo‘lgan.
Ushbu holat yuzasidan Ramey chegara xizmati xodimlari to‘rt nafar O‘zbekiston fuqarosini qo‘lga olib, ularni immigratsiya hujjatlarini rasmiylashtirish va AQSH hududidan deportatsiya qilish maqsadida hibsga olgan.
Ma’lumot uchun eslatib o‘tamiz, avvalroq ham AQSH hukumati tomonidan deport qilingan bir guruh o‘zbekistonliklarning Vatanga qaytarilgani haqida xabarlar tarqalgan edi. AQSH chegara va immigratsiya xizmati hozirda mamlakatga noqonuniy kirish holatlarini bartaraf qilish bo‘yicha keskin chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda.

Четыре гражданина Узбекистана, пытавшиеся незаконно проникнуть на территорию США, были задержаны
Служба воздушных и морских операций США (AMO) в среду задержала четырех граждан Узбекистана, которые пытались незаконно войти на остров Вьекес.
Согласно официальным данным, инцидент был выявлен 7 мая морским подразделением Фахардо. Пограничники остановили и проверили лодку, движущуюся в сторону острова. На борту находились всего семь пассажиров, из которых трое были гражданами США, а остальные четверо (трое мужчин и одна женщина) оказались гражданами Узбекистана. В ходе проверки было установлено, что у узбекских пассажиров не было никаких официальных документов, необходимых для въезда на территорию США или проживания в этой стране.
По предварительным данным, это судно отправилось с острова Сен-Жон, расположенного на Виргинских островах США.
По данному делу сотрудники пограничной службы Рамей задержали четырех граждан Узбекистана с целью оформления их иммиграционных документов и депортации с территории США.
Для справки, ранее также поступали сообщения о возвращении на родину группы узбекских граждан, депортированных правительством США. Служба пограничного и иммиграционного контроля США в настоящее время принимает строгие меры по устранению случаев незаконного въезда в страну.