2022 yilgi Istanbul muzokaralari qanday o‘tgan va nima bilan yakunlangandi?
Putin amalda davom ettirishni taklif qilgan Istanbuldagi muzokaralar 2022 yil mart oyi oxirida, Rossiya Ukraina hududiga keng ko‘lamli bostirib kirishni boshlaganidan bir necha haftadan keyin bo‘lib o‘tgandi.
O‘shanda Rossiya Ukrainaning NATOga qo‘shilishdan bosh tortishini va Kiyevning yadrosiz va blokdan tashqari davlat maqomiga rozi bo‘lishini talab qilgan, Ukraina esa shartnomalarda qayd etilgan xavfsizlik kafolatlari sharti bilan bunga tayyor edi. Rossiya tomonidan anneksiya qilingan Qrim va Donbass masalasi ikki davlat prezidentlari darajasida alohida muhokama qilinishi ko‘zda tutilgandi. Kiyev o‘t ochish to‘liq to‘xtatilganidan keyingina shartnoma imzolanishi mumkinligini bildiradi.
Muzokaralar natijalari «Istanbul kommyunikesi»da qayd etildi, ammo uni rivojlantirish bo‘yicha aniq shartnomalar tuzilmadi. Iyun oyi o‘rtalarida Putinning yordamchisi Yuriy Ushakov «hammasi tugagani»ni ma’lum qildi.
O‘shanda BBC manbasi muzokaralar muvaffaqiyatsizligining sababini shunday izohlagandi: «Muzokaralar, agar yetakchilar tinchlik haqida kelishib olsalar, imzolaydigan hujjatlar haqida edi. Endilikda tinchlik umuman imkonsiz ekani ayon bo‘ldi».
Bu vaqtga kelib, xususan, rossiyalik harbiy xizmatchilarning Ukrainaning Bucha shahridagi harbiy jinoyatlari faktlari allaqachon oshkor bo‘lgan, Rossiya esa Qora dengiz floti flagmani «Moskva» kreyseridan ayrilgan, bu esa Zelenskiyning muzokaralarni davom ettirishga tayyorligi haqidagi bayonotlariga qaramay, muzokaralarni murakkablashtirgan edi.
O‘sha yil kuzida Rossiya Ukrainaning to‘rtta oblastini anneksiya qilganidan so‘ng, Zelenskiy Putin bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralar olib borishni amalda taqiqlovchi farmonni imzolaydi.
Endi, Putinning yordamchisi Yuriy Ushakov muzokaralar «2022 yilda to‘xtatilgan joyidan, tabiiyki, haqiqiy vaziyatni hisobga olgan holda» qayta boshlanishi kerakligini aytdi.
2025 yil bahoriga kelib Istanbul kommyunikesi yangi muzokaralar uchun boshlang‘ich nuqta bo‘lishi mumkinligi haqida yana gapira boshlashdi. Xususan, Donald Trampning Yaqin Sharq bo‘yicha maxsus vakili, shuningdek, Ukraina bo‘yicha muzokaralarni tashkil etish jarayonida ishtirok etayotgan Stiv Uitkoff Istanbuldagi muzokaralarni «aniq va mazmunli» deb atadi va ular «tinchlik bitimi tuzish uchun mo‘ljal» bo‘lib xizmat qilishi mumkinligini aytdi. Biroq, Trampning Ukraina bo‘yicha maxsus vakili Kit Kellog uning fikriga qo‘shilmadi va endi tomonlar «mutlaqo yangi narsani ishlab chiqishlari kerakligi»ni bildirdi.

Как прошли и чем завершились Стамбульские переговоры 2022 года?
Переговоры в Стамбуле, которые Путин фактически предложил продолжить, состоялись в конце марта 2022 года, через несколько недель после того, как Россия начала широкомасштабное вторжение на территорию Украины.
Тогда Россия требовала, чтобы Украина отказалась от вступления в НАТО и согласилась на статус нейтрального и внеблокового государства, в то время как Украина была готова к этому при условии обеспечения безопасности, зафиксированного в договорах. Вопросы аннексированного Россией Крыма и Донбасса должны были обсуждаться на уровне президентов двух стран. Киев заявил, что соглашение может быть подписано только после полного прекращения огня.
Результаты переговоров были зафиксированы в «Стамбульском коммюнике», однако конкретные договоренности по его развитию не были достигнуты. В середине июня помощник Путина Юрий Ушаков заявил, что «всё закончено».
Тогда источник BBC объяснил причины неудачи переговоров так: «Переговоры касались документов, которые должны были быть подписаны, если лидеры договорятся о мире. Теперь стало очевидно, что мир вообще невозможен».
К этому времени, в частности, факты военных преступлений российских военнослужащих в украинском городе Буча уже были обнародованы, Россия потеряла флагман Черноморского флота крейсер «Москва», что, несмотря на заявления Зеленского о готовности продолжить переговоры, усложнило процесс.
Осенью того же года, после аннексии Россией четырех областей Украины, Зеленский подписывает указ, фактически запрещающий прямые переговоры с Путиным.
Теперь помощник Путина Юрий Ушаков заявил, что переговоры должны быть возобновлены «с того места, где они были остановлены в 2022 году, естественно, с учетом реальной ситуации».
К весне 2025 года снова начали говорить о том, что Стамбульское коммюнике может стать отправной точкой для новых переговоров. В частности, специальный представитель Дональда Трампа по Ближнему Востоку, а также участвующий в процессе организации переговоров по Украине Стив Уиткофф назвал стамбульские переговоры «ясными и содержательными» и заявил, что они могут служить «основой для заключения мирного соглашения». Однако специальный представитель Трампа по Украине Кит Келлог не согласился с его мнением и заявил, что стороны «должны разработать совершенно новое».