Fransiya rasmiylari Telegram asoschisi Pavel Durovning AQSHga chiqishiga ruxsat bermadi. Bu haqda Politico nashri Parij prokuraturasi bayonotiga tayanib xabar berdi. Qayd etilishicha, qaror 12 may kuni qabul qilingan va unga asos sifatida “bunday safar uchun yetarli va zarur asos yo‘qligi” ko‘rsatilgan.
Durov ushbu safarni Amerikadagi investitsiya fondlari bilan muzokaralar o‘tkazish maqsadida rejalashtirganini ma’lum qilgandi. Ammo Fransiya hukumati uning chiqishiga rasman to‘sqinlik qildi.
Mazkur voqea ortidan yana bir jiddiy ayblov yuzaga chiqdi. 18 may kuni Pavel Durov Telegram'da qilgan bayonotida Fransiya tashqi razvedka xizmati — DGSE rahbari Nikolya Lerner Parijdagi Hotel de Crillon mehmonxonasida uni shaxsan uchrashuvga chaqirganini aytdi. Unga ko‘ra, Lerner Telegram orqali Ruminiya saylovlaridan oldin “konservativlar ovozini o‘chirishni” so‘ragan. Durov bu talabni rad etganini bildirdi.
Fransiya rasmiylari esa bu da’volarni keskin inkor etmoqda. DGSE vakillari rasmiy bayonotida ta’kidlashicha, ular Durov bilan faqat messenjer orqali tarqatilayotgan terrorchilik va bolalar pornografiyasiga oid kontentlar haqida suhbatlashishgan. Ularning aytishicha, uchrashuvlarda saylovlarga ta’sir o‘tkazish yoki senzura qilish haqida gap bo‘lmagan.
Ayni vaqtda Pavel Durov Fransiyada sud nazoratida qolmoqda. U hukumat ruxsatisiz mamlakatni tark etish huquqiga ega emas. Avvalroq, 2025 yil bahorida Fransiya hukumati unga vaqtincha Dubayga safar qilish uchun ruxsat bergandi.
Ma’lumot uchun, Pavel Durov 2024 yil avgust oyida Parijda ushlangan. Uga Telegram platformasida terrorchilik targ‘iboti va bolalarga nisbatan man etiladigan kontentni bloklamaslik ayblovlari qo‘yilgan. Huquqni muhofaza qiluvchi organlarning ta’kidlashicha, messenjer ma’muriyati tizimli ravishda davlat talablarini inkor qilib kelgan.
Zamin.uz tahririyati Telegram va Pavel Durov atrofidagi voqealar rivojini diqqat bilan kuzatishda davom etadi. Siz bu vaziyatda qaysi tarafning haqligini o‘ylaysiz? Bu voqealar messenjerlar erkinligiga tahdidmi yoki xavfsizlik ehtiyojimidan kelib chiqadimi?

Париж не разрешил Павлу Дурову выезд в США
Французские официальные лица не разрешили основателю Telegram Павлу Дурову выезд в США. Об этом сообщает издание Politico со ссылкой на заявление прокуратуры Парижа. Указывается, что решение было принято 12 мая, и в качестве основания указано, что "нет достаточных и необходимых оснований для такой поездки".
Дуров сообщил, что планировал эту поездку с целью проведения переговоров с инвестиционными фондами в Америке. Однако французское правительство официально воспрепятствовало его выезду.
После этого инцидента возникло еще одно серьезное обвинение. 18 мая Павел Дуров в своем заявлении в Telegram сообщил, что глава французской внешней разведки — DGSE Николай Лернер пригласил его на личную встречу в отеле de Crillon в Париже. По его словам, Лернер через Telegram попросил "отключить голоса консерваторов" перед выборами в Румынии. Дуров заявил, что отклонил эту просьбу.
Французские официальные лица резко отвергли эти обвинения. Представители DGSE в официальном заявлении подчеркнули, что они обсуждали с Дуровым только контент, распространяемый через мессенджер, связанный с терроризмом и детской порнографией. По их словам, на встречах не шла речь о влиянии на выборы или цензуре.
В настоящее время Павел Дуров остается под судебным контролем во Франции. У него нет права покидать страну без разрешения правительства. Ранее, весной 2025 года, французское правительство разрешило ему временно поехать в Дубай.
Для справки, Павел Дуров был задержан в Париже в августе 2024 года. Ему предъявлены обвинения в том, что он не блокировал контент, связанный с пропагандой терроризма и запрещенными материалами в отношении детей, на платформе Telegram. Правоохранительные органы подчеркивают, что администрация мессенджера систематически игнорировала требования государства.
Редакция Zamin.uz продолжает внимательно следить за развитием событий вокруг Telegram и Павла Дурова. Как вы думаете, какая сторона права в этой ситуации? Угрожают ли эти события свободе мессенджеров или исходят из необходимости безопасности?