Isroil va Eron o‘rtasidagi halokatli zarbalar almashinuvi yanada kuchaymoqda
Yaqin Sharqda o‘ziga xos katta nizo o‘chog‘i paydo bo‘lganiga uch kundan oshdi. Isroil va Eron o‘rtasidagi keng ko‘lamli raketa va dron hujumlari nafaqat harbiy infratuzilma va atom obyektlariga, balki tinch aholi yashovchi mintaqalarga ham jiddiy xavf tug‘diryapti. Uchinchi kunga kelib, har ikki davlatda qurbonlar soni va zarar ko‘rgan obyektlar ro‘yxati ortmoqda.
Isroildan katta masshtabda javob zarbalari
Mojaroning uchinchi kuni Isroil o‘z hududi bo‘ylab keng ko‘lamli raketalar va aniq zarbalar amalga oshirdi. 14 iyun kuni kechqurun islom respublikasining Janubiy Fors mintaqasida joylashgan yirik gaz konini nishonga olgan zarba oqibatida obyektda ishlab chiqarish qisman to‘xtatildi. 15 iyunga o‘tar kechasi esa Tehrondagi Shahron neft ombori, Eron mudofaa vazirligi qarorgohi, Mudofaa innovatsiyalari va tadqiqotlari tashkiloti (SPND) hamda Isfahondagi uranni qayta ishlash zavodi zarbalar ostida qoldi. Atom energetikasi agentligiga ko‘ra, bu yerda to‘rtta muhim binoga, jumladan uran konversiyasi va yoqilg‘i plastinalari sexiga ham ziyon yetgan. Tehron shimoli-sharqidagi turar joy binosi portlash oqibatida xarobaga aylangan va ko‘plab bolalar halok bo‘lgani aytilmoqda.
Tehron aholisi Shahron neft omboridagi yong‘inni kuzatmoqda, 2025 yil 15 iyun
Majid Asgaripour / WANA / Reuters / Scanpix / LETA
Fars agentligining xabar berishicha, xarobalar ostida 10 nafar bola halok bo‘lgani qayd etilgan. Isroil mudofaa armiyasi ma’lumotiga ko‘ra, 80 dan ortiq strategik va harbiy obyekt tungi hujumlarda nishonga olindi. Uch kunlik to‘qnashuvda esa 170 dan ziyod manzilga zarba berilgan.
Erondan kutilgan qat’iy javob
15 iyunga o‘tar kechasi Eron Isroilga qarshi eng qudratli javob zarbasini amalga oshirdi. 80 ga yaqin ballistik raketa Isroilga yo‘naltirildi. Tinch aholiga yetgan zarar jiddiy ko‘lamda: mamlakat shimolidagi Tamra shahrida to‘rt ayol, Tel-Aviv yaqinidagi Bat-Yam shaharchasida olti kishi, jumladan ikki bola halok bo‘lgan. Zarba oqibatida ko‘p qavatli turar joy binosi vayron bo‘lgan, qutqaruv ishlariga Isroil bosh vaziri Netanyahu shaxsan tashrif buyurdi va qasos olishga so‘z berdi.
Isroilning Bat-Yam shahrida vayron bo‘lgan bino xarobalari ostidan qurbonlar va jabrlanganlar qidirilmoqda
​​​​Abir Sultan / EPA / Scanpix / LETA
Isroil bo‘ylab 200 dan ortiq odam turli darajada yaralangan. Rexovot shahridagi Veysman ilmiy instituti va Hayfadagi neft korxonalari ham zarar ko‘rgan. Islom inqilobi muhofizlari korpusi esa Eron harbiylari Isroil qiruvchi samolyotlari uchun yoqilg‘i ishlab chiqarish korxonalari va energetika markazlariga zarba berilganini bildirdi. Biroq bu ma’lumotni Isroil rasmiylari rasman tasdiqlamadi.
Qurbonlar soni va talafotlar ortib bormoqda
Mojaroning uch kunligida har ikki davlat tinch aholisi o‘rtasida qurbonlar soni keskin oshdi. Isroilda uch kun davomida kamida 13 kishi halok bo‘ldi va 200 dan ortig‘i yaralangan bo‘lsa, Eronda 120 nafardan ko‘proq kishi halok bo‘ldi va 900 kishi jarohat olgan. Isroil bu statistikaga yuqori martabali harbiylar va atom dasturida ishtirok etuvchi muhandislarni ham qo‘shganini ta’kidlamoqda.
Isroilning aholini ogohlantirishi va yangi zarbalar ehtimoli
Isroil armiyasi islom respublikasi aholisini fors tilida maxsus ogohlantirdi: qurol ishlab chiqarish va yordamchi infratuzilmalar yaqinida yashovchi barcha fuqarolar xavfsiz hududlarga evakuatsiya qilinishi lozim. Ogohlantirishdan so‘ng Tehronda bir nechta portlashlar kuzatildi, Valiasr maydonida va Talegani ko‘chasida snaryadlar tushgani qayd etildi. Turli shaharlarda beshta avtomobil portlatilgani haqida ham xabarlar tarqaldi. Shuningdek, ayrim manbalarga ko‘ra, bu portlashlarda yadrochi olimlar yo‘q qilingan.
The Jerusalem Post manbasiga ko‘ra, Mehrobod aeroporti ham hujumga uchragan bo‘lishi mumkin. Shu bilan birga, Isroil harbiylari Islom inqilobi muhofizlari korpusi razvedkasi binosiga zarba berib, tashkilot rahbari Muhammad Kozimiy va uning o‘rinbosari halok bo‘lgani aytildi. Netanyahu Fox News'ga bergan intervyusida bu ma’lumotni tasdiqladi. Shuningdek, ayrim xabarlarda «Tehron qassobi» Ahmadrizo Radan ham yo‘q qilingani qayd etilmoqda.
Diplomatik murosa va xalqaro tahdidlar
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchiy yadroviy qurol bo‘lmasligiga kafolat beradigan bitim imzolashga tayyorligini ma’lum qildi. Shu bilan birga, AQSH ma’muriyatining Isroil hujumlarini rejalashtirishda ishtirok etganiga shubha borligini bildirib o‘tdi. Eron mintaqadagi mojaroni to‘xtatishga tayyor ekanini, faqat Isroil o‘z agressiv harakatlarini bas qilsa, zarbalarni to‘xtatishini bildirdi.
AQSH prezidenti Donald Tramp esa Truth Social tarmog‘idagi bayonotida Eronni jiddiy ogohlantirdi: agar Eron AQSHga hujum qilsa, tarixda kuzatilmagan kuchda javob zarbasi berilishini aytdi. Shu bilan birga, Tramp bu qonli nizo bo‘yicha AQSH ishtirokini inkor qildi va oson kelishuv bilan nizoni tugatish mumkinligini qayd etdi.
Uch kunlik keng ko‘lamli mojaro natijasida Yaqin Sharqda tinchlik va barqarorlik yanada zaiflashmoqda. Ikki tomonning tinch aholisi o‘rtasidagi qurbonlar soni ortib bormoqda, strategik va iqtisodiy obyektlar vayron bo‘lmoqda. Dunyo hamjamiyati esa bu nizoga munosabatda aniq va qat’iy pozitsiyani egallashga hali ham tayyor emasdek tuyuladi.

Обмен разрушительными ударами между Израилем и Ираном усиливается
В Ближнем Востоке прошло более трех дней с момента появления уникального очага большого конфликта. Масштабные ракетные и дроновые атаки между Израилем и Ираном представляют серьезную угрозу не только военной инфраструктуре и атомным объектам, но и мирным районам, где проживает гражданское население. К третьему дню количество жертв и список пострадавших объектов в обеих странах увеличиваются.
Масштабные ответные удары Израиля
На третий день конфликта Израиль провел масштабные ракетные и точные удары по своей территории. 14 июня вечером в результате удара по крупному газовому месторождению в Южном Фарсе, расположенном в исламской республике, производство на объекте было частично приостановлено. Ночью 15 июня под удар попали нефтехранилище Шахрон в Тегеране, штаб-квартира министерства обороны Ирана, Организация оборонных инноваций и исследований (SPND), а также завод по переработке урана в Исфахане. По данным МАГАТЭ, здесь пострадали четыре важных здания, включая цех по конверсии урана и производству топливных пластин. Сообщается, что жилой дом на северо-востоке Тегерана был разрушен в результате взрыва, и много детей погибло.
Жители Тегерана наблюдают за пожаром на нефтехранилище Шахрон, 15 июня 2025 года
Маджид Асгарипур / WANA / Reuters / Scanpix / LETA
По данным агентства Фарс, под завалами погибли 10 детей. По данным Израильских оборонительных сил, более 80 стратегических и военных объектов стали целями ночных атак. За три дня столкновений было нанесено более 170 ударов по целям.
Ожидаемый решительный ответ Ирана
Ночью 15 июня Иран нанес самый мощный ответный удар по Израилю. Около 80 баллистических ракет были направлены в сторону Израиля. Урон среди мирного населения оказался серьезным: в городе Тамра на севере страны погибли четыре женщины, в городке Бат-Ям недалеко от Тель-Авива шесть человек, включая двух детей. В результате удара многоэтажный жилой дом был разрушен, спасательным работам лично посетил премьер-министр Израиля Нетаньяху и пообещал отомстить.
Поиск жертв и пострадавших под завалами разрушенного здания в Бат-Яме, Израиль
​​​​Абир Султан / EPA / Scanpix / LETA
По всей территории Израиля более 200 человек получили ранения различной степени тяжести. Научный институт Вейцмана в Реховоте и нефтяные предприятия в Хайфе также понесли ущерб. Корпус стражей исламской революции сообщил, что иранские военные нанесли удары по заводам по производству топлива для израильских истребителей и энергетическим центрам. Однако эта информация официально не была подтверждена израильскими властями.
Количество жертв и ущерб продолжает расти
За три дня конфликта количество жертв среди мирного населения в обеих странах резко возросло. В Израиле за три дня погибли как минимум 13 человек, более 200 получили ранения, в Иране погибли более 120 человек и 900 получили ранения. Израиль подчеркивает, что в эту статистику включены высокопоставленные военные и инженеры, участвующие в атомной программе.
Предупреждение Израиля населению и вероятность новых ударов
Израильская армия сделала специальное предупреждение на фарси населению исламской республики: все граждане, проживающие рядом с заводами по производству оружия и вспомогательной инфраструктурой, должны быть эвакуированы в безопасные районы. После предупреждения в Тегеране были зафиксированы несколько взрывов, сообщалось о падении снарядов на площади Валиаср и улице Талегани. Также поступили сообщения о подрыве пяти автомобилей в различных городах. Кроме того, по некоторым источникам, в этих взрывах были уничтожены ядерные ученые.
По данным Jerusalem Post, аэропорт Мехрабад также мог подвергнуться атаке. В то же время израильские военные нанесли удар по зданию разведки корпуса стражей исламской революции, сообщается о гибели руководителя организации Мухаммада Казими и его заместителя. Нетаньяху подтвердил эту информацию в интервью Fox News. Также в некоторых сообщениях упоминается о ликвидации «Тегеранского палача» Ахмедризо Рада.
Дипломатические компромиссы и международные угрозы
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арокчи заявил о готовности подписать соглашение, гарантирующее отсутствие ядерного оружия. В то же время он выразил сомнение в том, что администрация США участвовала в планировании атак Израиля. Иран заявил о готовности остановить конфликт в регионе, если только Израиль прекратит свои агрессивные действия и остановит удары.
Президент США Дональд Трамп в своем заявлении в социальной сети Truth Social серьезно предупредил Иран: если Иран нападет на США, будет дан ответный удар невиданной силы. В то же время Трамп отверг участие США в этом кровавом конфликте и отметил, что конфликт можно разрешить мирным путем.
В результате трехдневного масштабного конфликта мир и стабильность на Ближнем Востоке становятся все более уязвимыми. Число жертв среди мирного населения с обеих сторон продолжает расти, стратегические и экономические объекты разрушаются. Мировое сообщество, похоже, все еще не готово занять четкую и решительную позицию по этому конфликту.
В последние месяцы военные операции США против Ирана привлекают внимание всего мира. Об этом сообщает Zamin.uz. В частности, расходы на эту войну за один месяц превысили 27 миллиардов долларов, и
Мир Сегодня, 15:08
Дальняя ракета Ирана стала серьезной угрозой для Европы
Силовые структуры обороны Израиля объявили о новой угрозе, которая может быть направлена Ираном против европейских государств. Об этом сообщает Zamin.uz. По словам военного руководства, дальность
Мир Сегодня, 14:58
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп выразил серьезное предупреждение в адрес Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz. По его словам, если Тегеран в течение семи дней не откроет полностью
Мир Сегодня, 12:36
В мире политики непрерывно распространяются сообщения о секретных соглашениях между крупными державами и играх в сфере разведки. Об этом сообщает Zamin.uz. В центре этих дискуссий сегодня находятся