OpenAI endi rasman O‘zbekistonda! ChatGPT soliq to‘laydigan bo‘ldi
Sun’iy intellekt shoxsupani bosib olmoqda! Amerikaning ilg‘or texnologiyalar lideri — OpenAI kompaniyasi O‘zbekistonda elektron xizmat ko‘rsatuvchi xorijiy kompaniya sifatida rasman ro‘yxatdan o‘tdi. Bu haqda Yirik soliq to‘lovchilar bo‘yicha hududlararo soliq inspeksiyasi ma’lum qildi.
ChatGPT — endi soliq to‘lovchi!
Inspeksiya xabarida aytilishicha, mashhur ChatGPT chat-boti hamda DALL·E neyrotasvirlar generatori bilan butun dunyoda tanilgan OpenAI kompaniyasi O‘zbekistonda Qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) to‘lovchisi sifatida ro‘yxatdan o‘tgan.
“Amerikaning OpenAI kompaniyasi O‘zbekistonda QQS soliq to‘lovchisi sifatida ro‘yxatdan o‘tdi”, — deyiladi rasmiy bayonotda.
Narxlarga ta’siri qanday bo‘ladi?
Ayni paytda OpenAI o‘zbekistonliklar uchun ChatGPT'ning uchta versiyasini taklif qilmoqda:
- Bepul
- Plus — oyiga $20
- Pro — oyiga $200
Kompaniyaning rasman soliq to‘lashni boshlashi narx siyosatiga ta’sir qilishi mumkin, biroq hozircha bu masalada rasmiy ma’lumot yo‘q. Ammo narxlarda o‘zgarish bo‘lsa, birinchi bo‘lib muxlislar biladi!
67-chi kompaniya
Shu bilan, O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan xorijiy internet-kompaniyalar soni 67 taga yetdi. Faqat 2025 yil boshidan beri 7 ta yirik kompaniya elektron xizmatlar sohasida rasmiy soliq to‘lovchisiga aylandi.
Nega bu muhim?
OpenAI'ning rasman ro‘yxatdan o‘tishi — mamlakatimizda raqamli xizmatlarga bo‘lgan ehtiyoj oshib borayotganining yorqin isboti. Davlat internet-gigantlar bilan ochiq va qonuniy hamkorlik qilishga intilmoqda.
Yaqin kelajakda Google, Amazon va boshqa texnologik titanlarning ham shunday qadam tashlashi ehtimoldan xoli emas.
ChatGPT endi nafaqat savollarga javob beradi, balki O‘zbekistonda rasman soliq ham to‘laydi! Raqamli inqilobning navbatdagi bosqichi boshlandi.

Искусственный интеллект захватывает рынок! Американская компания OpenAI, лидер в области передовых технологий, официально зарегистрировалась в Узбекистане как иностранная компания, предоставляющая электронные услуги. Об этом сообщила Межрегиональная налоговая инспекция по крупным налогоплательщикам.
ChatGPT — теперь налогоплательщик!
В сообщении инспекции говорится, что известная во всем мире компания OpenAI, создатель популярного чат-бота ChatGPT и генератора нейросетевых изображений DALL·E, зарегистрировалась в Узбекистане как плательщик налога на добавленную стоимость (НДС).
“Американская компания OpenAI зарегистрировалась в Узбекистане как плательщик НДС”, — говорится в официальном заявлении.
Как это повлияет на цены?
В настоящее время OpenAI предлагает узбекистанцам три версии ChatGPT:
- Бесплатно
- Plus — $20 в месяц
- Pro — $200 в месяц
Официальное начало уплаты налогов компанией может повлиять на ценовую политику, однако на данный момент нет официальной информации по этому вопросу. Но если произойдут изменения в ценах, первыми об этом узнают фанаты!
67-я компания
Таким образом, количество иностранных интернет-компаний, зарегистрированных в Узбекистане, достигло 67. Только с начала 2025 года 7 крупных компаний стали официальными налогоплательщиками в сфере электронных услуг.
Почему это важно?
Официальная регистрация OpenAI — яркое свидетельство растущей потребности в цифровых услугах в нашей стране. Государство стремится к открытому и законному сотрудничеству с интернет-гигантами.
В ближайшем будущем не исключено, что такие технологические титаны, как Google, Amazon и другие, также предпримут подобные шаги.
ChatGPT теперь не только отвечает на вопросы, но и официально уплачивает налоги в Узбекистане! Начался следующий этап цифровой революции.