1 may sanasidan boshlab dollar kursi qanday bo‘ladi?
Markaziy bank 1 may sanasidan boshlab amal qiladigan xorijiy valyutalarning o‘zbek so‘miga nisbatan rasmiy kurslarini ma’lum qildi.
Yangi ma’lumotlarga ko‘ra, AQSH dollari ketma-ket uchinchi kun arzonlashda davom etmoqda. Bu safar dollar kursi 13 so‘mga pasayib, 12 920,16 so‘m miqdorida belgilandi.
Yevropa valyutasi ham so‘nggi kunlarda kuzatilayotgan pastlash trendini saqlab qoldi va 38,05 so‘mga arzonladi. Natijada, yevroning yangi rasmiy kursi 14 681,18 so‘mni tashkil qildi.
Shu bilan birga, Rossiya rubli kursining yuqoriga qarab harakati kuzatildi. Rubl 0,33 so‘mga qimmatlashib, 158,61 so‘m darajasiga ko‘tarildi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Markaziy bank tomonidan dollar kursi ketma-ket ikki kun pasaytirilib, 12 933,16 so‘m qilib belgilangan edi.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, bu kabi kichik tebranishlar valyuta bozorida barqarorlik va muvozanat holatidan dalolatdir.

С 1 мая какой будет курс доллара?
Центральный банк сообщил официальные курсы иностранных валют по отношению к узбекскому суму, которые вступят в силу с 1 мая.
Согласно новым данным, курс доллара США продолжает снижаться третий день подряд. На этот раз курс доллара снизился на 13 сумов и составил 12 920,16 сум.
Европейская валюта также сохранила тенденцию к снижению, наблюдаемую в последние дни, и подешевела на 38,05 сумов. В результате новый официальный курс евро составил 14 681,18 сум.
В то же время наблюдается рост курса российского рубля. Рубль подорожал на 0,33 сум и поднялся до уровня 158,61 сум.
Напоминаем, что ранее Центральный банк установил курс доллара, который снизился на протяжении двух дней подряд и составил 12 933,16 сум.
По мнению специалистов, такие небольшие колебания свидетельствуют о стабильности и сбалансированности валютного рынка.