Soliq kodeksiga tadbirkorlarni qo‘llashga qaratilgan qo‘shimchalar kiritilmoqda
Senatorlar tomonidan “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun ko‘rib chiqildi. Mazkur qonun bilan Soliq kodeksiga parrandachilik sohasini rivojlantirish, bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarining faoliyatini yanada qo‘llab-quvvatlashga hamda raqamli markirovkalash tizimini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
Soliq kodeksiga kiritilayotgan qo‘shimchalarga ko‘ra, 2027 yil 1 yanvarga qadar raqamli markirovkalangan mahsulotlar chakana savdosini amalga oshiruvchi tadbirkorlarga markirovkani o‘qish qurilmalarini sotib olish bilan bog‘liq xarajatlar summasiga, biroq bitta qurilma uchun bazaviy hisoblash miqdorining 4 baravaridan ko‘p bo‘lmagan miqdorda, hisoblangan va to‘lanishi lozim bo‘lgan foyda solig‘i yoki aylanmadan olinadigan soliq yoxud yakka tartibdagi tadbirkorlar tomonidan to‘lanadigan jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i summalarini kamaytirish huquqi berilmoqda.
Parrandachilik sohasidagi korxonalarni hamda bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida qonunda 2030 yil 1 yanvarga qadar parrandachilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchi tadbirkorlar ekin maydonlaridan tashqari yer uchastkalari bo‘yicha yuridik shaxslardan olinadigan yer solig‘ini to‘lashdan ozod etilmoqda. Bunda, soliq imtiyozi parrandachilik mahsulotlarini realizatsiya qilayotgan hamda belgilangan maqsadda bevosita foydalanilmayotgan yer uchastkalariga nisbatan tatbiq etilishi belgilanmoqda.
Qayd etilishicha, respublika bo‘yicha jami 1 218 ta parrandachilik korxonasi mavjud bo‘lib, ekin maydonidan tashqari yer maydoni 12,7 ming gektarni tashkil etadi. Qishloq xo‘jaligi uchun mo‘ljallanmagan yerlar bo‘yicha yer solig‘i stavkalari yer maydonining joylashgan hududiga qarab 27 mln so‘mdan 44 mln so‘mgacha belgilangan.
Bundan tashqari, qonunda 2027 yil 1 yanvarga qadar bo‘lgan davrda O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi tizimidagi statsionar bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlari bino-inshootlari va yer uchastkalarini ijaraga berishdan olgan daromadlari bo‘yicha foyda solig‘idan hamda ijaraga berilgan obyektlar va ular egallagan yer uchastkalari bo‘yicha yuridik shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliqdan va yuridik shaxslardan olinadigan yer solig‘idan ozod etilishi ham nazarda tutilyapti. Buning natijasida 51 ta bolalar sog‘lomlashtirish oromgohi bo‘yicha yillik o‘rtacha 17 mlrd so‘m soliq imtiyozi taqdim etiladi.

В налоговый кодекс вносятся дополнения, направленные на поддержку предпринимателей
Сенаторами был рассмотрен закон "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан". Данный закон вносит изменения в Налоговый кодекс, направленные на развитие птицеводства, дальнейшую поддержку деятельности детских оздоровительных лагерей, а также совершенствование системы цифровой маркировки.
Согласно вносимым дополнениям в Налоговый кодекс, до 1 января 2027 года предпринимателям, осуществляющим розничную продажу цифровых маркированных товаров, предоставляется право на уменьшение сумм налога на прибыль или налога на оборот, а также налога на доходы физических лиц, уплачиваемого индивидуальными предпринимателями, на сумму расходов, связанных с приобретением устройств для считывания маркировки, но не более чем в размере, превышающем в 4 раза базовую расчетную величину для одного устройства.
С целью поддержки предприятий в области птицеводства и детских оздоровительных лагерей в законе предусмотрено освобождение до 1 января 2030 года от уплаты земельного налога юридических лиц за земельные участки, не относящиеся к сельскохозяйственным угодьям, производящих продукцию птицеводства. При этом налоговые льготы будут применяться к земельным участкам, которые не используются непосредственно для реализации продукции птицеводства.
По данным, в республике имеется 1 218 птицеводческих предприятий, а площадь земель, не относящихся к сельскохозяйственным угодьям, составляет 12,7 тысячи гектаров. Ставки земельного налога по землям, не предназначенным для сельского хозяйства, варьируются от 27 млн сумов до 44 млн сумов в зависимости от расположения земельного участка.
Кроме того, в законе предусмотрено освобождение от налога на прибыль доходов, полученных от аренды зданий и земельных участков стационарных детских оздоровительных лагерей в системе Федерации профсоюзов Узбекистана в период до 1 января 2027 года, а также от налога на имущество юридических лиц и земельного налога с юридических лиц. В результате будет предоставлена ежегодная налоговая льгота в размере 17 млрд сумов в среднем по 51 детскому оздоровительному лагерю.
Закон был одобрен сенаторами.
Экономика Вчера, 19:47
Экономика Вчера, 16:37
Экономика Вчера, 15:46
26 февраля ожидается снижение курса доллара, установленного Центральным банком Узбекистана, на 47–48 сумов. Об этом сообщает Zamin.uz. Это изменение может повлиять на динамику валютного рынка. Самые
Экономика Вчера, 10:59
Центральный банк Узбекистана объявил официальные валютные курсы, которые будут действовать с 25 февраля 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно этим данным, большинство основных валют немного
Экономика 16:38, 24-02-2026
Центральный банк Узбекистана объявил цены на продажу измеряемого золота по состоянию на 24 февраля. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно данным, цена за 1 грамм золота увеличилась на 43 400 сум по