Muruntau dunyoda oltin zaxirasi bo‘yicha 1-o‘rinda qolmoqda
O‘zbekiston yer osti boyliklari haqida xalqaro matbuotda e’tirofli maqolalar e’lon qilindi. Jumladan, Misrning “Axbarna” va “Misr Al-An” axborot agentliklari, shuningdek, Mining.com portalida Navoiy kon-metallurgiya kombinati (NKMK) va uning mashhur Muruntau koni haqida maqolalar chop etildi.
Dunyodagi eng yirik oltin zaxirasi — O‘zbekistonda
Maqolalarda ta’kidlanishicha, Muruntau koni dunyodagi eng yirik oltin zaxirasiga ega. Taxminlarga ko‘ra, bu yerda 4 500 tonna oltin zaxirasi mavjud bo‘lib, bu ko‘rsatkich bilan u jahonda birinchi o‘rinni egallab turibdi.
2024 yilda Muruntau dunyoda oltin ishlab chiqarish bo‘yicha ikkinchi o‘rinni egallagan — yil davomida bu yerda 2 million 676 ming 2 unsiya oltin qazib olingan.
Xalqaro miqyosda tan olingan kashfiyot
Muruntau konining ahamiyati nafaqat iqtisodiy, balki geologiya sohasi uchun ham o‘ta katta. Bu haqda so‘z yuritgan xalqaro konchilik mutaxassisi, 2-gidrometallurgiya zavodi direktori Jasur Abdullayevga ko‘ra, XX asrning ikkinchi yarmidagi eng yirik geologik kashfiyotlardan biri aynan shu kon bilan bog‘liq bo‘lgan.
“Bu yutuq 2-gidrometallurgiya zavodining qurilishi va ishga tushirilishi bilan mustahkamlandi. Bugungi kunda bu zavod dunyodagi eng katta oltin ishlab chiqaruvchi korxonalar qatoriga kiradi”, — deya ta’kidlaydi mutaxassis.
Integral sanoat klasteri — yangi iqtisodiy muhit
Materialda NKMKning faoliyati nafaqat kon, balki butun sanoat klasterini o‘z ichiga olishini qayd etishadi. Uning tarkibida Muruntau koni, zamonaviy gidrometallurgiya zavodlari, Amudaryodan Zarafshongacha cho‘zilgan suv inshootlari va sanoat shahri mavjud.
Bu loyiha nafaqat strategik ahamiyatga ega, balki O‘zbekiston iqtisodiyotining tayanch ustunlaridan biriga aylanib ulgurgan. Hozirgi paytda Muruntau koni 675 metr chuqurlikka yetib, maydoni 5 kilometrdan oshib ketgan. Faoliyat boshlanganidan beri 2 milliard kub metr ma’danli tosh chiqarilgan va hozirda 1000 metr chuqurlikkacha kengaytirish loyihasi amalga oshirilmoqda.
O‘zbekistonda konchilik uchun texnika ishlab chiqarish boshlandi
Yana bir muhim yangilik — O‘zbekistonda ilk marta og‘ir konchilik texnikasini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Bu tashabbus Navoiy mashinasozlik zavodi hamda Zarafshon ta’mirlash va texnik xizmat ko‘rsatish zavodi hamkorligida amalga oshirilmoqda.
Bu qadam O‘zbekistonning dunyodagi konchilik uskunalari sanoatidagi o‘rnini mustahkamlashda muhim rol o‘ynaydi va mahalliy ishlab chiqarish salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.
Muruntau koni faqatgina O‘zbekistonning emas, balki butun dunyo geologiya va konchilik sohasining yurak nuqtalaridan biriga aylanmoqda. Oltin zaxirasi, zamonaviy ishlab chiqarish infratuzilmasi va strategik rejalar tufayli bu loyiha mamlakatning iqtisodiy kelajagini ta’minlovchi asosiy manbalardandir.

Мурунтау по-прежнему занимает 1-е место в мире по запасам золота
В международной прессе опубликованы признательные статьи о подземных богатствах Узбекистана. В частности, статьи о Навоийском горно-металлургическом комбинате (НГМК) и его знаменитом месторождении Мурунтау были опубликованы в египетских информационных агентствах «Ахбарна» и «Миср Аль-Ан», а также на портале Mining.com.
Самые крупные запасы золота в мире — в Узбекистане
В статьях подчеркивается, что месторождение Мурунтау обладает самыми крупными запасами золота в мире. По оценкам, здесь находится 4 500 тонн запасов золота, что ставит его на первое место в мире.
В 2024 году Мурунтау занял второе место в мире по добыче золота — за год здесь было добыто 2 миллиона 676 тысяч 2 унции золота.
Признанное международное открытие
Значение месторождения Мурунтау велико не только для экономики, но и для геологии. Как отметил международный горный специалист, директор 2-го гидрометаллургического завода Jasur Abdullayev, одно из крупнейших геологических открытий второй половины XX века связано именно с этим месторождением.
«Это достижение было закреплено строительством и вводом в эксплуатацию 2-го гидрометаллургического завода. В настоящее время этот завод входит в число крупнейших золотодобывающих предприятий мира», — подчеркивает специалист.
Интегральный промышленный кластер — новая экономическая среда
В материале отмечается, что деятельность НГМК охватывает не только горное дело, но и целый промышленный кластер. В его состав входят месторождение Мурунтау, современные гидрометаллургические заводы, водные сооружения, протянувшиеся от Амударьи до Зарафшана, и промышленный город.
Этот проект имеет не только стратегическое значение, но и уже стал одной из опор экономики Узбекистана. В настоящее время месторождение Мурунтау достигло глубины 675 метров и его площадь превышает 5 километров. С момента начала деятельности было добыто 2 миллиарда кубометров рудного камня, и в настоящее время реализуется проект по расширению до глубины 1000 метров.
В Узбекистане начато производство горной техники
Еще одной важной новостью является то, что в Узбекистане впервые налажено производство тяжелой горной техники. Эта инициатива реализуется в сотрудничестве с Навоийским машиностроительным заводом и заводом по ремонту и техническому обслуживанию в Зарафшане.
Этот шаг сыграет важную роль в укреплении позиции Узбекистана в мировой горнодобывающей промышленности и будет способствовать увеличению потенциала местного производства.
Месторождение Мурунтау становится не только сердцем геологии и горного дела Узбекистана, но и всего мира. Благодаря запасам золота, современной производственной инфраструктуре и стратегическим планам этот проект является одним из основных источников, обеспечивающих экономическое будущее страны.