O‘zbekistonda san’atkorlar shoirlarning she’rlarini mualliflarning roziligisiz ishlatgani uchun jarimaga tortilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda Adliya vazirligi xabar bermoqda. Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, yaqinda qo‘shiqchi Sardor Mamadaliev jarimaga tortildi.
U shoir Ilhomjon Kamilovning “Sevilmagan yor kerak menga” she’rini muallif bilan kelishilmasdan ishlatgan. Tomonlar o‘rtasida shartnoma tuzilmagan va she’r muallifning ruxsatisiz qo‘shiqda qo‘llangan.
Sud qaroriga ko‘ra, Sardor Mamadalievga 750 ming so‘m jarima belgilandi. San’atkor mualliflik huquqini buzganlikda ayblandi.
Eslatib o‘tamiz, ilgari qo‘shiqchi Yulduz Usmonova ham O‘zbekiston hukumatiga murojaat qilgan edi. Mualliflik huquqlarini hurmat qilish va qonuniy asosda ijod qilish muhimdir.
Shuningdek, san’atkorlar o‘z asarlarini himoya qilish uchun qonuniy hujjatlar tayyorlab olishlari zarur. O‘zbekiston qonunlari mualliflik huquqlarini himoya qilishga qaratilgan va bu borada qat’iy choralar ko‘rilmoqda.
San’atkorlar va ijodkorlar o‘z huquqlarini bilishi va ulardan to‘g‘ri foydalanishi lozim. Mualliflik huquqini buzmaslik, ijodiy faoliyatni qonun doirasida olib borish har bir ijodkorning mas’uliyatidir.

Художники привлекаются к штрафам за нарушение авторских прав
В Узбекистане артистов штрафуют за использование стихов поэтов без согласия авторов. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщает Министерство юстиции. По данным министерства, недавно певец Сардор Мамадалиев был оштрафован.
Он использовал стихотворение поэта Ильхомжона Камилова "Мне нужна нелюбимая возлюбленная" без согласия автора. Между сторонами не был заключен договор, и стихотворение было использовано в песне без разрешения автора.
Согласно решению суда, Сардору Мамадалиеву назначен штраф в размере 750 тысяч сумов. Артист был обвинен в нарушении авторских прав.
Напоминаем, что ранее певица Юлдуз Усмонова также обращалась к правительству Узбекистана. Важно уважать авторские права и творить на законных основаниях.
Кроме того, артистам необходимо подготовить юридические документы для защиты своих произведений. Законы Узбекистана направлены на защиту авторских прав, и в этой области принимаются строгие меры.
Артисты и творцы должны знать свои права и правильно ими пользоваться. Несоблюдение авторских прав и ведение творческой деятельности в рамках закона — это ответственность каждого творца.