Davlat ijtimoiy sug‘urtasi tizimida yangi islohotlar
O‘zbekistonda davlat ijtimoiy sug‘urtasi tizimi doirasida muhim islohotlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat ijtimoiy sug‘urta jamg‘armasi tomonidan 2026 yilning yanvar oyida 5,4 ming holat bo‘yicha jami 62,5 milliard so‘mlik nafaqalar tayinlandi. Ushbu tizim “Davlat ijtimoiy sug‘urtasi to‘g‘risida”gi qonun va Prezident qarorlari asosida joriy etilib, aholining ijtimoiy himoyasini kuchaytirishga qaratilgan.
Bu haqda UzDaily.uz xabar beradi. Yangi tartibga ko‘ra, 2026 yil 1 yanvardan homiladorlik va tug‘ish bo‘yicha nafaqalar davlat ijtimoiy sug‘urtasi orqali to‘lanmoqda.
Shuningdek, iyul oyidan vaqtincha mehnatga layoqatsizlik nafaqalari ham shu tizim orqali amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ushbu islohotlar aholining keng qatlamlari uchun ijtimoiy himoya imkoniyatlarini kengaytiradi.
Ilgari nafaqa to‘lovlari asosan ish beruvchilarning zimmasida bo‘lgan bo‘lsa, endilikda bu mas’uliyat davlatga o‘tkazilmoqda. Bu esa xususiy sektorda, ayniqsa ayollar o‘rtasida kafolatlardan foydalanish imkoniyatlarini oshiradi.
Yangi tizimning yana bir afzalligi, u rasmiy bandlikni rag‘batlantiradi. Nafaqa miqdori sug‘urta stajiga bog‘liq qilib belgilanadi.
Rejalarga ko‘ra, tizim 2026 yilda 2,2 milliondan ortiq budjet tashkilotlari xodimi, 3,6 milliondan ziyod xususiy sektor ishchisi hamda 7 milliondan ortiq yakka tartibdagi tadbirkor va norasmiy sektorda ishlayotgan fuqarolarni qamrab oladi. Davlat ijtimoiy sug‘urtasi jamg‘armasi orqali homiladorlik va tug‘ish bo‘yicha nafaqalar 165 ming sug‘urtalangan shaxsga to‘lanishi mo‘ljallangan.
Vaqtincha mehnatga layoqatsizlik nafaqalari esa iyul oyidan boshlab qariyb 500 ming fuqaroga avtomatik tarzda, ariza topshirish talab qilinmasdan rasmiylashtiriladi. Bu jarayonlar to‘liq raqamlashtirilgan bo‘lib, fuqarolardan qo‘shimcha hujjat talab qilinmaydi.
Shuningdek, tizim moliyaviy yukni ish beruvchilardan davlat zimmasiga o‘tkazmoqda. Bu tadbirkorlarga biznesni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va ishlab chiqarishni kengaytirishga ko‘proq imkoniyat beradi.
Mutaxassislar bu islohotlarni nafaqat to‘lov mexanizmi, balki ijtimoiy adolat va inson manfaatlariga asoslangan keng qamrovli tizim sifatida baholashmoqda. Tizimning shaffofligi va samaradorligi aholining ijtimoiy himoyasini ta’minlashga xizmat qiladi.

Новые реформы в системе государственного социального страхования
В Узбекистане проводятся важные реформы в рамках системы государственного социального страхования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Государственным фондом социального страхования в январе 2026 года по 5,4 тысячам случаев назначено всего пенсий на сумму 62,5 миллиарда сумов. Эта система введена на основе закона «О государственном социальном страховании» и решений Президента, направлена на усиление социальной защиты населения.
Об этом сообщает UzDaily.uz. Согласно новому порядку, с 1 января 2026 года пособия по беременности и родам выплачиваются через государственное социальное страхование.
Кроме того, с июля планируется осуществлять выплаты пособий по временной нетрудоспособности также через эту систему. Эти реформы расширяют возможности социальной защиты для широких слоев населения.
Ранее выплаты пособий в основном лежали на работодателях, теперь эта ответственность передается государству. Это увеличит возможности использования гарантий в частном секторе, особенно среди женщин.
Еще одним преимуществом новой системы является стимулирование официальной занятости. Размер пособия определяется в зависимости от страхового стажа.
По планам, система охватит в 2026 году более 2,2 миллиона сотрудников бюджетных организаций, свыше 3,6 миллиона работников частного сектора, а также более 7 миллионов индивидуальных предпринимателей и граждан, работающих в неформальном секторе. Через Государственный фонд социального страхования планируется выплата пособий по беременности и родам 165 тысячам застрахованных лиц.
Пособия по временной нетрудоспособности с июля будут оформляться автоматически примерно 500 тысячам граждан без необходимости подачи заявлений. Эти процессы полностью цифровизированы, от граждан не требуется дополнительных документов.
Кроме того, система переносит финансовую нагрузку с работодателей на государство. Это дает предпринимателям больше возможностей для развития бизнеса, создания новых рабочих мест и расширения производства.
Эксперты оценивают эти реформы не только как механизм выплат, но и как комплексную систему, основанную на социальной справедливости и интересах человека. Прозрачность и эффективность системы служат обеспечению социальной защиты населения.