Internetdagi yolg'on ma'lumotlarga qarshi qonun loyihasi ishlab chiqilmoqda
O'zbekistonda veb-saytlar va onlayn platformalar faoliyatini tartibga soluvchi yangi qonun ishlab chiqilmoqda, deb Nova24.uz xabar berdi.
Ushbu qonun foydalanuvchilarning huquqlarini belgilash va ularni yolg'on ma'lumotlar, nafratni qo'zg'atuvchi, zo'ravonlik va shafqatsizlikni targ'ib qiluvchi noqonuniy kontentdan himoya qilishga qaratilgan.
Qonun loyihasi AİMK tomonidan davlat organlari, jamoat tashkilotlari va media sohasi mutaxassislari ishtirokida ishlab chiqilmoqda.
Blogerlar, inflyuenserlar va platformalarning davlat bilan konstruktiv hamkorligini rivojlantirish ham maqsad qilingan.
Shuningdek, u internetdagi ma'lumotlar oqimini tartibga solish hamda sayt egalari uchun faoliyat yuritish shartlarini aniqlashtirishni nazarda tutadi.

Разрабатывается законопроект против ложной информации в Интернете
В Узбекистане разрабатывается новый закон, регулирующий деятельность веб-сайтов и онлайн-платформ, сообщает Nova24.uz.
Этот закон направлен на определение прав пользователей и защиту их от незаконного контента, содержащего ложную информацию, разжигание ненависти, насилие и жестокость.
Законопроект разрабатывается АİМК при участии государственных органов, общественных организаций и специалистов медиа-сферы.
Также ставится цель развивать конструктивное сотрудничество блогеров, инфлюенсеров и платформ с государством.
Кроме того, он предполагает регулирование потока информации в Интернете и уточнение условий деятельности для владельцев сайтов.