O‘zbekistonda blogerlarning majburiyatlari yengillashtiriladi
O‘zbekistonda qator davlat va jamoat tashkilotlari, media sohasi ekspertlari ishtirokida sohani tartibga soluvchi to‘g‘ridan to‘g‘ri amal qiladigan yaxlit qonun loyihasi ishlab chiqildi. Bu haqda 7 may kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Innovatsion rivojlanish va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasida onlayn-platformalar foydalanuvchilari huquqlari, sohada yuzaga kelayotgan ijtimoiy munosabatlar, zamonaviy chaqiriqlar muhokamasiga bag‘ishlangan davra suhbatida ma’lum qilindi.
Davra suhbatida O‘zbekistonda hozir ochiqlik siyosati davrida internet va ijtimoiy tarmoqlar fuqarolarning axborotga bo‘lgan ehtiyojini tezkor qondirish, jamiyatdagi dolzarb muammolarni muhokama qilishda muhim vositaga aylanib borayotgani ta’kidlandi. Ushbu sharoitda onlayn platformalar foydalanuvchilarining huquq va qonuniy manfaatlarini qonun asosida aniq mustahkamlab qo‘yishning ahamiyati borasida mutaxassislarning fikr-mulohazalari tinglandi.
Shu munosabat bilan, tadbirda ishtirok etgan Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi vakillari tomonidan qator davlat va jamoat tashkilotlari, media sohasi ekspertlari ishtirokida sohani tartibga soluvchi to‘g‘ridan to‘g‘ri amal qiladigan yaxlit qonun loyihasi ishlab chiqilgani ma’lum qilindi.
Bildirilishicha, loyihaning maqsadi — fuqarolarning onlayn platformalar va veb-saytlardan foydalanish sohasidagi huquqlarini qonun darajasida belgilash, ularni yolg‘on axborot, nafrat uyg‘otuvchi, zo‘ravonlik va shafqatsizlikni targ‘ib qiluvchi noqonuniy kontentlardan himoya qilishdan iborat.
Unda onlayn platformalar sohasidagi amaldagi qonunchilik sezilarli liberallashtirilib, tartibga solishdagi mavjud bo‘shliqlarni bartaraf etishga qaratilgan qator normalar nazarda tutilgan bo‘lib, ularning qabul qilinishi eng avvalo:
• onlayn platformalar foydalanuvchilari huquqlarini qonun darajasida mustahkamlash;
• internet tarmog‘ida axborot tarqatish tartiblari borasida huquqiy aniqlik va izchillikni ta’minlash;
• onlayn platformalar va veb-sayt egalari uchun O‘zbekistonda faoliyat yuritishning aniq shartlarini belgilash, ularning biznes modellari uchun shart-sharoitlarni aniq prognozlash imkoniyatini yaratish;
• axborot sohasi ishtirokchilari, jumladan, onlayn platformalar, blogerlar, inflyuyenserlar hamda sohani tartibga soluvchi davlat organlari o‘rtasida o‘zaro muloqot va konstruktiv hamkorlik uchun huquqiy asoslarni takomillashtirish;
• internetdan foydalanish xavfsizligi darajasini oshirish, bolalar sog‘lig‘iga xavf soluvchi axborotlardan himoya qilish bo‘yicha aniq mexanizmlarni yaratish;
• foydalanuvchilar o‘z sha’n va qadr-qimmatini kamsituvchi ma’lumotlardan himoyalanish borasida huquqiy kafolatlarga va zarur hollarda vakolatli organning ko‘magidan foydalanish imkoniyatini yaratadi.
Ma’lum qilinishicha, qonun loyihasida inflyuyenser va blogerlar mas’uliyati ajratilib, blogerlar majburiyatlari sezilarli yengillashtirilmoqda.
Davra suhbatida loyiha bilan kiritilayotgan yangi huquqiy institutlar batafsil ko‘rib chiqildi va uni jamoatchilik muhokamasiga qo‘yish to‘g‘risida xulosaga kelindi.

В Узбекистане обязанности блогеров будут облегчены
В Узбекистане разработан единый законопроект, регулирующий сферу, при участии ряда государственных и общественных организаций, экспертов медиа-сферы. Об этом было сообщено 7 мая на круглом столе в Комитете по вопросам инновационного развития и информационных технологий Законодательной палаты Олий Мажлиса, посвященном правам пользователей онлайн-платформ, возникающим в сфере социальным отношениям и современным вызовам.
На круглом столе было отмечено, что в Узбекистане в эпоху политики открытости интернет и социальные сети становятся важным инструментом для быстрого удовлетворения информационных потребностей граждан и обсуждения актуальных проблем общества. В этой связи были выслушаны мнения специалистов о важности четкого закрепления прав и законных интересов пользователей онлайн-платформ на законном уровне.
В связи с этим представители Агентства по информации и массовым коммуникациям сообщили, что разработан единый законопроект, регулирующий сферу, при участии ряда государственных и общественных организаций и экспертов медиа-сферы.
Как сообщается, цель проекта — определить права граждан в области использования онлайн-платформ и веб-сайтов на уровне закона, защитить их от ложной информации, разжигания ненависти, насилия и жестокости, а также от незаконного контента.
В нем предусмотрены ряд норм, направленных на значительное либерализование действующего законодательства в области онлайн-платформ и устранение существующих пробелов в регулировании, которые в первую очередь:
• закрепляют права пользователей онлайн-платформ на уровне закона;
• обеспечивают правовую ясность и последовательность в правилах распространения информации в интернете;
• определяют четкие условия для деятельности владельцев онлайн-платформ и веб-сайтов в Узбекистане, создают возможность для точного прогнозирования условий для их бизнес-моделей;
• совершенствуют правовые основы для взаимного общения и конструктивного сотрудничества между участниками информационной сферы, включая онлайн-платформы, блогеров, инфлюенсеров и регулирующие государственные органы;
• создают четкие механизмы повышения уровня безопасности использования интернета, защиты от информации, угрожающей здоровью детей;
• создают возможность для пользователей получать правовые гарантии защиты от информации, унижающей их честь и достоинство, и при необходимости обращаться за помощью к уполномоченному органу.
Сообщается, что в законопроекте отдельно выделяется ответственность инфлюенсеров и блогеров, обязанности блогеров значительно смягчаются.
На круглом столе подробно рассмотрены новые правовые институты, вводимые проектом, и принято решение вынести его на общественное обсуждение.