25 iyun: O‘zbekistonda shamolli va changli issiq kunda nimalar kutilyapti?
“O‘zgidromet”ning 25 iyun, chorshanba kuni uchun e’lon qilgan ob-havo ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat hududida harorat kun davomida biroz pasayishi kutilmoqda. Ammo bu pasayish kuchli shamollar va ba’zi hududlarda chang-to‘zon bilan kuzatilishi mumkin bo‘lgan ob-havo bilan birga kechadi.
Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi. Yomg‘ir kutilmaydi. Shamolning tezligi 5–10 m/s bo‘lib, ayrim paytlarda 15 m/s gacha kuchayishi va chang-to‘zon ko‘tarilishi ehtimoli bor. Kechasi harorat 25–27 daraja, kunduzi esa 38–40 darajani tashkil etadi.
Qoraqalpog‘iston va Xorazmda ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq kuzatilishi mumkin. Shamol ba’zi holatlarda 22 m/s gacha yetadi. Kechasi 18–23, kunduzi 26–31 daraja bo‘lishi kutilmoqda.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida asosan quruq va bir oz bulutli ob-havo saqlanib turadi. Navoiyning shimolida qisqa muddatli yomg‘ir kuzatilishi mumkin. Harorat 33–38 darajaga yetishi kutilmoqda.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida ham havo quyoshli va shamolli bo‘ladi. Kunduzi harorat 35–40 daraja, kechasi esa 22–27 daraja atrofida bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryoda esa havo yanada issiqroq – 38–43 daraja. Bu hududlarda ham shamollar kuchayib, ayrim joylarda chang ko‘tarilishi mumkin.
Andijon, Namangan va Farg‘ona vodiysidagi viloyatlarda ob-havo o‘xshash holatda bo‘ladi. Harorat kechasi 22–27, kunduzi esa 35–40 darajani tashkil etadi.
Tog‘li va tog‘oldi hududlarda esa nisbatan salqinroq havo saqlanib turadi. Bu hududlarda harorat 28–33 darajagacha yetishi mumkin. Havo bir oz bulutli, yomg‘ir kutilmaydi.
Mutaxassislardan ogohlantiruv
Favqulodda vaziyatlar vazirligi va SES qo‘mitasi aholini issiqdan ehtiyot bo‘lishga chaqirdi. Xususan, soat 10:00 dan 17:00 gacha quyosh nurlari ostida yurmaslik, tanada yengil va och rangli kiyimlar kiyish, ko‘proq suv iste’mol qilish va bolalarni shamolsiz va issiq joylarda qoldirmaslik bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Shu bilan birga, hafta oxiriga borib harorat yana ko‘tarilishi kutilmoqda. Demak, shunday ob-havo sharoitida ehtiyotkorlik va sog‘liqqa e’tibor juda muhim.

25 июня: Что ожидается в Узбекистане в жаркий, ветреный и пыльный день?
Согласно данным погоды, опубликованным «Узгидрометом» на 25 июня, среда, ожидается, что температура в стране в течение дня немного понизится. Однако это понижение может сопровождаться сильными ветрами и пыльными бурями в некоторых регионах.
В Ташкенте погода будет немного облачной. Дождя не ожидается. Скорость ветра составит 5–10 м/с, в некоторые моменты может усилиться до 15 м/с, есть вероятность поднятия пыли. Ночью температура составит 25–27 градусов, а днем – 38–40 градусов.
В Каракалпакстане и Хорезме в некоторых местах возможны кратковременные дожди и грозы. Ветер в некоторых случаях может достигать 22 м/с. Ночью ожидается 18–23, днем – 26–31 градус.
В Бухарской и Навоийской областях в основном сохранится сухая и немного облачная погода. На севере Навоия возможны кратковременные дожди. Ожидается, что температура достигнет 33–38 градусов.
В Ташкентской, Сирдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях также будет солнечная и ветреная погода. Днем температура составит 35–40 градусов, а ночью – около 22–27 градусов.
В Кашкадарье и Сурхандарье погода будет еще жарче – 38–43 градуса. В этих регионах также ожидается усиление ветров и поднятие пыли в некоторых местах.
В областях Андиджана, Намангана и Ферганской долины погода будет аналогичной. Ночью температура составит 22–27, а днем – 35–40 градусов.
В горных и предгорных районах будет относительно прохладнее. В этих регионах температура может достигать 28–33 градусов. Погода будет немного облачной, дождя не ожидается.
Предупреждение от специалистов
Министерство по чрезвычайным ситуациям и комитет СЭС призвали население быть осторожными в жару. В частности, были даны рекомендации не находиться под солнечными лучами с 10:00 до 17:00, носить легкую и светлую одежду, пить больше воды и не оставлять детей в жарких и безветренных местах.
Кроме того, ожидается, что к концу недели температура снова повысится. Следовательно, в таких погодных условиях осторожность и внимание к здоровью очень важны.