Yaponiyadan sayyohlar soni 53,4% ga oshdi
2025-yilning yanvar–aprel oylarida O‘zbekistonga 6,8 ming nafar Yaponiya fuqarosi kelgan, deb Kursiv.uz Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga tayanib xabar berdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 53,4% ga ko‘p.
Yaponlar asosan turistik maqsadda tashrif buyurgan — 5,9 ming kishi.
589 nafar yapon fuqarosi O‘zbekistondagi qarindoshlarini ko‘rish uchun kelgan bo‘lsa, 221 nafarining tashrifi xizmat safari bilan bog‘liq bo‘lgan.
Bundan tashqari, Fransiyadan kelayotgan sayyohlar oqimi ham ortgani qayd etildi — yanvar–aprel oylarida deyarli 6,8 ming nafar fransuz O‘zbekistonga tashrif buyurgan.

Число туристов из Японии увеличилось на 53,4%
В период с января по апрель 2025 года в Узбекистан приехали 6,8 тысячи граждан Японии, сообщает Kursiv.uz со ссылкой на данные Национального статистического комитета. Этот показатель на 53,4% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Японцы в основном посетили страну с туристической целью — 5,9 тысячи человек.
589 граждан Японии приехали в Узбекистан, чтобы увидеть своих родственников, а визит 221 человека был связан с деловой поездкой.
Кроме того, также отмечен рост потока туристов из Франции — в январе-апреле почти 6,8 тысячи французов посетили Узбекистан.