Namanganda yangi ish o‘rinlari va investitsiyalar oshmoqda
Namangan viloyatida islohotlar va ijtimoiy-iqtisodiy o‘zgarishlar yangi bosqichda davom etmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 7 iyul kuni hududda amalga oshirilayotgan ishlar, loyihalar hamda ularning natijalari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi. Davlat rahbarining ta’kidlashicha, 2024 yil 2 dekabrda qabul qilingan qarorga muvofiq, viloyatni rivojlantirish va tadbirkorlik muhitini yaxshilash uchun aniq chora-tadbirlar belgilangan.
Joriy yilda Namangan viloyatiga 4,2 milliard dollar miqdorida investitsiya jalb etish, 1 milliard dollarlik eksport hajmiga erishish, 323 ming yangi ish o‘rni yaratish hamda 55 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish rejalashtirilgan. Hududda mehnatga layoqatli aholining 82 foizi kichik biznes va tadbirkorlik sohasida faoliyat yuritadi.
Yil boshidan beri viloyatga 1,6 milliard dollarga yaqin investitsiya kiritilgan bo‘lsa-da, ularning ko‘pchiligi markaziy tumanlar va Namangan shahrida jamlangan. Shu sababli, chekka tumanlarda ham yangi loyihalarni yo‘lga qo‘yish va eksport imkoniyatlarini kengaytirish zarurati mavjudligi ta’kidlandi.
Qishloq xo‘jaligida ham sezilarli yutuqlar qayd etilmoqda. Yangiqo‘rg‘on tumanida bir gektar yerdan olinayotgan daromad 20 ming dollardan oshib, boshqa tumanlar uchun ham namuna bo‘lmoqda.
Prezident tashabbusi bilan tashkil etilgan “Islohotlar shtabi” faoliyati natijasida hududda yana 1 milliard dollarlik yangi loyihalar shakllantirildi. Ushbu loyihalar orqali 12 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratiladi, budjetga qo‘shimcha 200 milliard so‘m tushum kiritiladi va 160 million dollarlik eksport hajmi oshiriladi.
Yangi dasturlar orasida Norin tumanida aholi xonadonlarida intensiv baliqchilikni rivojlantirish hamda Mingbuloq tumanida o‘rdakchilikni kengaytirish loyihalari alohida ahamiyatga ega. Bu tashabbuslar nafaqat oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashga, balki minglab yangi ish o‘rinlari yaratishga xizmat qiladi.
Viloyatda hozirda 55 ming kishi ishsiz, 44 ming oila esa kambag‘allikda yashamoqda. Prezident ushbu muammolarni bartaraf etish maqsadida yangi ish o‘rinlari tashkil etish, aholini kasb-hunarga yo‘naltirish va har bir xonadonga daromad manbai yaratish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Shuningdek, ijtimoiy muhitni mustahkamlash va mahallalarda jinoyatchilikni kamaytirish choralari ham belgilandi. Bu ishlar viloyatning barqaror rivojlanishiga xizmat qiladi va aholining hayot sifatini yaxshilashga yordam beradi.

В Намангане увеличивается количество новых рабочих мест и инвестиций
В Наманганской области реформы и социально-экономические изменения продолжаются на новом этапе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев 7 июля ознакомился с презентацией о проводимых в регионе работах, проектах и их результатах. По словам главы государства, в соответствии с решением, принятым 2 декабря 2024 года, определены конкретные меры для развития области и улучшения предпринимательской среды.
В этом году планируется привлечь в Наманганскую область инвестиции в размере 4,2 миллиарда долларов, достичь объема экспорта в 1 миллиард долларов, создать 323 тысячи новых рабочих мест и вывести 55 тысяч семей из бедности. В регионе 82% трудоспособного населения занимается малым бизнесом и предпринимательством.
С начала года в область было вложено почти 1,6 миллиарда долларов инвестиций, однако большая их часть сосредоточена в центральных районах и городе Наманган. Поэтому подчеркивается необходимость реализации новых проектов и расширения экспортных возможностей и в удаленных районах.
В сельском хозяйстве также отмечаются значительные достижения. В районе Янгикуй доход с одного гектара земли превышает 20 тысяч долларов и становится примером для других районов.
В результате деятельности созданного по инициативе президента "Штаба реформ" было сформировано еще 1 миллиард долларов новых проектов в регионе. Через эти проекты будет создано более 12 тысяч новых рабочих мест, в бюджет будет дополнительно поступать 200 миллиардов сумов, а объем экспорта увеличится на 160 миллионов долларов.
Среди новых программ особое значение имеют проекты по развитию интенсивного рыбоводства в домохозяйствах района Норин и расширению утководства в районе Мингбулак. Эти инициативы служат не только для обеспечения продовольственной безопасности, но и для создания тысяч новых рабочих мест.
В области в настоящее время 55 тысяч человек безработны, а 44 тысячи семей живут в бедности. Президент дал указания по созданию новых рабочих мест, направлению населения на получение профессий и созданию источников дохода для каждой семьи с целью решения этих проблем.
Также были определены меры по укреплению социальной среды и снижению преступности в населенных пунктах. Эти работы будут способствовать устойчивому развитию области и помогут улучшить качество жизни населения.