Kuvayt bilan madaniy meros ko‘rgazmasi kelishuvlari qilindi
O‘zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi delegatsiyasining Kuvaytga amalga oshirgan ilmiy-ijodiy safari davomida muhim kelishuvlarga erishildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Safar mobaynida delegatsiya “Islom meroslari uyi” hamda “Toriq Rajab muzeyi”da bo‘lib, dunyo ahamiyatiga ega noyob artefaktlarni O‘zbekistonda o‘tkaziladigan global ko‘rgazmada namoyish etish masalalarini muhokama qildi. Tashrif davomida muzey ko‘rgazmalari koordinatori doktor Hadiyl Xalil Rashad bilan muzokaralar olib borildi.
Unda 2025 yilda Toshkentda ochilishi rejalashtirilgan Islom sivilizatsiyasi markazi doirasida “O‘zbekiston madaniy merosi – butun insoniyat merosi” nomli xalqaro ko‘rgazmaga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi. Muzokaralarda Boburiylar davriga oid tarixiy yoqut toshlar, zargarlik buyumlari va boshqa qimmatbaho artefaktlarni O‘zbekistonga olib kelish, ularni ekspozitsiyaga joylashtirish va xavfsiz shart-sharoitlarni ta’minlash bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Ko‘rgazma eksponatlari uchun xalqaro standartlarga mos maxsus vitrinalar tayyorlanmoqda. Bu jarayonda Italiyaning Goppion hamda Germaniyaning Glasbau Hahn kompaniyalari ishtirok etmoqda.
Muzeylar o‘rtasidagi hamkorlik natijasida transportirovka, qadoqlash va vaqtinchalik saqlash ishlari yuzasidan ham kelishuvlar amalga oshirildi. Kuvayt tomoni ushbu jarayonlarni to‘liq o‘z zimmasiga olishini ma’lum qildi.
Kunning ikkinchi yarmida Islom sivilizatsiyasi markazi delegatsiyasi “Toriq Rajab muzeyi” rahbarlari Ziyad Rajab va Nur Rajab bilan uchrashdi. Suhbat davomida muzeyda saqlanayotgan, O‘zbekiston tarixi bilan bog‘liq noyob artefaktlar haqidagi kitob-albomni tayyorlash rejalari muhokama qilindi.
Ziyad Rajab xalqaro ko‘rgazmada namoyish etiladigan eksponatlar tanlab qo‘yilganini va yaqin kunlarda rasmiy taqdimot bo‘lishini bildirdi. Shu tariqa, Kuvaytdagi ikki yirik muzey va bir xususiy kolleksiya xalqaro ko‘rgazmada ishtirok etadi.
Barcha eksponatlar sug‘urta qilinib, qadoqlash va tashish ishlari muvofiqlashtirilgan holda O‘zbekistonga yetkaziladi. Mazkur hamkorlik nafaqat madaniy aloqalarni mustahkamlaydi, balki o‘zbek xalqining boy tarixiy merosini jahon hamjamiyatiga kengroq tanitishga xizmat qiladi.

Соглашения о выставке культурного наследия с Кувейтом были достигнуты
В ходе научно-творческой поездки делегации Центра исламской цивилизации Узбекистана в Кувейт были достигнуты важные соглашения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время поездки делегация посетила «Дом исламского наследия» и «Музей Ториqа Ражаба», обсудив вопросы демонстрации уникальных артефактов мирового значения на глобальной выставке, которая пройдет в Узбекистане. В ходе визита были проведены переговоры с координатором музейных выставок доктором Хадилем Халилом Рашадом.
Обсуждались вопросы подготовки к международной выставке под названием «Культурное наследие Узбекистана – наследие всего человечества», которая планируется к открытию в Ташкенте в 2025 году в рамках Центра исламской цивилизации. В ходе переговоров были достигнуты соглашения о доставке исторических рубинов, ювелирных изделий и других ценных артефактов, относящихся к эпохе Бабуридов, в Узбекистан, их размещении на экспозиции и обеспечении безопасных условий.
Для экспонатов выставки готовятся специальные витрины, соответствующие международным стандартам. В этом процессе участвуют итальянская компания Goppion и немецкая компания Glasbau Hahn.
В результате сотрудничества между музеями также были достигнуты соглашения по вопросам транспортировки, упаковки и временного хранения. Кувейтская сторона заявила о готовности полностью взять на себя эти процессы.
Во второй половине дня делегация Центра исламской цивилизации встретилась с руководителями музея Ториqа Ражаба Зиядом Ражабом и Нуром Ражабом. В ходе беседы обсуждались планы по подготовке книги-альбома о уникальных артефактах, связанных с историей Узбекистана, которые хранятся в музее.
Зияд Ражаб сообщил, что экспонаты, которые будут представлены на международной выставке, уже отобраны, и в ближайшие дни состоится официальная презентация. Таким образом, два крупных музея и одна частная коллекция из Кувейта примут участие в международной выставке.
Все экспонаты будут застрахованы, а упаковка и транспортировка будут согласованы для доставки в Узбекистан. Это сотрудничество не только укрепляет культурные связи, но и способствует более широкому представлению богатого исторического наследия узбекского народа мировому сообществу.