Rossiya futbol ittifoqining Ekspert-hakamlar komissiyasi (EHK RFU) qarorlari oddiy odamlar uchun aniq va tushunarli bo‘lishi kerak, deb hisoblaydi rossiyalik sharhlovchi Konstantin Genich. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U yaqinda Moskva “Spartak”ining o‘yini bo‘yicha sudyalik masalalariga doir izohlar EHK tomonidan oddiy tilda berilishini istaydi. Genichning fikricha, hozirgi kunda EHK qarorlarining ifodalari murakkab va sun’iy intellekt tomonidan yozilgandek ko‘rinadi.
U bu holatni tushunarsiz deb baholaydi va komissiya tomonidan ishlatilgan dasturiy ta’minotda texnik muammo bo‘lgan deb umid qiladi. “Spartak” va Mahachqala “Dinamo” jamoalari o‘rtasidagi o‘yinda hakam Kazartsev bir nechta bahsli qarorlar qabul qilgani ma’lum.
Jumladan, mehmonlar darvozasiga penaltining tayinlanmasligi va ularning bir futbolchisining maydondan haydalishi yuzasidan noaniqliklar yuzaga kelgan. Shunday vaziyatlarda sudyalik izohlarini oddiy va ravshan tilda berish jamoatchilik tomonidan o‘yinni yaxshiroq tushunishga yordam beradi.

Генич хочет сделать комментарии российских судей понятными
Экспертная комиссия судей РФС считает, что решения должны быть ясными и понятными для простых людей, говорит российский комментатор Константин Генич. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он недавно выразил желание, чтобы объяснения по судейским вопросам в игре московского "Спартака" были даны на простом языке. По мнению Генича, в настоящее время формулировки решений комиссии выглядят сложными и напоминают текст, написанный искусственным интеллектом.
Он оценивает эту ситуацию как непонятную и надеется, что в программном обеспечении, используемом комиссией, есть техническая проблема. Известно, что на матче между "Спартаком" и махачкалинским "Динамо" судья Казарцев принял несколько спорных решений.
В частности, возникли неясности по поводу неназначения пенальти на ворота гостей и удаления одного из их игроков с поля. В таких ситуациях объяснения судей на простом и ясном языке помогут общественности лучше понять игру.