Oq uyda Klublar o‘rtasidagi Jahon chempionati sovrini taqdimoti bo‘lib o‘tdi
AQSH poytaxti Vashingtonda joylashgan Oq uyda joriy yil o‘tkaziladigan Klublar o‘rtasidagi Jahon chempionatiga bag‘ishlangan rasmiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbir davomida FIFA prezidenti Janni Infantino va AQSH prezidenti Donald Tramp musobaqaning yangi bosh sovrinini taqdim qilishdi.
Yangi shakldagi musobaqa 2025 yilda AQSH mezbonlik qiladigan ilk yirik klublar chempionati bo‘ladi. Turnir uchun tayyorlangan sovrin alohida e’tiborga sazovor. Bir qarashda lagan ko‘rinishida bo‘lgan kubok o‘ziga xos mexanizmga ega bo‘lib, maxsus kalit yordamida shaklini o‘zgartiradi.
Tramp va Infantino sovrinni Oval kabinetda namoyish qilar ekan, musobaqaning ahamiyati haqida fikr bildirishdi. Tramp AQSH futbol bo‘yicha yirik turnirlarni qabul qilishga tayyor ekanini ta’kidlagan bo‘lsa, Infantino yangi formatdagi musobaqa butun dunyo klublari uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochishini ma’lum qildi.
Klublar o‘rtasidagi Jahon chempionati 2025 yilning 15 iyun – 13 iyul kunlari AQSHning bir nechta shaharlarida bo‘lib o‘tadi. Turnirda 32 ta klub ishtirok etadi va ular FIFA tomonidan joriy qilingan yangi formatda g‘oliblik uchun kurash olib boradi.

В Белом доме состоялась презентация трофея Чемпионата мира между клубами
В Белом доме, расположенном в столице США Вашингтоне, прошло официальное мероприятие, посвященное чемпионату мира среди клубов, который пройдет в этом году. Во время мероприятия президент ФИФА Джанни Инфантино и президент США Дональд Трамп представили новый главный трофей турнира.
Новый формат турнира станет первым крупным чемпионатом клубов, который пройдет в 2025 году в США. Трофей, подготовленный для турнира, заслуживает особого внимания. На первый взгляд, кубок имеет форму блюда и обладает уникальным механизмом, который позволяет ему менять форму с помощью специального ключа.
Трамп и Инфантино, демонстрируя трофей в Овальном кабинете, высказались о значении турнира. Трамп отметил, что США готовы принимать крупные футбольные турниры, в то время как Инфантино сообщил, что новый формат турнира откроет новые возможности для клубов со всего мира.
Чемпионат мира среди клубов пройдет с 15 июня по 13 июля 2025 года в нескольких городах США. В турнире примут участие 32 клуба, которые будут бороться за победу в новом формате, введенном ФИФА.