Mourinyo: APLda yangi murabbiylar paydo bo‘lmoqda
Mashhur murabbiy Joze Mourinyo Angliya Premer Ligasi klublarining murabbiylarni tanlash jarayoni hamda murabbiylik sohasining umumiy holati haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Mourinyo aytishicha, hozirgi kunda murabbiylar tanlash mezonlari tubdan o‘zgargan. Oldin eng yaxshi murabbiy eng ko‘p daromad qilgan deb hisoblangan bo‘lsa, hozir esa eng yaxshi murabbiy o‘zining ijobiy imidjini yaratgan mutaxassis hisoblanadi.
Unga ko‘ra, Premer Ligaga endi murabbiylar kelmoqda, ular haqida u ilgari hech narsa eshitmagan. Bu holat hurmatsizlik emas, balki haqiqatdir, dedi Mourinyo.
Ba’zi murabbiylar yutuqlariga qarab emas, balki ularning yoshiga yoki statistik ko‘rsatkichlariga asoslanib tanlanmoqda. Shu sababli bugungi kunda g‘oyalar g‘alabalardan ko‘ra muhimroq deb qabul qilinmoqda.
Joze Mourinyo hozirda «Fenerbaxche» klubining bosh murabbiyi lavozimida bir yildan ortiq ishlamoqda. Uning fikrlari murabbiylik sohasidagi yangilanishlar va professional yondashuvlar haqida muhim mulohazalarni o‘z ichiga oladi.

Моуринью: В АПЛ появляются новые тренеры
Известный тренер Жозе Моуринью высказал свое мнение о процессе выбора тренеров клубами Английской Премьер-лиги и общем состоянии тренерской профессии. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Моуринью, в настоящее время критерии выбора тренеров кардинально изменились. Ранее лучшим тренером считался тот, кто зарабатывал больше всего, а сейчас лучшим тренером считается специалист, который создал свой положительный имидж.
По его словам, в Премьер-лигу теперь приходят тренеры, о которых он раньше ничего не слышал. Это не неуважение, а реальность, сказал Моуринью.
Некоторые тренеры выбираются не по достижениям, а на основе их возраста или статистических показателей. Поэтому в настоящее время идеи считаются более важными, чем победы.
Жозе Моуринью в настоящее время более года занимает должность главного тренера клуба «Фенербахче». Его мысли содержат важные размышления о новшествах в тренерской профессии и профессиональных подходах.