APLda irqchilikka qarshi tizzani qo‘yish muhokamasi
Angliya Premer-ligasida o‘yinlardan oldin tizzani yerga qo‘yish an’anasi bekor qilinishi mumkin. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
The Guardian nashrining xabar berishicha, liga rahbariyati kelajakda irqchilikka qarshi bu harakat haqida barcha jamoa kapitanlari bilan maslahatlashishni rejalashtirmoqda. Bunday muhokama sababi sifatida ayollar terma jamoasi 2025 yilgi Yevropa chempionatining Italiya bilan o‘yini oldidan tizzasini yerga qo‘ymaslik qarori ko‘rsatilmoqda.
Ushbu qaror himoyachi Jess Karterga nisbatan keltirilgan irqchilik haqoratlariga javob sifatida qabul qilingan. Jamoa bosh murabbiyi Sarina Vigman bu harakatni yetarli darajada samarali deb hisoblamasligini ta’kidladi.
Professional futbol assotsiatsiyasi futbolchilarning qarorini qo‘llab-quvvatlab, irqchilikka qarshi kurashishda yangi usullarni izlash zarurligini bildirdi. 2024/2025 yilgi mavsumda Premer-liga jamoalari faqat boshlang‘ich va yakuniy turlarda hamda oktabr va aprel oylarida “Irqchilikka joy yo‘q” kampaniyasi doirasida tizzani yerga qo‘yishgan.

Обсуждение о том, как противостоять расизму в APL
В Английской Премьер-лиге традиция ставить колено на землю перед играми может быть отменена. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По информации издания The Guardian, руководство лиги планирует в будущем проконсультироваться со всеми капитанами команд по поводу этого жеста против расизма. В качестве причины для такого обсуждения указывается решение женской сборной не ставить колено на землю перед игрой с Италией на чемпионате Европы 2025 года.
Это решение было принято в ответ на расистские оскорбления в адрес защитника Джесс Картер. Главный тренер команды Сарина Вигман подчеркнула, что считает этот жест недостаточно эффективным.
Профессиональная футбольная ассоциация, поддерживая решение футболистов, заявила о необходимости поиска новых методов борьбы с расизмом. В сезоне 2024/2025 годов команды Премьер-лиги ставили колено на землю только на стартовых и финальных турах, а также в октябре и апреле в рамках кампании "Нет расизму".