Ispaniya: «Barselona»ning o‘yini qoldirildi
La Liga peshqadami «Barselona» Ispaniya chempionatining 27-turida «Osasuna»ni qabul qilishi kerak edi, biroq o‘yin startiga taxminan yarim soat qolganida fojia tufayli qoldirildi. Bunday qarorga Kataloniya klubi kiyim almashtirish xonasiga yaqin kishilardan birining o‘limi sabab bo‘lgan.
Bu vaqtda «Barselona» futbolchilari stadionga yetib kelishgan va hatto chigalyozdi mashg‘ulotlariga tayyorgarlik ko‘rish uchun maysazorga ham chiqishgandi. «Osasuna» darvozabonlari esa hatto chigalyozdi mashqlarini bajarishga ham ulgurishgandi, biroq shu pallada ulardan maydonni tark etish so‘raldi. Ko‘p o‘tmay o‘yin katta ehtimol bilan bekor qilinishi ma’lum bo‘ldi va La Cadena SER radiostansiyasi tashabbus ko‘k-anorranglilar futbolchilaridan chiqqanini xabar qildi.
Tezda buning sabablari oshkor bo‘ldi: futbolchilar jamoaning tibbiy shtabi a’zosi Karles Minyarro Garsiyaning o‘limi tufayli maydonga tushishga tayyor emasdi. Boz ustiga, bu yangilikni ularga kiyim almashtirish xonasiga tushgan prezident Joan Laporta ma’lum qilgan. O‘yin chindan ham bekor qilindi va futbolchilar stadionni tark eta boshladi. Tribunalardagi muxlislarga Minyarro Garsiyaning o‘limi tufayli uchrashuv o‘tkazilmasligi ma’lum qilindi. Tez orada rasmiy bayonotlar ham paydo bo‘ldi.
«La Liga «Barselona» asosiy jamoasi shifokori Karles Minyarro vafotidan afsusda va shu sababli o‘yin qoldirilayotganini ma’lum qiladi. La Liga oila a’zolari, do‘stlari, klub, muxlislarga samimiy hamdardligini izhor etib, ularning qayg‘usiga sherikligini bildiradi. Ko‘chirilgan o‘yin vaqti va sanasi yaqin kunlarda e’lon qilinadi», — deyiladi la liga xabarida.
Mundo Deportivo xabariga ko‘ra, shifokor atigi 40 yoshda edi: u joriy mavsumda asosiy jamoa tibbiy shtabiga qo‘shilgan, bungacha esa «Barselona» mini-futbol jamoasida ishlagan. U kataloniyaliklar tizimida 2017 yildan buyon mehnat qilib kelayotgandi. O‘lim sabablari hozircha noma’lum.
Katta ehtimol bilan bu ko‘chirish tufayli «Barselona» vaqtinchaga la ligada birinchi o‘rindan mahrum bo‘ladi. Hozirda Hansi Flik jamoasi «Atletiko»dan 1 ochko, «Real» esa 3 ochkoga oldinda bormoqda. Madrid klublari o‘z o‘yinlarini yakshanba kuni o‘tkazadi. Endi «ko‘k-anorranglilar» 11 mart kuni Chempionlar Ligasi 1/8 finalida «Benfika»ga qarshi javob uchrashuvida maydonga tushadi — birinchi o‘yinda kataloniyaliklar minimal hisobda g‘alaba qozongandi (1:0).

Испания: «Барселона» игра отложена
Лидер Ла Лиги «Барселона» должна была принять «Осасуну» в 27-м туре чемпионата Испании, однако игра была отложена примерно за полчаса до начала из-за трагедии. Такое решение было принято в связи со смертью одного из людей, находившихся рядом с раздевалкой каталонского клуба.
В это время футболисты «Барселоны» уже прибыли на стадион и даже вышли на травяное поле, чтобы подготовиться к тренировкам. Вратари «Осасуны» также успели выполнить некоторые упражнения, но в этот момент от них потребовали покинуть поле. Вскоре стало известно, что игра, скорее всего, будет отменена, и радиостанция La Cadena SER сообщила, что инициатива исходит от футболистов сине-гранатовых.
Скоро стали известны причины: футболисты не были готовы выйти на поле из-за смерти члена медицинского штаба команды Карлеса Миньяро Грасии. Более того, эту новость им сообщил президент Жоан Лапорта, который зашел в раздевалку. Игра действительно была отменена, и футболисты начали покидать стадион. Болельщикам на трибунах сообщили, что встреча не состоится из-за смерти Миньяро Грасии. Вскоре появились и официальные заявления.
«Ла Лига с сожалением сообщает о смерти врача основной команды «Барселоны» Карлеса Миньяро и о том, что игра откладывается. Ла Лига выражает искренние соболезнования членам семьи, друзьям, клубу и болельщикам, разделяя их горе. Время и дата перенесенной игры будут объявлены в ближайшие дни», — говорится в сообщении Ла Лиги.
По информации Mundo Deportivo, врачу было всего 40 лет: он присоединился к медицинскому штабу основной команды в этом сезоне, а до этого работал в мини-футбольной команде «Барселоны». Он трудился в системе каталонцев с 2017 года. Причины смерти пока неизвестны.
Скорее всего, из-за этой переноса «Барселона» временно лишится первого места в Ла Лиге. В настоящее время команда Ханси Флика опережает «Атлетико» на 1 очко, а «Реал» — на 3 очка. Мадридские клубы проведут свои матчи в воскресенье. Теперь «сине-гранатовые» выйдут на поле 11 марта в ответном матче 1/8 финала Лиги чемпионов против «Бенфики» — в первом матче каталонцы одержали минимальную победу (1:0).