Ivan Boshkovich: "Futbolda barchasi har doim siz istagandek bo‘lavermaydi"
Superliganing 1-turidan o‘rin olgan “Nasaf" - "So‘g‘diyona" (1:0) uchrashuvidan so‘ng mehmonlar bosh murabbiyi Ivan Boshkovich matbuot anjumanida ishtirok etdi.
- Avvalambor, barchani O‘zbekistonda katta futbol mavsumining boshlanishi bilan tabriklayman. Og‘ir o‘yin bo‘ldi deb ayta olaman. Vaziyatlarimizni kutdik va shu orqali raqib darvozasini ishg‘ol qilmoqchi edik. Kurashlarga boy bahs guvohiga aylandik. Raqib juda kuchli edi. Rejamizda g‘alaba edi, yakunlarda xatolikka yo‘l qo‘ydik. "Nasaf"da ham, bizda ham vaziyatlar bo‘ldi. Keyingi o‘yinlarga yanada jiddiy tayyorgarlikka kirishamiz.
- "So‘g‘diyona"da yaxshi jamoa tuza oldingiz. Bu yilgi mavsumda rejalar qanday?
- Har bir o‘yinda g‘alaba qozonishni istaymiz. Ko‘proq mahalliy yoshlarga imkoniyat berish asosiy maqsadimiz. Ular o‘yinlar davomida o‘sib boradi, jamoamiz ham kuchayadi. Ko‘p futbolchilarimiz turli davlatlar yoshlar terma jamoalariga asosiy nomzodlar sanalishadi. Maqsadimiz yo‘lidagi jarayonda kutish, sabr qilish kerak bo‘lgan jihatlar ham bor.
- Bugun chempionatning ilk o‘yini edi. Bunda futbolchilarda bosim bo‘ladimi?
- Albatta, har doim birinchi o‘yinlarda hayajon bo‘ladi. Aniqlik yetishmaydi, ba’zan moslashib olish uchun yetarli darajada tajriba bo‘lmaydi. Yorqin futbol namoyish etish qiyin, boringizni ko‘rsatib bera olmaymiz.
- Doriyev va Andreyevlar bilan bog‘liq qanday rejalaringiz bor edi?
- Ular shubhasiz jamoamiz yetakchilari. Biroq ba’zan jarohatlar pand berali, tavakkal qilishni istamaysiz. Futbolda bir kishi bilan bog‘liq bo‘lmagan sabablar ko‘p, shu bois barchasi siz istagandek bo‘lavermaydi.
- Siz uchun bugungi o‘yin juda emotsional o‘tgandek ko‘rindi ...
- Men doim o‘yin haroratida emotsional bo‘lsam kerak. Xotirjamlikka intilaman, biroq o‘zbek futbolida hakamlar meni hammadan ham ko‘proq eslab qolishsa kerak.
- O‘tgan mavsum "Nasaf"ni 2 marta yuta olgandingiz. Bu jamoani yaxshiroq o‘rganib chiqqaningiz aniq. "Nasaf" o‘yin uslubida bugun qanday o‘zgarishlarni sezdingiz?
- Aytib o‘tdim, chempionatning birinchi o‘yinida ko‘p narsa ko‘rinmaydi. Futbolchilarning indivudial mahoratiga ham ko‘p jihatlar bog‘liq. "Nasaf" yaxshi jamoa va har doim raqobat ko‘rsata oladi. Jizzaxdagi o‘yinimizda g‘alaba uchun borimizni berib harakat qilamiz.

Иван Бошкович: "В футболе не всегда все происходит так, как вы хотите"
После матча 1-го тура Суперлиги “Насаф" - "Согдиёна" (1:0) главный тренер гостей Иван Бошкович принял участие в пресс-конференции.
- Прежде всего, поздравляю всех с началом большого футбольного сезона в Узбекистане. Могу сказать, что игра была тяжелой. Мы ждали своих моментов и хотели захватить ворота соперника. Мы стали свидетелями борьбы, насыщенной схватками. Соперник был очень сильным. У нас был план на победу, но в концовке допустили ошибку. У "Насаф" и у нас были моменты. К следующим играм мы подойдем с большей серьезностью.
- Вы смогли создать хорошую команду в "Согдиёне". Какие планы на этот сезон?
- Мы хотим выигрывать в каждой игре. Основная цель - дать больше возможностей местным молодым игрокам. Они будут расти в ходе матчей, и наша команда будет усиливаться. Многие наши футболисты являются основными кандидатами в молодежные сборные разных стран. В процессе достижения нашей цели есть моменты, когда нужно ждать и проявлять терпение.
- Сегодня была первая игра чемпионата. Будет ли давление на футболистов?
- Конечно, всегда есть волнение в первых играх. Не хватает точности, иногда не хватает опыта, чтобы адаптироваться. Показать яркий футбол сложно, мы не можем продемонстрировать все, что умеем.
- Какие у вас были планы относительно Дориёва и Андреева?
- Они, безусловно, лидеры нашей команды. Однако иногда травмы могут помешать, и вы не хотите рисковать. В футболе много причин, не связанных с одним человеком, поэтому не все всегда происходит так, как вы хотите.
- Сегодняшняя игра показалась вам очень эмоциональной ...
- Я всегда, наверное, эмоционален в ходе игры. Стремлюсь к спокойствию, но, похоже, в узбекском футболе судьи запоминают меня больше всех.
- В прошлом сезоне вы дважды обыграли "Насаф". Очевидно, что вы лучше изучили эту команду. Какие изменения в игровом стиле "Насаф" вы заметили сегодня?
- Я уже говорил, что в первой игре чемпионата много чего не видно. Многое зависит от индивидуального мастерства футболистов. "Насаф" - хорошая команда и всегда может составить конкуренцию. В нашей игре в Джизаке мы постараемся отдать все ради победы.