Ukraina va Rossiya UEFA reytingida o‘rin almashtirdi
Ushbu yangilanish hafta davomida o‘tkazilgan Yevropa turnirlarining saralash bosqichidagi o‘yin natijalarini hisobga olgan holda amalga oshirildi. Jadvaldagi o‘zgarishlar asosan yuqori o‘ntalikda sezilarli emas.
Biroq, Ukraina va Rossiya o‘zaro pozitsiyalarini almashtirdi. Shakhtyor jamoasining Beshiktashga qarshi g‘alabasidan so‘ng Ukraina 27-o‘ringa ko‘tarildi.
Endilikda Ukraina besh yil davomida jami 18,475 ballga ega. Rossiya esa 28-o‘ringa tushib, 18,299 ballga ega bo‘ldi.
Shuni ta’kidlash kerakki, UEFA tomonidan Rossiya uchun har bir mavsum uchun avtomatik ravishda 4,333 ball berilmoqda. Bu Rossiyaning UEFA reyting jadvalidagi besh mavsumdagi eng past ball hisoblanadi, bu esa chetlatish vaqtida amal qilgan ko‘rsatkichdir.
Jadvalning yuqori qismida o‘zgarishlar kuzatilmaydi. Top beshlikka Angliya (90,839 ball), Italiya (80,946), Ispaniya (74,953), Germaniya (71,117) va Fransiya (65,177) kiradi.

Украина и Россия поменялись местами в рейтинге УЕФА
В официальном сайте УЕФА в четверг около полуночи обновили таблицу рейтинга национальных ассоциаций. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Это обновление было сделано с учетом результатов матчей отборочного этапа европейских турниров, проведенных на неделе. Изменения в таблице в основном незначительны в верхней десятке.
Однако Украина и Россия поменялись местами. После победы команды Шахтер над Бешикташем Украина поднялась на 27-е место.
Теперь Украина имеет 18,475 баллов за пять лет. Россия же опустилась на 28-е место и имеет 18,299 баллов.
Стоит отметить, что УЕФА автоматически начисляет России по 4,333 балла за каждый сезон. Это самый низкий балл России в рейтинговой таблице УЕФА за пять сезонов, что является показателем, действовавшим во время отстранения.
В верхней части таблицы изменений не наблюдается. В пятерку лучших входят Англия (90,839 баллов), Италия (80,946), Испания (74,953), Германия (71,117) и Франция (65,177).