Rossiya sport vazirligi Rossiya premer-ligasidagi legionerlar soniga qo‘yiladigan cheklovni qat’iylashtirishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Telegramdagi “Insaydlar Karptan” kanali ma’lumotiga ko‘ra, vazirlik “10+5” formulasi tarafdori hisoblanadi. Bu formulaga ko‘ra, mavsumga arizaga kiritiladigan legionerlar soni maksimal 10 nafardan oshmasligi, maydonda esa bir vaqtning o‘zida bitta jamoada maksimal 5 legioner bo‘lishi kerak.
Shuningdek, o‘rta variant sifatida “10+6” limiti ham ko‘rib chiqilmoqda. “10+7” limiti esa kam ehtimol bilan amalga oshiriladi.
Manbaning ta’kidlashicha, bu o‘zgarishlar 2025 yil oxirigacha qabul qilinishi mumkin. Yangi cheklovlar esa keyingi mavsumdan kuchga kirishi ehtimoldan xoli emas.
Hozirgi kunda Rossiya premer-ligasida legionerlar uchun “13+8” formulasi amal qilmoqda. Bu raqamlar jamoalarning tarkibida legionerlarning soni va ulardan foydalanish tartibini belgilaydi.
Yangi qoidalar futbolchilarning maydondagi ishtirokini yanada tartibga solishga qaratilgan. Bu esa jamoalar va liganing sifatini oshirishga xizmat qiladi.

В Российской Премьер-лиге количество легионеров уменьшается
Министерство спорта России планирует ужесточить ограничения на количество легионеров в российской премьер-лиге. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Согласно информации канала “Инсайды Карптан” в Telegram, министерство является сторонником формулы “10+5”. Согласно этой формуле, количество легионеров, заявляемых на сезон, не должно превышать 10 человек, а на поле в одной команде одновременно может находиться максимум 5 легионеров.
Также рассматривается средний вариант в виде лимита “10+6”. Лимит “10+7” маловероятен.
По словам источника, эти изменения могут быть приняты до конца 2025 года. Новые ограничения могут вступить в силу уже в следующем сезоне.
В настоящее время в российской премьер-лиге действует формула “13+8” для легионеров. Эти цифры определяют количество легионеров в составах команд и порядок их использования.
Новые правила направлены на более строгое регулирование участия футболистов на поле. Это будет способствовать повышению качества команд и лиги.