Eldor Shomurodov endi AQSHda o‘ynaydi(mi?)!
Nufuzli manba – ESPN jurnalistlarining ma’lum qilishicha, liga rahbari yuqori divizion jamoalari ishtirokidagi chempionat o‘yinlarini mamlakat tashqarisida, ya’ni AQSH maydonlarida o‘tkazish masalasini ko‘tardi.
- Biz milliy chempionat uchrashuvlarini AQSHda tashkil qilgan birinchi liga bo‘lishni istaymiz. Bu biz katta ishonch bildirayotgan bozor bo‘ladi. Bugungi kunda A Seriyaning 20 ta jamoasidan to‘qqiztasiga amerikaliklar va bittasiga kanadaliklar egalik qilmoqda. Bizda boshqa xaridorlar ham bor, - dedi Etsio Simonelli.
Italiya A Seriyasi jahon futbolidagi eng qudratli ligalardan hisoblanadi. Xususan, UYEFA koeffitsiyentlar jadvalida A Seriya Angliya va Ispaniya chempionatlaridan keyin uchinchi o‘rinda qayd etilgan.
Bu musobaqa 1898 yildan buyon tashkil etib kelinadi. Dastlab, bu musobaqa mintaqaviy miqyosda guruhlarga bo‘lingan holda o‘tkazilgan. 1929 yildan musobaqa formati hozirgi ko‘rinishga o‘zgardi.
Italiyada birinchi tashkil etilgan jamoa “Jenoa” hisoblanadi. Bu jamoa A Seriyaning birinchi chempioni va uch marta ketma-ket ligada g‘olib chiqqan. Qizig‘i shundaki, “Jenoa” o‘zbekistonlik futbol ishqibozlariga begona emas. O‘zbekiston milliy terma jamoasi sardori Eldor Shomurodov Italiyadagi faoliyatini aynan genuyaliklar klubida boshlagan.
2020 yilning oktyabrida Rossiya Premer-ligasining “Rostov” jamoasidan “Jenoa”ga ko‘chib o‘tgan o‘zbek futbolchisi 31 ta uchrashuvda sakkizta gol urib, o‘zini italiyalik muxlisu mutaxassislarga tanitgan edi.
Bugungi kunda “Jenoa” ham amerikaliklarga tegishli. Bundan tashqari, “Inter”, “Roma”, “Milan”, “Fiorentina”, “Atalanta”, “Bolonya”, “Venetsiya”, “Parma”ga ham AQSH bisnesmenlari egalik qilib keladi.
Xususan, Eldor Shomurodov o‘ynayotgan “Roma” klubini amerikalik biznesmenlar – Fridkinlar oilasi moliyalashtiradi.
Ta’kidlash joizki, agar A Seriya o‘yinlarini AQSH maydonlarida o‘tkazishga qaror qilinsa, bu klub xo‘jayinlarining barchasi ushbu g‘oyani to‘liq qo‘llab-quvvatlaydi. Aslida AQSHda A Seriya uchrashuvlarini tashkil etish bo‘yicha muayyan ishlar olib borilmoqda va bu masala ijobiy yechim topishi kutilyapti.
Demak, o‘zgarish amalga oshsa, Eldor Shomurodov ham o‘z mahoratini Amerika maydonlarida ko‘rsata oladi.
Shu o‘rinda, yozgi transferlar oynasining yopilishi arafasida legionerimizda AQSH chempionatiga ko‘chib o‘tish imkoni bo‘lganini eslab o‘tish joiz. MLSning “Atlanta Yunayted” jamoasi Eldor Shomurodovni qo‘lga kiritish uchun jiddiy harakat qilgan edi. Biroq “Roma”ning o‘sha paytdagi bosh murabbiyi Daniele de Rossi o‘zbek futbolchisini jamoada olib qolishga qaror qilgan.
Eldor Shomurodov joriy mavsumda barcha turnirlarda 26 ta uchrashuvda maydonga tushib, beshta gol va uchta assist muallifi bo‘ldi.

Эльдор Шомуродов теперь играет в США!
Новый президент итальянской серии A Эцио Симонелли продвигает новую идею с целью дальнейшего повышения престижа лиги.
По информации авторитетного источника – журналистов ESPN, глава лиги поднял вопрос о проведении чемпионатных матчей с участием команд высшего дивизиона за пределами страны, а именно на полях США.
- Мы хотим стать первой лигой, которая организует национальные чемпионатные встречи в США. Это будет рынок, которому мы доверяем. В настоящее время девять из двадцати команд серии A принадлежат американцам, а одна – канадцам. У нас есть и другие покупатели, - сказал Эцио Симонелли.
Итальянская серия A считается одной из самых мощных лиг в мировом футболе. В частности, по коэффициентам УЕФА серия A занимает третье место после чемпионатов Англии и Испании.
Этот турнир организуется с 1898 года. Изначально он проводился на региональном уровне в виде групп. С 1929 года формат турнира изменился на современный.
Первой созданной командой в Италии является «Дженоа». Эта команда стала первым чемпионом серии A и трижды подряд выигрывала лигу. Интересно, что «Дженоа» не чужда узбекским футбольным болельщикам. Капитан сборной Узбекистана Эльдор Шомуродов начал свою карьеру именно в клубе генуэзцев.
В октябре 2020 года узбекский футболист, перейдя из российской Премьер-лиги «Ростов» в «Дженоа», забил восемь голов в 31 матче и завоевал признание итальянских специалистов и болельщиков.
На сегодняшний день «Дженоа» также принадлежит американцам. Кроме того, «Интер», «Рома», «Милан», «Фиорентина», «Аталанта», «Болонья», «Венеция», «Парма» также находятся в собственности американских бизнесменов.
В частности, клуб «Рома», за который играет Эльдор Шомуродов, финансируется американской семьей Фридкинов.
Стоит отметить, что если будет принято решение проводить матчи серии A на полях США, все владельцы клубов полностью поддержат эту идею. На самом деле в США уже ведется работа по организации матчей серии A, и ожидается, что этот вопрос найдет положительное решение.
Таким образом, если изменения произойдут, Эльдор Шомуродов сможет продемонстрировать свои навыки на американских полях.
В этом контексте стоит напомнить, что накануне закрытия летнего трансферного окна наш легионер имел возможность перейти в чемпионат США. Команда MLS «Атланта Юнайтед» серьезно пыталась заполучить Эльдора Шомуродова. Однако тогдашний главный тренер «Ромы» Даниэле де Росси решил оставить узбекского футболиста в команде.
Эльдор Шомуродов в этом сезоне провел на поле 26 матчей во всех турнирах, забив пять голов и сделав три ассиста.