Semak: Rossiya futboli legionerlar bilan rivojlanmoqda
«Zenit» jamoasining bosh murabbiyi Sergey Semak matbuot anjumanida jurnalistning jamoada legionerlar ko‘pligi sabab Latinh Amerikasi futboli rivojlanayotgani haqidagi fikriga qo‘shilmadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U o‘z fikrida Rossiya futbolini rivojlantirishga e’tibor qaratayotganini ta’kidladi. Semak uchun murabbiy sifatida eng muhim jihat raqobat darajasi ekanligini aytdi.
Unga ko‘ra, jamoada eng kuchli o‘yinchilar ishtirok etishi va raqobat yuqori bo‘lishi lozim. Semak o‘tgan yillardagi holatlarni esladi, o‘sha paytda CSKA va Zenit jamoalari Yevrokuboklarda g‘alaba qozongan, Rossiya terma jamoasi esa yaxshi natijalar ko‘rsatgan.
Shuningdek, o‘sha davrda legionerlarga hech qanday cheklovlar bo‘lmaganini ta’kidladi. Hozirgi kunda Semak murabbiylik qilayotgan jamoalarda, masalan, Batrakov va Tyukavin kabi o‘yinchilar o‘z pozitsiyalarida eng kuchlilar sifatida maydonga tushayotganini aytdi.
U shuningdek, ko‘plab mamlakatlarda legionerlarga hech qanday limit yo‘qligini, bu holat klublarning o‘yini va rivojlanishiga to‘sqinlik qilmasligini qayd etdi. Eng kuchli chempionatlarda ham legionerlar uchun boshqa turdagi cheklovlar mavjudligini bildirdi.

Семак: Российский футбол развивается с легионерами
Главный тренер команды «Зенит» Сергей Семак на пресс-конференции не согласился с мнением журналиста о том, что большое количество легионеров в команде способствует развитию латинской американской футбольной культуры. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он отметил, что сосредоточен на развитии российского футбола. Семак сказал, что для него как для тренера самым важным аспектом является уровень конкуренции.
По его словам, в команде должны участвовать самые сильные игроки, и конкуренция должна быть высокой. Семак вспомнил о событиях прошлых лет, когда команды ЦСКА и Зенит одерживали победы в еврокубках, а сборная России показывала хорошие результаты.
Он также подчеркнул, что в то время не было никаких ограничений для легионеров. В настоящее время в командах, где тренирует Семак, такие игроки, как Батраков и Тюкавин, выходят на поле как лучшие в своих позициях.
Он также отметил, что во многих странах нет никаких лимитов для легионеров, и это не мешает игре и развитию клубов. Он сообщил, что даже в самых сильных чемпионатах существуют другие виды ограничений для легионеров.