Semak: Batrakov va Tyukavin doim o‘ynaydi, kuchlilar qoladi
Rossiya futbolida legionerlar sonini cheklash bo‘yicha takliflarga «Zenit» bosh murabbiyi Sergey Semak munosabat bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U o‘z fikrida legionerlar sonining kamaytirilishi klub va futbolchilarga qanday ta’sir qilishi mumkinligini ta’kidladi. Hozirgi qoidalarga ko‘ra, klublar tarkibida 13 nafar legioner bo‘lishi ruxsat etilgan, ulardan sakkizi maydonda bir vaqtda o‘ynashi mumkin.
Ammo Rossiya sport vazirligi legionerlar sonini kamaytirib, ro‘yxatda 10 nafarga, maydonda esa 6 nafarga tushirishni rejalashtirmoqda. Semakning so‘zlariga ko‘ra, kuchli futbolchilar har doim o‘z o‘rnini topadi va bu cheklovlar ularning o‘yiniga to‘sqinlik qilmasligi kerak.
U shuningdek, boshqa ko‘plab mamlakatlarda legionerlar uchun hech qanday cheklov yo‘qligini, bu esa klublarning rivojlanishiga xalaqit bermayotganini ta’kidladi. Shu bois, yangi qoidalar futbol sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmasligi lozim.

Семак: Батраков и Тюкавин всегда играют, сильные остаются
Главный тренер «Зенита» Сергей Семак высказал свое мнение о предложениях по ограничению числа легионеров в российском футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он отметил, как сокращение числа легионеров может повлиять на клубы и игроков. Согласно действующим правилам, в составах клубов разрешено иметь 13 легионеров, из которых восемь могут находиться на поле одновременно.
Однако Министерство спорта России планирует сократить число легионеров до 10 в списке и до 6 на поле. По словам Семака, сильные футболисты всегда найдут свое место, и эти ограничения не должны мешать их игре.
Он также подчеркнул, что в других многих странах нет никаких ограничений для легионеров, и это не мешает развитию клубов. Поэтому новые правила не должны негативно сказаться на качестве футбола.