Zabey Xlusevich Spartak durangini saqlashi mumkin edi
Sobiq yarim himoyachi, Krasnodar “Kubani” jamoasi sobiq futbolchisi Aleksey Selin “Evro-Futbol.Ru” saytining muxbiri Kirill Ivantsovga bergan intervyusida Rossiya chempionatining ikkinchi turida Moskva “Spartak” jamoasining “Baltika”ga uy maydonida katta hisobda mag‘lub bo‘lishi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U o‘yin boshida jamoa futbolchisining maydondan haydalishi juda achinarli voqea ekanini ta’kidladi. Bu holat o‘yinning kechishini butunlay o‘zgartiradi.
Murabbiy o‘yinga tayyorgarlik ko‘rar ekan, turli vaziyatlarga qarab reja tuzadi, hujumni yoki qanotlarni kuchaytirish haqida o‘ylaydi. Ammo o‘yinning boshida futbolchi haydalib ketishini oldindan hisobga olish qiyin.
“Baltika” esa raqibning raqam jihatidan ustunligidan tezda foydalandi. Shu bilan birga, “Spartak” himoyasida ham muammolar yuzaga keldi.
Tanaffusda murabbiy Stankovich futbolchilarga yangi ko‘rsatmalar berdi, ammo ikkinchi bo‘lim boshida jamoa darvozasi birinchi gol o‘tkazib yuborildi. Shundan so‘ng yana bir haydalish – Markinyosning maydondan chiqarilishi yuz berdi.
Bu qaror juda bahsli edi. VAR tizimidagi kamchiliklar aniq ko‘rinib qoldi.
Menimcha, Sausyaning offsayd holati aniq edi. Ikkinchi sariq kartochka asosida haydalish masalasi VAR orqali qayta ko‘rilishi kerak edi.
Barcha qiyinchiliklarga qaramay, hisob 0:1 bo‘lganda Xlusevich to‘pni yaxshiroq boshqarib, gol urishi mumkin edi. Shunda “Spartak” durangni saqlab qolishi mumkin edi.
Ammo jamoa tez orada ikkinchi va uchinchi gollarni o‘tkazib yubordi, bu paytda himoyachilar kechikib javob berdi. “Spartak” himoyasida haydalishlarsiz ham muammolar mavjud.
Nega Zabolotniy dastlabki ikki turda asosiy tarkibda maydonga tushgani haqida Selin, ehtimol, Stankovich Zabolotniyni Ugaldega nisbatan yaxshiroq o‘ynagan deb hisoblaganini aytdi. Keyingi turda Zabolotniy diskvalifikatsiya sabab maydonga tusha olmaydi.
Shuning uchun Stankovich Ugaldega hafta o‘rtasida Kubok o‘yinida amaliyot berib, uni “Akron”ga qarshi asosiy tarkibga tayyorlash imkoniyatiga ega bo‘ladi. Rossiya Kubogi guruh bosqichining birinchi turida “Spartak” “Rostov” jamoasi bilan o‘ynaydi.

Забей Хлусевич мог сохранить ничью Спартак
Бывший полузащитник, экс-игрок команды Краснодар “Кубань” Алексей Селин в интервью корреспонденту сайта “Евро-Футбол.Ру” Кириллу Иванцову высказал мнение о том, что московская команда “Спартак” в матче второго тура чемпионата России потерпела крупное поражение от “Балтики” на домашнем стадионе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он отметил, что удаление игрока команды в начале игры — это очень печальное событие. Эта ситуация полностью меняет ход матча.
Когда тренер готовится к игре, он составляет план в зависимости от различных ситуаций, думает о том, как усилить атаку или фланги. Но предугадать удаление игрока в начале матча очень сложно.
“Балтика” быстро воспользовалась численным преимуществом соперника. В то же время у “Спартака” возникли проблемы в защите.
На перерыве тренер Станкевич дал игрокам новые указания, но в начале второго тайма команда пропустила первый гол. После этого произошло еще одно удаление — Маркиньоса.
Это решение было очень спорным. Недостатки системы VAR стали очевидны.
На мой взгляд, офсайд Саусьяна был очевиден. Вопрос о удалении на основе второй желтой карточки должен был быть пересмотрен через VAR.
Несмотря на все трудности, когда счет был 0:1, Хлусевич мог лучше контролировать мяч и забить гол. Тогда “Спартак” мог бы сохранить ничью.
Но команда вскоре пропустила второй и третий голы, в то время как защитники ответили с запозданием. У “Спартака” есть проблемы в защите даже без удалений.
Что касается того, почему Заболотный выходил в основном составе в первых двух турах, Селин отметил, что, возможно, Станкевич считал Заболотного лучше играющим по сравнению с Угальде. В следующем туре Заболотный не сможет выйти на поле из-за дисквалификации.
Поэтому Станкевич имеет возможность подготовить Угальде к основному составу, дав ему практику в Кубковом матче в середине недели. В первом туре группового этапа Кубка России “Спартак” сыграет с командой “Ростов”.