Valve Counter-Strike 2 da qalloblikka qarshi rekord operatsiya o'tkazdi
Sobiq hakam Sergey Lapochkin "Spartak" va "Baltika" o‘rtasidagi o‘yinda (0:3) "Spartak" futbolchisining ikkinchi marta maydondan haydalishi holati haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U eslatib o‘tdiki, poytaxt jamoasi qanot himoyachisi Markinyos birinchi sariq kartochkasini hakam bilan bahslashgani uchun oldi, ikkinchisiga esa Vladislav Sausga qo‘pol o‘yin uchun berildi. Shu bilan birga, Saus ofsaydda bo‘lishi mumkin edi.
Lapochkin ta'kidlashicha, reglamentda bunday jazoni bekor qilish uchun hech qanday mexanizm yo‘q. Hakam yordamchisining ofsayd holatini noto‘g‘ri aniqlashi kartochkani bekor qilish uchun asos bo‘la olmaydi.
VAR tizimi faqat to‘g‘ridan-to‘g‘ri qizil kartochka yoki penalti tayinlanganda, ofsayd holatini aniqlashda aralashishi mumkin. Lapochkin so‘zlariga ko‘ra, hakam yordamchisi ofsaydni noto‘g‘ri belgilagan, ammo "Spartak" uchun yaxshi bo‘lar edi agar hakam Karasyov qizil kartochka ko‘rsatganida, shunda VAR tizimi uni chaqirishi mumkin edi.
Ushbu fikrlar "Match TV" tomonidan yetkazildi. Shunday qilib, hozirgi qoidalar doirasida bunday holatlarda jazoni o‘zgartirish imkoniyati mavjud emas.

Лапочкин: Вторая карточка Маркиньоса не будет отменена
Бывший судья Сергей Лапочкин высказался о ситуации с повторным удалением футболиста "Спартака" в матче против "Балтики" (0:3). Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он напомнил, что защитник столичной команды Маркиньос получил первую желтую карточку за споры с арбитром, а вторую — за грубую игру против Владислава Сауса. При этом Саус мог находиться в офсайде.
Лапочкин отметил, что в регламенте нет механизма для отмены такого наказания. Неправильное определение офсайда помощником судьи не может служить основанием для отмены карточки.
Система VAR может вмешиваться только при назначении прямой красной карточки или пенальти, а не при определении офсайда. По словам Лапочкина, помощник судьи ошибся с офсайдом, но для "Спартака" было бы лучше, если бы судья Карасёв показал красную карточку, тогда VAR мог бы его вызвать.
Эти мысли были озвучены "Матч ТВ". Таким образом, в рамках действующих правил возможности изменить наказание в таких ситуациях нет.