Tibo Kurtua: "Alvaresning xatosini sezdim va hakamga aytdim"
Uchrashuv davomida penaltilar seriyasida "Atletiko" hujumchisi Xulian Alvares zarba berishdan oldin sirpanib ketdi va to‘pga ikki oyog‘i bilan tegdi. Bu hodisa natijasida u gol urganiga qaramay, bosh hakam Shimon Marchinyak VAR yordamida vaziyatni ko‘rib chiqib, golni bekor qildi.
Kurtua vaziyatni qanday baholadi?
Uchrashuvdan so‘ng Kurtua bu haqda shunday dedi:
- "Men Xulianning to‘pga ikki marta teginganini sezdim va bu haqda hakamga aytdim. Ularning omadi biroz kelmadi. Biz esa o‘zimizning eng yaxshi darajamizni ko‘rsata olmadik. Biroq, navbatdagi bosqichga chiqdik va bu eng muhimi".
- "Menimcha, ular hamma narsani aniq ko‘rishdi. Shuning uchun hushtak chalishdi. Ular ham odam, xato qilishlari mumkin, ammo VAR texnologiyasi tufayli vaziyat to‘liq aniqlashtirildi".
"Real Madrid" keyingi bosqichda
"Real Madrid" Chempionlar Ligasi 1/8 final javob o‘yinida "Atletiko"ni mag‘lub etdi:
Boshlang‘ich vaqt: 0:1
Penaltilar seriyasi: 4:2 (birinchi o‘yin - 2:1)
Bu g‘alaba orqali "qirollik klubi" chorak finalga yo‘l oldi. Endilikda jamoa keyingi bosqichda "Arsenal" bilan kuch sinashadi.
Kurtua holatni tezda payqagan va hakamni ogohlantirgan. VAR orqali gol bekor qilingani "Real"ning ustunlikka erishishiga yordam berdi. Endi "Real Madrid" chorak finalda "Arsenal"ga qarshi jiddiy to‘qnashuvga tayyorgarlik ko‘radi.

Тибо Куртуа: "Я заметил ошибку Альвареса и сказал судье"
Вратарь "Реал Мадрид" Тибо Куртуа сообщил, что он предупредил судью о ошибке Хулиана Альвареса в ответном матче 1/8 финала Лиги чемпионов против "Атлетико".
Во время матча в серии пенальти нападающий "Атлетико" Хулиан Альварес поскользнулся перед ударом и коснулся мяча двумя ногами. В результате этого, несмотря на то, что он забил гол, главный судья Симон Марчиняк, просмотрев ситуацию с помощью VAR, отменил гол.
Как Куртуа оценил ситуацию?
После матча Куртуа сказал об этом:
- "Я заметил, что Хулиан дважды коснулся мяча и сказал об этом судье. Им немного не повезло. А мы не смогли показать наш лучший уровень. Однако мы вышли в следующий этап, и это самое главное".
- "Я думаю, что они все видели четко. Поэтому и свистнули. Они тоже люди, могут ошибаться, но благодаря технологии VAR ситуация была полностью прояснена".
"Реал Мадрид" в следующем этапе
"Реал Мадрид" одержал победу над "Атлетико" в ответном матче 1/8 финала Лиги чемпионов:
Основное время: 0:1
Серия пенальти: 4:2 (первый матч - 2:1)
Эта победа позволила "королевскому клубу" выйти в четвертьфинал. Теперь команда будет готовиться к серьезному противостоянию с "Арсеналом" в следующем этапе.
Куртуа быстро заметил ситуацию и предупредил судью. Отмена гола через VAR помогла "Реалу" добиться преимущества. Теперь "Реал Мадрид" готовится к серьезному столкновению с "Арсеналом" в четвертьфинале.