Xavi Ispaniya klublarida ishlashni istamayapti
“Barselona” futbol klubi sobiq bosh murabbiyi Xavi Ernandes yaqin kelajakda o‘z mamlakatida ishlashni rejalashtirmayapti. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ispaniyaning bir necha klublari 45 yoshli mutaxassisga bosh murabbiylik lavozimini taklif qilishgan, biroq Xavi bu takliflarni rad etgan. “Marca” nashrining xabariga ko‘ra, Xavi o‘zining aniq pozitsiyasini bildirgan va hozircha “Barselona”dan boshqa birorta mahalliy jamoani boshqarish niyati yo‘qligini ta’kidlagan.
Ma’lumot uchun, Xavi 2023/24 yilgi mavsum yakunida “Barselona” klubidan iste’foga chiqarilgan edi. Uning o‘rnini esa Hans-Diter Flik egalladi.
Flik o‘tgan mavsumda “Barselona” bilan mamlakat chempionatida va boshqa ichki musobaqalarda yuqori natijalarga erishgan. Shuningdek, Xavi chet el chempionatida ham murabbiy sifatida faoliyat yuritgan.
U “Barselona”ga qaytishidan oldin Qatar davlatining “Al-Sadd” klubida bosh murabbiy bo‘lib ishlagan. Shu tariqa, tajribali mutaxassis hozircha Ispaniyadagi boshqa jamoalarda ishlash rejasini ko‘rib chiqmayapti.

Хави не хочет работать в испанских клубах
Бывший главный тренер футбольного клуба "Барселона" Хави Эрнандес не планирует работать в своей стране в ближайшем будущем. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Несколько клубов Испании предложили 45-летнему специалисту должность главного тренера, однако Хави отклонил эти предложения. По информации издания "Marca", Хави выразил свою четкую позицию и подчеркнул, что пока не намерен возглавлять ни одну местную команду, кроме "Барселоны".
Для справки, Хави был уволен из клуба "Барселона" по окончании сезона 2023/24. Его место занял Ханс-Дитер Флик.
Флик добился высоких результатов с "Барселоной" в национальном чемпионате и других внутренних турнирах в прошлом сезоне. Также Хави работал тренером в зарубежном чемпионате.
Перед возвращением в "Барселону" он был главным тренером клуба Катара "Аль-Садд". Таким образом, опытный специалист пока не рассматривает планы по работе в других командах Испании.