Abduqodir Husanovga yaxshi yangiliklar
Angliya futbolini yoritayotgan footballfancast.com portali 21 yoshli o‘zbek futbolchisining jahonning eng murakkab ligasidagi kelajagi qanday bo‘lishini tahlil qildi.
- Xosep Gvardiola mavsumning birinchi yarmida bir necha oy davom etgan inqirozdan keyin tarkibga yangi ijrochilar qo‘shish orqali chempionatning ikkinchi qismida jamoani jonlantirish davr talabi ekanini tushunib yetdi.
Ayniqsa, Manuel Akanji va Jon Stounz kabi o‘yinchilarning jarohatlarga moyilligi yangilanish va o‘zgarishlarni himoya chizig‘idan boshlashni taqozo etardi. Yanvarda olib kelingan 18 yoshli Vitor Reys kelajakda muhim o‘yinchi bo‘lib yetishishiga shubha yo‘q.
Ayni paytda esa, “Siti”ning orqa chiziqdagi muammolarini jamoaga osonlikcha kirishib ketgan Abduqodir Husanov hal etyapti.
21 yoshli Abduqodir Angliya Premer-ligasida o‘ynayotgan birinchi o‘zbek futbolchisiga aylanganidan faxrlansa arziydi. Bu o‘yinchi uchun “shaharliklar” Fransiyaning “Lans” klubiga 33,5 million funt to‘ladi.
Manchesterga kelganidan beri o‘zbek legioneri bosh murabbiy Xosep Gvardiola uchun eng muhim transferlardan biri bo‘ldi. “Manchester Siti” bu o‘yinchini olgunicha, u Liga 1 jamoasi uchun jami 31 ta o‘yinda maydonga tushgan edi.
Ana shu bahslarda u o‘z sifatini ko‘rsatib qo‘ygandi. Xususan, Fransiya chempionati yuqori divizionining birinchi yarmida yosh himoyachi 90 daqiqa ichida to‘pni egallab olish bo‘yicha 2,4 ko‘rsatkich bilan reytingda birinchi, yuqoridan kelayotgan to‘plar uchun kurashda 2,49 natija bilan 17-o‘rinda qayd etilgan.
“Manchester Siti” o‘yinchisiga aylanganidan beri Abduqodir hozircha yettita o‘yinda ishtirok etib, himoya markazini mustahkam ushlab turibdi, bundan tashqari Angliya kubogi doirasida “Leyton Oriyent” darvozasini ishg‘ol qildi, - deb yozmoqda footballfancast.com portali eksperti Ross Kilvingdon.
Jurnalist Aleks Barker Abduqodir Husanovning o‘yinini tahlil qilib, 21 yoshli o‘yinchining jismoniy kuch-quvvati hammani dahshatga solayotganini, o‘zbek futbolchisi Angliyada o‘z iste’dodini har tomonlama namoyish etib bo‘lganini alohida ta’kidladi. Buni statistika ham ko‘rsatib turibdi.
Abduqodirning Premer-ligadagi beshta uchrashuvda uzatgan to‘plari aniqligi 92 foizni, “ikkinchi qavat”dagi kurashlardagi g‘alabalari ulushi 57 foizni tashkil qilmoqda. Bu ko‘rsatkichlar bo‘yicha Abduqodir “Arsenal” yetakchi himoyachisi Vilyam Saliba (to‘p uzatish aniqligi 94, havodagi yakkakurashlarda g‘olib chiqish ulushi 61 foiz) hamda “Liverpul” yulduzi Virjil van Deyk (to‘p uzatish aniqligi 92, havodagi yakkakurashlarda g‘olib chiqish ulushi 71 foiz) bilan tenglashib qoldi.
Ekspertlar Abduqodir Husanov Angliyadagi hayoti va faoliyatini juda to‘g‘ri boshladi, jamoa Premer-ligada bu chempionatda g‘oliblik uchun kurashmas ekan, jamoaga yanada chuqurroq moslashib olishi lozimligini aytmoqda.

Центральный защитник национальной сборной Узбекистана Абдуқодир Хусанов в составе действующего чемпиона Англии «Манчестер Сити» за короткое время становится звездой мирового уровня.
Портал footballfancast.com, освещающий английский футбол, проанализировал, каким будет будущее 21-летнего узбекского футболиста в самой сложной лиге мира.
- Хосеп Гвардиола понял, что после нескольких месяцев кризиса в первой половине сезона необходимо добавить новых исполнителей в состав, чтобы оживить команду во второй части чемпионата.
В частности, склонность игроков, таких как Мануэль Аканжи и Джон Стоунз, к травмам требовала обновления и изменений, начиная с защитной линии. Привлеченный в январе 18-летний Витор Рейс, без сомнения, станет важным игроком в будущем.
В настоящее время проблемы «Сити» в оборонительной линии решает Абдуқодир Хусанов, который легко вписался в команду.
21-летний Абдуқодир может гордиться тем, что стал первым узбекским футболистом, играющим в английской Премьер-лиге. Этот игрок обошелся «горожанам» в 33,5 миллиона фунтов, когда они приобрели его у французского клуба «Ланс».
С момента своего прибытия в Манчестер узбекский легионер стал одним из самых важных трансферов для главного тренера Хосепа Гвардиолы. Прежде чем «Манчестер Сити» подписал этого игрока, он провел 31 матч за команду Лиги 1.
В этих матчах он уже продемонстрировал свои качества. В частности, в первой половине чемпионата Франции молодой защитник занял первое место по показателю 2,4 в рейтинге по захвату мяча за 90 минут, а в борьбе за верховые мячи занял 17-е место с результатом 2,49.
С тех пор как он стал игроком «Манчестер Сити», Абдуқодир пока что принял участие в семи матчах, надежно удерживая центр защиты, кроме того, он забил гол в рамках Кубка Англии в ворота «Лейтона Ориента», - пишет эксперт портала footballfancast.com Росс Килвингдон.
Журналист Алекс Баркер, анализируя игру Абдуқодира Хусанова, отметил, что физическая сила 21-летнего игрока впечатляет всех, и узбекский футболист уже продемонстрировал свой талант в Англии. Это также подтверждается статистикой.
Точность передач Абдуқодира в пяти матчах Премьер-лиги составляет 92%, а доля его побед в борьбе на «втором этаже» составляет 57%. По этим показателям Абдуқодир сравнялся с ведущим защитником «Арсенала» Уильямом Салиба (точность передач 94%, доля побед в верховых единоборствах 61%) и звездой «Ливерпуля» Вирджилом ван Дейком (точность передач 92%, доля побед в верховых единоборствах 71%).
Эксперты отмечают, что Абдуқодир Хусанов очень правильно начал свою жизнь и карьеру в Англии, и говорят, что, если команда не будет бороться за чемпионство в Премьер-лиге, ему нужно будет еще глубже адаптироваться к команде.
По их словам, Хусанов ожидает великих дел в следующем сезоне, и благодаря своему нынешнему подходу 21-летний легионер вскоре станет одним из лучших защитников в мировом футболе.