Shahzoda Uilyam: "O‘z vataningda sevimli jamoang o‘yinlarini ko‘ra olmaslik asabiylashtiradi"
Britaniya taxti vorisi Shahzoda Uilyam o‘zining sevimli jamoasi "Aston Villa"ning Angliya Premer-liga (APL) o‘yinlarini televideniye orqali ko‘ra olmaslikdan norozi ekanini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, shanba kuni APL o‘yinlari ko‘rsatilmaydi, bu esa uni juda jahlga soladi.
Shahzoda Uilyam "Villa Park" stadioniga borish oson emasligini tan oladi, ammo u imkon qadar ko‘proq o‘yinlarni – stadionda yoki televizor orqali ko‘rishni afzal ko‘radi. U, shuningdek, Chempionlar Ligasi o‘yinlariga barcha tashriflarini tashkil qilishga harakat qilib kelganini aytdi, chunki jamoa yaxshi formada bo‘lganda, bunday imkoniyatni qo‘ldan chiqarmaslik kerak.
Uning asosiy muammosi shundaki, shanba kuni, 15:00 da, u o‘z mamlakatida jamoasining Premer-liga o‘yinini ko‘ra olmaydi, chunki Angliyada shunday qoida bor: bu vaqtda telekanallar translyatsiyani ko‘rsatmaydi. Bu "blekaut" holati shaxzoda Uilyam uchun juda qiynaluvchi va asabiylashtiruvchi bo‘lgani haqida so‘zlab berdi. "Biz buni o‘z yurtimizda ko‘ra olmasligimiz, juda jahlni chiqaradi. Boshqa mamlakatlarda istalgan o‘yinni istalgan vaqtda ko‘rish mumkin", – dedi u.
Shahzoda Uilyam shuni ham ta’kidladi, "Villa TV" xizmatini hisobidan translyatsiyalardan xabar topishda muammo yo‘q, ammo bunday ishlarning o‘z yurtida to‘liq ko‘rsatilmasligi unga tushunarsiz.
Aytilishicha, Angliyada shunday qoida 1960 yillarda joriy qilingan va u muxlislarni quyi liga o‘yinlariga borishga undash maqsadida ishlab chiqilgan. Ammo, vaqt o‘tgan sari, bu holat "Aston Villa" yoki boshqa jamoalar muxlislari uchun katta muammoga aylanib, shunday o‘yinlarni ko‘rishni xohlaydiganlarga qiyinchilik tug‘dirmoqda.
Shahzoda Uilyamning bu bayonotlari futbol muxlislari orasida yana bir marta muhim masalani – televideniyeda futbol translyatsiyalari haqidagi siyosatni qayta ko‘rib chiqish zarurligini ko‘rsatmoqda.

Шахзод Уильям: "Невозможность увидеть игры своей любимой команды на родине нервирует"
Наследник британского престола принц Уильям сообщил, что он недоволен тем, что не может смотреть игры своей любимой команды "Астон Вилла" в Английской Премьер-лиге (АПЛ) по телевидению. По его словам, в субботу игры АПЛ не будут показаны, что его очень раздражает.
Принц Уильям признает, что добраться до стадиона "Вилла Парк" не так просто, но он предпочитает смотреть как можно больше игр – на стадионе или по телевизору. Он также сказал, что старался организовать все свои посещения матчей Лиги чемпионов, потому что, когда команда в хорошей форме, нельзя упускать такую возможность.
Его главная проблема заключается в том, что в субботу в 15:00 он не сможет увидеть игру своей команды в Премьер-лиге в своей стране, так как в Англии существует такое правило: в это время телеканалы не показывают трансляции. Это состояние "блекаута" очень мучительно и нервирует принца Уильяма. "То, что мы не можем видеть это в нашей стране, очень раздражает. В других странах можно смотреть любую игру в любое время", – сказал он.
Принц Уильям также отметил, что с помощью услуги "Villa TV" нет проблем с получением информации о трансляциях, но ему непонятно, почему такие вещи не показываются полностью в его стране.
Говорят, что такое правило в Англии было введено в 1960-х годах и было разработано с целью побудить болельщиков посещать игры низших лиг. Однако со временем эта ситуация стала большой проблемой для болельщиков "Астон Виллы" и других команд, создавая трудности для тех, кто хочет смотреть такие игры.
Заявления принца Уильяма еще раз подчеркивают важный вопрос среди футбольных болельщиков – необходимость пересмотра политики трансляций футбольных матчей по телевидению.