Bir uchrashuvda Xoland rekord, Husanov antirekord o‘rnatdi!
Angliya Premer-ligasining 29-turida kelasi mavsum uchun Yevropa Chempionlar ligasi yo‘llanmasini beradigan o‘rinlar uchun kurashayotgan ikki jamoa – “Manchester Siti” va “Brayton” o‘zaro kuch sinashdi.
“Shaharliklar” bu turgacha 47 ochko bilan beshinchi pog‘onada borayotgan edi. “Brayton” esa, manchesterliklardan bir ochko kam jamg‘argan holda qit’aning eng nufuzli musobaqasini ko‘zlab o‘ynayapti.
“Etixad” arenasidagi uchrashuv mezbonlar uchun omadli boshlanib, hisob 11-daqiqadayoq ochildi. Umar Marmush ishlagan penaltini Erling Xoland aniq bajardi.
Bu gol Erling Xoland nomini Angliya Premer-ligasi tarixiga yozdi. Norvegiyalik charm to‘p ustasi musobaqa tarixida 100 ta samarali harakatni eng tez amalga oshirgan o‘yinchi sifatida rekord o‘rnatdi.
Xoland Angliya Premer-ligasida gol+pas tizimi bo‘yicha 100 ballni 94 ta uchrashuvda to‘plagan birinchi futbolchiga aylandi. 100 ta samarali harakatdan 84 tasi gol va 16 tasi assist sifatida qayd etilgan.
Joriy mavsumning o‘zida Xoland barcha turnirlarda 38 ta uchrashuvda 28 ta gol urgan va 4 ta assist qayd etgan. Premer-ligada esa 27 ta uchrashuvda 20 ta gol va 3 ta assistga ega.
O‘yin muvaffaqiyatli boshlanganiga qaramay, Xosep Gvardiola shogirdlari uch ochkoga ega chiqolmadi. Xolandning goliga Estupinyan o‘n daqiqa ichida javob qaytardi. Uning jarimadan yo‘llagan zarbasi ustunga tegib, darvoza to‘ridan joy oldi.
Birinchi bo‘limda Umar Marmush “shaharliklar”ni oldinga olib chiqdi. Ammo ikkinchi taymda Abduqodir Husanov uchun noxush vaziyat yuz berdi.
48-daqiqada Husanov avtogol urdi!
Raqib yo‘llagan zarbani qaytarishga chog‘langan o‘zbek legioneri to‘pni o‘z darvozasiga yo‘llab qo‘ydi. Bu holat Xosep Gvardiola uchun antirekord qayd etilishiga sababchi bo‘ldi.
“Manchester Siti” joriy mavsumda 40-golni o‘tkazib yubordi. Gvardiola boshqaruvida jamoa hech qachon buncha ko‘p gol o‘tkazmagan edi. Ilgari eng yuqori ko‘rsatkich 2016/17 mavsumida 39 ta golni tashkil etgan.
Gvardiolaning suyukli o‘yinchilaridan biri bo‘lgan Abduqodir Husanov shu tariqa ustozining nomini Angliya Premer-ligasi tarixiga yana bir ko‘rsatkich bo‘yicha yozib qo‘ydi.
Shu bilan birga, Husanov o‘yin davomida ancha faol harakat qildi. U raqib hujumlarini to‘xtatishda, paslarni kesib olishda va yakkakurashlarda o‘zini ko‘rsatdi.
Kelgusi o‘yinlar va terma jamoa chaqiruvi
“Manchester Siti” Premer-ligadagi keyingi o‘yinini 2 aprel kuni “Lester”ga qarshi o‘tkazadi. Ungacha Abduqodir Husanov O‘zbekiston milliy terma jamoasi safida Jahon chempionati saralash bosqichida Qirg‘iziston va Eronga qarshi maydonga tushadi.
Bu o‘yinlar Husanov uchun yangi imkoniyat bo‘lib, u o‘zining haqiqiy salohiyatini namoyish etishi mumkin.

На встрече Холанд установил рекорд, а Хусанов антирекорд!
В 29-м туре английской Премьер-лиги встретились две команды, борющиеся за места, дающие путевки в Лигу чемпионов Европы на следующий сезон – «Манчестер Сити» и «Брайтон».
«Горожане» до этого момента находились на пятом месте с 47 очками. «Брайтон», собрав на одно очко меньше, также стремится к самому престижному турниру континента.
Встреча на арене «Этихад» удачно началась для хозяев, и счет был открыт уже на 11-й минуте. Удар с пенальти, заработанный Умаром Мармушем, точно исполнил Эрлинг Холанд.
Этот гол вписал имя Эрлинга Холанда в историю английской Премьер-лиги. Норвежский мастер мяча установил рекорд, став первым игроком, который быстрее всего совершил 100 результативных действий в истории турнира.
Холанд стал первым футболистом, который набрал 100 очков по системе гол+пас в английской Премьер-лиге за 94 матча. Из 100 результативных действий 84 были голами и 16 – ассистами.
В текущем сезоне Холанд забил 28 голов и сделал 4 ассиста в 38 матчах всех турниров. В Премьер-лиге он имеет 20 голов и 3 ассиста в 27 матчах.
Несмотря на удачное начало игры, подопечные Хосепа Гвардиолы не смогли взять три очка. На гол Холанда Эступиньян ответил через десять минут. Его удар с пенальти попал в штангу и оказался в сетке ворот.
В первом тайме Умар Мармуш вывел «горожан» вперед. Однако во втором тайме для Абдуқодира Хусанов произошла неприятная ситуация.
На 48-й минуте Хусанов забил автогол!
Узбекский легионер, пытаясь отбить удар соперника, отправил мяч в свои ворота. Этот момент стал причиной антирекорда для Хосепа Гвардиолы.
«Манчестер Сити» пропустил 40-й гол в текущем сезоне. Под руководством Гвардиолы команда никогда не пропускала так много голов. Ранее самым высоким показателем было 39 голов в сезоне 2016/17.
Абдуқодир Хусанов, будучи одним из любимых игроков Гвардиолы, таким образом, снова вписал имя своего наставника в историю английской Премьер-лиги по новому показателю.
В то же время Хусанов проявил себя довольно активно в игре. Он показал себя в остановке атак соперника, перехвате передач и единоборствах.
Будущие игры и вызов в сборную
«Манчестер Сити» проведет следующий матч в Премьер-лиге 2 апреля против «Лестера». До этого Абдуқодир Хусанов выйдет на поле в составе национальной сборной Узбекистана в отборочных матчах чемпионата мира против Кыргызстана и Ирана.