Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi (XOQ) Ijro kengashi boksni 2028 yilda Los-Anjelesda o‘tadigan Olimpiya o‘yinlari dasturiga qaytarishni tavsiya qildi. Bu qaror boks sohasida yangi xalqaro boshqaruv organi – World Boxing tashkiloti tuzilganidan keyin qabul qilinmoqda. Bu haqda The Independent xabar berdi.
Avvalroq, boks rasman Los-Anjeles Olimpiadasi dasturiga kiritilmagan edi. Bu holat Xalqaro boks assotsiatsiyasi (IBA) atrofidagi bir qator janjallar, shuningdek, gender tekshiruvlari bilan bog‘liq mojarolar sababli yuzaga kelgandi.
Rossiya rahbarligidagi IBA 2019 yilda boshqaruv, moliyaviy va axloqiy masalalardagi muammolar sabab faoliyatini to‘xtatishga majbur bo‘lgan edi. 2023 yil iyun oyida esa, islohotlarni amalga oshirishdagi kamchiliklar sababli, IBA XOQ tomonidan xalqaro sport boshqaruv organi sifatidagi maqomidan rasman mahrum qilindi.
Shundan so‘ng, boks uchun yangi boshqaruv organi yaratilishi kun tartibida asosiy masalaga aylandi. Yaqinda tashkil etilgan World Boxing tashkiloti 78 mamlakat vakillaridan iborat bo‘lib, o‘tgan oyda XOQ tomonidan vaqtinchalik tan olindi.
XOQning Ijro kengashi endi boksni Los-Anjeles Olimpiadasiga rasman kiritish bo‘yicha ovoz berishi kutilmoqda. Agar ovoz berish jarayonida bu qaror qo‘llab-quvvatlansa, boks 2028 yilgi Olimpiada dasturidagi o‘z o‘rnini tiklaydi.
Bu qaror xalqaro sport jamoatchiligi tomonidan boks sport turining kelajagiga nisbatan muhim ijobiy qadam sifatida baholanmoqda.

Бокс может вернуться в программу Олимпиады 2028 года?
Международный олимпийский комитет (МОК) рекомендовал вернуть бокс в программу Олимпийских игр, которые пройдут в Лос-Анджелесе в 2028 году. Это решение принимается после создания нового международного управляющего органа в области бокса – Всемирной боксерской организации. Об этом сообщает The Independent.
Ранее бокс официально не был включен в программу Олимпиады в Лос-Анджелесе. Эта ситуация возникла из-за ряда скандалов вокруг Международной боксерской ассоциации (IBA), а также конфликтов, связанных с гендерными проверками.
IBA под руководством России была вынуждена приостановить свою деятельность в 2019 году из-за проблем с управлением, финансами и этикой. В июне 2023 года IBA была официально лишена статуса международного спортивного управляющего органа МОК из-за недостатков в проведении реформ.
После этого создание нового управляющего органа для бокса стало основной темой повестки дня. Недавно созданная Всемирная боксерская организация состоит из представителей 78 стран и была временно признана МОК в прошлом месяце.
Исполнительный совет МОК теперь ожидает голосования по официальному включению бокса в Олимпиаду в Лос-Анджелесе. Если это решение будет поддержано в процессе голосования, бокс восстановит свое место в программе Олимпиады 2028 года.
Это решение оценивается международным спортивным сообществом как важный положительный шаг для будущего бокса.