Chavandozlar ot ustida bellashdi
Poytaxtimizning Chilonzor tumanida joylashgan "Markaziy ippodrom" hududida tuman hokimligi, Milliy gvardiya, O‘zbekiston Polo federatsiyasi va Ayollar polo ligasi hamkorligida ot sportining polo turi bo‘yicha musobaqa o‘tkazildi.
Musobaqada Milliy gvardiya Toshkent shahar va Toshkent viloyati bo‘yicha boshqarmalari, Chavandozlar maktablari hamda Jamoat xavfsizligi universiteti, shuningdek ayollar jamoalari bellashdi.
Unda bosh sovrin Toshkent shahar Milliy gvardiya Chavandozlar maktabi polochilariga nasib etgan bo‘lsa, Milliy gvardiya Toshkent shahar bo‘yicha boshqarmasi ikkinchi, Jamoat xavfsizligi universiteti polochilari uchinchi o‘rindan joy oldi.
Ilk bor Ayollar polo ligasiga kiruvchi qizlar jamoalari bahsida “Chilonzor polo klubi“ birinchi bo‘ldi.
– Bu kabi musobaqalarni tashkil etishdan asosiy maqsad milliy an’analarimizni o‘z ichiga olgan polo sport turini yoshlarimiz o‘rtasida yanada ommalashtirishdir, – deydi Chilonzor tumani hokimi Saidkahhor Xolxo‘jayev. – Mazkur musobaqa Toshkent shahar Nuroniy jamg‘armasi tashabbusi bilan o‘tkazildi. Unda har bir jamoa, ayniqsa, qizlar jamoalari g‘oliblik uchun bor-kuch g‘ayratlari bilan kurashdi. Bu kabi musobaqalar nafaqat tumanimiz, balki shahar va mamlakatimiz bo‘ylab o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Чавандозы состязались на лошадях
В нашем столичном районе Чилонзор на территории "Центрального ипподрома" при сотрудничестве районной администрации, Национальной гвардии, Федерации поло Узбекистана и Лиги женщин по поло прошли соревнования по поло.
В соревнованиях участвовали управления Национальной гвардии по городу Ташкенту и Ташкентской области, школы чавандозов, а также Университет общественной безопасности, а также женские команды.
Главный приз достался полочникам Школы чавандозов Национальной гвардии города Ташкента, второе место заняло управление Национальной гвардии по городу Ташкенту, третье место заняли полочники Университета общественной безопасности.
Впервые в соревнованиях среди команд девушек, входящих в Лигу женщин по поло, первое место занял “Чилонзор поло клуб“.
– Основная цель организации таких соревнований – популяризация вида спорта поло, который включает в себя наши национальные традиции, среди молодежи, – говорит хоким района Чилонзор Саидкахор Холхужаев. – Данные соревнования были проведены по инициативе Нуроний фонда города Ташкента. Каждая команда, особенно женские команды, боролись изо всех сил за победу. Планируется, что такие соревнования будут проводиться не только в нашем районе, но и по всему городу и стране.