"Real" yozda qaysi pozitsiyalarni kuchaytirmoqchi?
Modrich hozircha yuqori saviyada o‘ynashda davom etyapti. U mavsumda 2000 daqiqadan ortiq maydonda harakat qildi, ammo "Real" uning jamoada uzoq qolish-qolmasligini oldindan rejalashtirmoqchi. Shu bois madridliklar uning o‘rnini bosadigan futbolchilarni izlamoqda.
Kimlar asosiy nomzodlar?
"Qirollik klubi" bu vazifani hal qilish uchun bir necha variantlarni ko‘rib chiqmoqda. Ilk nomzod sifatida "Bayer"ning 21 yoshli futbolchisi Florian Virs tilga olinmoqda. Uning narxi 130 million yevro atrofida baholanmoqda va madridliklar allaqachon uni jamoaga jalb etish bo‘yicha taklif bilan chiqqan.
Modrich esa hali katta futbolni tark etish niyatida emas. U "Real" bilan shartnomasini yana bir yilga uzaytirishni xohlamoqda. Uning asosiy maqsadi — 2026 yilgi Jahon Chempionatiga qadar yuqori saviyada o‘ynash. Klub esa bu borada yakuniy qarorni may oyida qabul qiladi.
Yarim himoyaga yana kimlar kerak?
Avvalroq "Real" Modrichga o‘rinbosar sifatida Arda Gyulerni ko‘rgan edi, ammo turkiyalik futbolchi hujumkorroq o‘yinchi bo‘lgani uchun markazdagi ritmni boshqara olish qobiliyati kamroq. Shuning uchun jamoa markazdagi o‘yinni nazorat qiladigan futbolchi izlashda davom etyapti.
Himoya chizig‘i ham kuchaytiriladi
Faqat yarim himoya emas, himoya chizig‘ini ham kuchaytirish rejada bor. "Real" hozirda o‘ng qanot himoyachisi izlamoqda. Asosiy nomzod sifatida "Liverpul" futbolchisi Trent Aleksander-Arnold tilga olinmoqda. Agar bu kelishuv amalga oshmasa, madridliklar "Tottenhem" a’zosi Pedro Porro, "Bayer" futbolchisi Jeremi Frimpong yoki "Sevilya" himoyachisi Xuanlu Sanches bilan muzokara o‘tkazishi mumkin.
Bundan tashqari, jamoa markaziy himoya chizig‘ini ham kuchaytirish niyatida. "Arsenal" himoyachisi Vilyam Saliba madridliklar short-listidagi asosiy nomzodlardan biri hisoblanadi. Chunki uning "Arsenal" bilan amaldagi shartnomasi 2027 yilda yakuniga yetadi va hozircha uni uzaytirish bo‘yicha bir qarorga kelinmagan.
"Real"ning mavsumdagi natijalari
Ma’lumot uchun, "Real" 28-turdan keyin Ispaniya chempionati turnir jadvalida 50 ochko bilan 2-o‘rinni egallab turibdi. Bu esa jamoani yanada kuchaytirish zarurligini ko‘rsatmoqda.

"Реал" летом какие позиции хочет усилить?
Мадридский клуб "Реал" начал серьезную подготовку к летнему трансферному окну. Скауты команды сосредоточили основное внимание на поиске достойной замены опытному полузащитнику Луке Модричу. По информации издания SI.com, клуб начал искать нового центрального полузащитника, учитывая будущее 39-летнего хорватского футболиста.
Модрич пока продолжает играть на высоком уровне. Он провел на поле более 2000 минут в сезоне, однако "Реал" хочет заранее спланировать, останется ли он в команде надолго. Поэтому мадридцы ищут футболистов, которые смогут его заменить.
Кто основные кандидаты?
"Королевский клуб" рассматривает несколько вариантов для решения этой задачи. Первым кандидатом называется 21-летний футболист "Байера" Флориан Вирц. Его цена оценивается примерно в 130 миллионов евро, и мадридцы уже сделали предложение о его переходе в команду.
Модрич же пока не намерен покидать большой футбол. Он хочет продлить контракт с "Реалом" еще на один год. Его основной целью является игра на высоком уровне до Чемпионата мира 2026 года. Клуб же примет окончательное решение по этому вопросу в мае.
Кто еще нужен в полузащиту?
Ранее "Реал" рассматривал Арду Гюлера в качестве замены Модрича, однако турецкий футболист, будучи более атакующим игроком, имеет меньше возможностей контролировать ритм игры в центре. Поэтому команда продолжает искать футболиста, который сможет управлять игрой в центре.
Защитная линия также будет усилена
Не только полузащита, но и защитная линия также планируется к усилению. "Реал" в настоящее время ищет правого защитника. Основным кандидатом называется футболист "Ливерпуля" Трент Александер-Арнольд. Если это соглашение не состоится, мадридцы могут провести переговоры с членом "Тоттенхэма" Педро Поро, футболистом "Байера" Жереми Фримпонгом или защитником "Севильи" Хуанлу Санчесом.
Кроме того, команда намерена усилить центральную защиту. Защитник "Арсенала" Уильям Салиба является одним из основных кандидатов в шорт-листе мадридцев. Поскольку его действующий контракт с "Арсеналом" истекает в 2027 году, пока не принято решение о его продлении.
Результаты "Реала" в сезоне
Для справки, "Реал" занимает 2-е место в таблице чемпионата Испании с 50 очками после 28-го тура. Это подчеркивает необходимость дальнейшего усиления команды.