“Manchester Siti” so‘nggi yillarda Angliya futbolining gegemoniga aylanib qolganiga hech qanday shubha yo‘q. Jamoaning tarixiy natijalarida 2017 yildan beri darvozani munosib qo‘riqlab kelayotgan Edersonning xizmatlari ham katta.
Biroq joriy mavsumning birinchi yarmida yuzaga kelgan inqiroz “Manchester Siti”ning ketma-ket besh marotaba Angliya chempioni bo‘lish orzusini armonga aylantirdi. Shundoq ham Angliya chempionatlari tarixida Xosep Gvardiola shogirdlaridan boshqa hech kim Premer-ligada qatorasiga to‘rt marotaba g‘olib chiqmagan.
Nailoj, “shaharliklar” o‘z rekordlarini yana bir karra yaxshilab qo‘yish imkoniyatini qo‘ldan chiqarib bo‘lgan.
Noyabr va dekabr oylarida ro‘y bergan pasayish ortidan ancha toliqqan, jarohatlardan aziyat chekayotgan va yoshi o‘tib qolgan tarkibga zudlik bilan yangi “qon quyish”ni talab etardi. Ana shu maqsadda “Manchester Siti” qishki transferlar vaqtida 181,5 million funt sarflab, o‘z safiga Abduqodir Husanov, Umar Marmush, Niko Gonsales va Vitor Reysni qo‘shib oldi.
Ayni paytda “Siti”ning asosiy nishoni – kelasi mavsum uchun Yevropa Chempionlar ligasi yo‘llanmasini qo‘lga kiritishdan iborat. “Shaharliklar” yetakchisi Ederson yanvardagi transferlar bu boradagi rejalarni amalga oshirishda jamoaga juda qo‘l kelayotganini alohida e’tirof etdi.
- Bu mavsum jamoada anchadan beri o‘ynayotgan futbolchilar uchun juda boshqacha o‘tyapti. Ayniqsa, avvalgi mavsumda erishgan natijalarimizga taqqoslasak, bu mavsumning umuman boshqacha kechayotgani yanada aniq ko‘rinadi. Jarayon juda qiyin davom etmoqda, jarohatlar ko‘p, individual harakatlarimiz ham avvalgidek zo‘r chiqqani yo‘q.
Bu futbol. Unda har doim ham o‘zingni eng yaxshi tomondan ko‘rsata olmaysan. Bu jamoaviy sport turi, bir kishi yetarli darajada ishlamasa ham, oqibati darrov bo‘y ko‘rsatadi. Joriy mavsumda yaxshi holatdan ko‘ra salbiysiga ko‘p duch keldik.
Biroq mana shunday og‘ir mavsumda ham beshinchi o‘rinda boryapmiz va Yevropa Chempionlar ligasiga chiqish uchun kuchli to‘rtlikka kirishga kurashyapmiz. Premer-ligada g‘olib chiqish imkonini qo‘ldan chiqarib bo‘ldik, endi Chempionlar ligasi va Angliya kubogi uchun harakat qilishimiz shart.
Mana shunday o‘zgacha davrda yanvardagi transferlar “Siti”ga yangi toza havo olib kirdi. Hammasi ijobiy kechdi. Bizda jarohatlar ko‘payib ketgani bois, tarkibni kuchaytirish ehtiyoji bor edi. O‘yinlar soni ko‘p va jarohatlanish ehtimoli 100 foizga oshgan.
Yangi kelgan o‘yinchilardan Abduqodir Husanov ajoyib futbolchi ekan, kelishi bilan juda zo‘r o‘ynab ketdi.
Bundan tashqari, Niko Gonsales eng muhim pozitsiyaga olib kelindi, uning vazifasi hujum yaratish va raqib hamlasini to‘xtatishdan iborat. Umar Marmush qo‘shimcha energiya bag‘ishladi. Vitor Reys ham kelajagi porloq katta iste’dod egasi ekanini bildik.
Men yangi o‘yinchilarning barchasi, xususan klubga qaytgan Klaudio Echeverrining jamoada ekanidan juda mamnunman. Bu futbolchilarning taklif etilishi kelajakka qaratilgan rejalar amalga kiritilayotganidan dalolat beradi, - dedi Ederson.
Abduqodir Husanov “Manchester Siti”ga ko‘chib o‘tganidan beri Angliya Premer-ligasi, Angliya kubogi va Yevropa Chempionlar ligasida jami 8 ta uchrashuv o‘tkazib, o‘z hisobiga bitta gol ham yozdirib qo‘ydi.
Ayni paytda Toshkentda O‘zbekiston milliy terma jamoasi safida 2026 yilgi jahon chempionati mintaqaviy saralash turnirida rasmiy uchrashuvlarga tayyorgarlik ko‘rayotgan 21 yoshli markaziy himoyachining Transfermarkt portalidagi narxi 35 million yevroga ko‘tarildi.

В Ташкенте вспомнили Абдукадира Хусанова в Англии!
Нет никаких сомнений в том, что «Манчестер Сити» в последние годы стал гегемоном английского футбола. В исторических результатах команды также велика заслуга Эдерсона, который с 2017 года надежно охраняет ворота.
Однако кризис, возникший в первой половине текущего сезона, превратил мечту «Манчестер Сити» стать чемпионом Англии в пятый раз подряд в мираж. В истории английских чемпионатов никто, кроме подопечных Хосепа Гвардиолы, не выигрывал подряд четыре раза в Премьер-лиге.
К сожалению, «горожане» упустили возможность еще раз улучшить свои рекорды.
После падения, произошедшего в ноябре и декабре, команда, измотанная и страдающая от травм, нуждалась в срочном «переливании крови». С этой целью «Манчестер Сити» потратил 181,5 миллиона фунтов на зимние трансферы, добавив в свой состав Абдукодира Хусановa, Умара Мармуша, Нико Гонсалеса и Витора Рейса.
В настоящее время основной целью «Сити» является получение путевки в Лигу чемпионов Европы на следующий сезон. Лидер «горожан» Эдерсон особо отметил, что январские трансферы очень помогают команде в реализации этих планов.
- Этот сезон проходит совершенно иначе для футболистов, которые играют в команде уже давно. Особенно если сравнить с результатами, которых мы добились в прошлом сезоне, становится очевидно, что этот сезон совершенно другой. Процесс идет очень сложно, травм много, наши индивидуальные действия не так хороши, как раньше.
Это футбол. В нем не всегда удается показать себя с лучшей стороны. Это командный вид спорта, и если один человек не работает на достаточном уровне, последствия сразу же проявляются. В этом сезоне мы столкнулись с большим количеством негативных моментов, чем с положительными.
Тем не менее, даже в такой тяжелый сезон мы находимся на пятом месте и боремся за попадание в сильнейшую четверку для выхода в Лигу чемпионов Европы. Мы упустили возможность выиграть Премьер-лигу, теперь нам нужно сосредоточиться на Лиге чемпионов и Кубке Англии.
В такой особый период январские трансферы принесли «Сити» свежий воздух. Все прошло позитивно. У нас была необходимость усилить состав из-за увеличения числа травм. Количество игр велико, и вероятность травм возросла до 100 процентов.
Из новых игроков Абдукодир Хусанов оказался замечательным футболистом, он сразу же начал играть на высоком уровне.
Кроме того, Нико Гонсалес был переведен на важнейшую позицию, его задача заключается в создании атак и остановке атак соперника. Умар Мармуш добавил дополнительную энергию. Мы также узнали, что Витор Рейс является обладателем блестящего таланта с большим будущим.
Я очень доволен всеми новыми игроками, особенно тем, что в команде снова находится Клаудио Эчеверрия. Приглашение этих футболистов свидетельствует о том, что реализуются планы, направленные на будущее, - сказал Эдерсон.
С тех пор как Абдукодир Хусанов перешел в «Манчестер Сити», он провел 8 матчей в английской Премьер-лиге, Кубке Англии и Лиге чемпионов Европы, забив один гол.
В настоящее время 21-летний центральный защитник, который готовится к официальным матчам в составе национальной сборной Узбекистана на региональном отборочном турнире чемпионата мира 2026 года, имеет рыночную стоимость на портале Transfermarkt в 35 миллионов евро.