Timur Kapadze: Narigi o‘yinlarda nima bo‘layotgani menga umuman qiziqmas!
Ertaga "JCH-2026" saralashi doirasida O‘zbekiston milliy terma jamoasi Qirg‘iz Respublikasiga qarshi bahs olib boradi. Ushbu o‘yin oldidan O‘zbekiston Milliy terma jamoasi ustozi Timur Kapadze hamda Odiljon Hamrobekov ishtirok etib, jurnalistlarni qiziqtirgan savollarga javob berdi.
Quyida termamiz bosh murabbiyining fikrlari bilan tanishib chiqishingiz mumkin.
- Assalomu alaykum, ertaga bizni qiziqarli o‘yin kutib turibdi. O‘ylaymanki, tayyormiz. Muxlislar ko‘z o‘ngida g‘alaba qozonishga harakat qilamiz.
- 2011 yilda o‘yinchi sifatida O‘zbekiston bilan bo‘lgan uchrashuvlarda 3:0, 4:0 bo‘lgan. Hozir Qirg‘iz Respublikasi termasidagi o‘sish haqida nima deya olasiz?
- Albatta, u paytdagi o‘yinlar bilan hozirgini solishtirish qiyin. Sababi, hamma yerda ham futbol rivojlanib bormoqda. O‘sha paytda ham ko‘p to‘qnash kelganmiz va ustun kelganmiz. Qirg‘izistonda o‘zgarishlar bor va futbol rivojlanmoqda. O‘ylaymanki, ertaga yaxshi o‘yin bo‘ladi.
Qirg‘izistonga qarshi uchrashuvga tayyorgarlik haqida
- O‘ylaymanki, hammasi joyida. Hamma sog‘-salomat. FIFA kunlariga futbolchilar ertaroq kelsa, yaxshi bo‘lardi. Biroq bu bizning qo‘limizda emas.
Aliqulovning yo‘qligi haqida
- Bu katta yo‘qotish. Biroq bu futbol. Futbolda ba’zan shunday holatlar bo‘lib turadi. Bu terma jamoa va har bir futbolchi bu kabi holatlarga tayyor turishi kerak. Menimcha, bu muammo bo‘lmasligi kerak va biz ertaga maydonga chiqib o‘z vazifamizni bajarishimiz kerak.
Ostonning holati va Hojimatning termaga chaqirilishi haqida
- Kecha u o‘zini biroz diskomfort his qildi. Bugun, erta yana qaraymiz. Albatta, bizga har qanday holatda ijrochilar kerak bo‘ladi. Shuning uchun, ham biz Hojimatni termaga chaqirdik.
- Mahalliy futbolchilarning holatidan ko‘nglingiz to‘lyaptimi? Sababi, bizda mavsum endi boshlandi. Tarkibda esa yetarli mahalliy futbolchilar bor. 90 daqiqa o‘ynash uchun kuchimiz yetadimi?
- Albatta, yetadi. Hozir maydonga chiqib, natija qayd etishimiz kerak. Aytganimdek, tayyorgarlik uchun ko‘p vaqt bo‘lsa, yaxshi bo‘lardi. O‘z maydonimizda harakat qilamiz va hammamiz o‘z o‘yinimizni ko‘rsatishimiz kerak.
Yana bir tarix yaratish haqida
- To‘g‘risini aytsam, tarix yaratish va boshqa narsalar haqida o‘ylamayapman. Menda bitta vazifa bor va shuni qilish harakatidaman. Olimpiada kabi JCHga chiqish nafaqat biz uchun, balki hammamiz uchun muvaffaqiyat bo‘ladi.
- Futbolchi sifatida JCH-2014 saralashida qatnashgansiz. Oxirgi turda J. Koreya va Eron o‘rtasidagi bahsda o‘ziga hos "o‘yin" bo‘lgan. Bu safar ham shunday holatlar qayd etilishi ehtimoli katta. Bu haqda nima deya olasiz?
- To‘g‘risini aytsam, narigi o‘yinlarda nima bo‘layotgani menga qiziqmas. Biz o‘z o‘yinimizga e’tibor qaratishimiz kerak. Bizni xursand qiladigan jihat - hammasi o‘z qo‘limizda.
Temur Kapadze o‘z oldidagi mas’uliyat haqida
- Har bir uchrashuv o‘ziga yarasha mas’uliyat. Olimpiadaga chiqayotganimizda ham o‘ziga yarasha mas’uliyat bor edi. Dam olganim ancha foydali bo‘ldi. Tajriba yig‘dim.
- Birinchi davradagi bahs asabiy o‘tgandi. Bu o‘yin ham shunday bo‘lmasligi uchun nima qilish kerak?
- Har bir uchrashuv o‘ziga yarasha asabiy o‘tadi. Nasib etsa, ertaga biz o‘z futbolimizni namoyish etib, ularga o‘yin bermaslikka harakat qilamiz. Biroq eng asosiysi g‘alaba. Uchrashuv asabiy o‘tadimi yoki yo‘q, birinchi navbatda g‘alaba qozonishimiz kerak.

Тимур Кападзе: Меня совершенно не интересует, что происходит в других играх!
Завтра в рамках отборочного турнира "ЧМ-2026" национальная сборная Узбекистана проведет матч против Кыргызской Республики. Перед этой игрой главный тренер национальной сборной Узбекистана Тимур Кападзе и Одилжон Хамробеков ответили на вопросы журналистов.
Ниже вы можете ознакомиться с мнениями нашего главного тренера.
- Ассалому алейкум, завтра нас ждет интересная игра. Думаю, мы готовы. Мы постараемся одержать победу перед глазами болельщиков.
- В 2011 году в матчах с Узбекистаном были результаты 3:0, 4:0. Что вы можете сказать о росте сборной Кыргызской Республики сейчас?
- Конечно, сравнивать игры того времени с нынешними сложно. Потому что футбол развивается повсюду. Мы тогда тоже много встречались и побеждали. В Кыргызстане происходят изменения, и футбол развивается. Думаю, завтра будет хорошая игра.
О подготовке к матчу с Кыргызстаном
- Думаю, все в порядке. Все здоровы. Было бы хорошо, если бы футболисты пришли пораньше на дни ФИФА. Но это не в наших руках.
О отсутствии Аликула
- Это большая потеря. Но это футбол. В футболе иногда такие ситуации происходят. Эта сборная и каждый футболист должны быть готовы к таким обстоятельствам. Я думаю, это не должно быть проблемой, и мы должны выйти на поле завтра и выполнить свою задачу.
О состоянии Остани и вызове Хожимата в сборную
- Вчера он немного чувствовал дискомфорт. Сегодня, завтра посмотрим. Конечно, нам нужны исполнители в любом случае. Поэтому мы вызвали Хожимата в сборную.
- Вы довольны состоянием местных футболистов? Потому что у нас сезон только начался. В составе достаточно местных футболистов. У нас хватит сил на 90 минут игры?
- Конечно, хватит. Сейчас нам нужно выйти на поле и зафиксировать результат. Как я уже говорил, было бы хорошо, если бы у нас было много времени для подготовки. Мы будем действовать на своем поле, и все мы должны показать свою игру.
О создании еще одной истории
- Честно говоря, я не думаю о создании истории и других вещах. У меня есть одна задача, и я стараюсь ее выполнить. Выход на Олимпиаду, как и на ЧМ, будет успехом не только для нас, но и для всех нас.
- Вы участвовали в отборочном турнире ЧМ-2014 как футболист. В последнем туре был своеобразный "матч" между Южной Кореей и Ираном. Есть большая вероятность, что такие ситуации повторятся и на этот раз. Что вы об этом скажете?
- Честно говоря, мне не интересно, что происходит в других играх. Мы должны сосредоточиться на своей игре. То, что нас радует, - все в наших руках.
О ответственности Темура Кападзе
- Каждая встреча несет свою ответственность. Когда мы выходили на Олимпиаду, тоже была своя ответственность. Отдых был очень полезен. Я накопил опыт.
- Матч в первом круге прошел нервно. Что нужно сделать, чтобы этот матч не был таким?
- Каждая встреча проходит с определенной нервозностью. Если повезет, завтра мы покажем свой футбол и постараемся не дать им игру. Но самое главное - победа. Проходит ли встреча нервно или нет, в первую очередь мы должны одержать победу.