Toshkentda shug‘ullanayotgan Shomurodovga Rimdan kutilmagan xabar keldi!
O‘zbekiston milliy terma jamoasi sardori va yetakchi to‘purari Eldor Shomurodov Italiyaning A Seriyasidagi faoliyatini 2020 yil oktyabr oyida boshlagan edi. Bu davr mobaynida Eldor “Jenoa”, “Spetsiya”, “Kalyari” va “Roma” klublarida 148 uchrashuvda ishtirok etib, 23 gol va 16 assist bilan o‘zini ko‘rsatdi.
Shomurodov Italiyada ko‘plab murabbiylar bilan ishladi, ammo uning uchun eng samarali va muhim mutaxassis sifatida Klaudio Raneri alohida ajralib turadi. 73 yoshli italiyalik murabbiy o‘tgan mavsum “Kalyari” klubini A Seriyada olib qolishida Shomurodovga katta ishonch bildirgan edi.
Joriy mavsumning noyabr oyida inqirozga yuz tutgan “Roma”ni qabul qilib olgan Raneri qisqa vaqt ichida jamoani yuqori natijalarga olib chiqdi. Uning boshqaruvida “Roma” barcha musobaqalarda 16 g‘alaba, besh durang va olti mag‘lubiyat qayd etib, Chempionlar ligasiga yo‘llanma beruvchi o‘rinlar uchun kurash olib bormoqda.
Raneri jamoani tark etish arafasida turgan Shomurodovni klubda olib qolishga qaror qildi va bu qaror qisqa muddat ichida o‘z samarasini ko‘rsatdi. Shomurodov qisqa muddatda “Roma”ning asosiy futbolchilaridan biriga aylandi.
Biroq yaqinda “Tommazo Maestrelli” sovrini bilan taqdirlangan Klaudio Raneri muhim qarorini e’lon qildi. U mavsum oxirida murabbiylik faoliyatini yakunlab, pensiyaga qaytadigan bo‘ldi.
“Jamoa natijalaridan hayratda emasman, men o‘z o‘yinchilarimning salohiyatiga ishonib ish tutdim. Endi eng murakkab palla keldi. Paulo Dibalaning jarohati vaziyatni og‘irlashtirdi, jamoa yana ham birlashib harakat qilishi kerak. Men qarorimni o‘zgartirmayman va ikki oydan keyin lavozimimni tark etaman”, – dedi Klaudio Raneri.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mavsum tugagach Raneri “Roma” prezidentining sport masalalari bo‘yicha maslahatchisi sifatida faoliyatini davom ettiradi. Bu esa o‘z navbatida, Eldor Shomurodovning klubdagi kelajagiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

В Ташкенте занимающемуся Шомуродову пришло неожиданное сообщение из Рима!
Капитан национальной сборной Узбекистана и ведущий бомбардир Эльдор Шомуродов начал свою карьеру в итальянской Серии А в октябре 2020 года. За это время Эльдор принял участие в 148 матчах за клубы «Дженоа», «Специя», «Кальяри» и «Рома», забив 23 гола и сделав 16 ассистов.
Шомуродов работал с множеством тренеров в Италии, однако для него самым эффективным и важным специалистом стал Клаудио Ранери. 73-летний итальянский тренер в прошлом сезоне оказал большую доверие Шомуродову, когда «Кальяри» боролся за выживание в Серии А.
В ноябре текущего сезона Ранери, принявший «Рому», которая столкнулась с кризисом, за короткое время вывел команду на высокие результаты. Под его руководством «Рома» одержала 16 побед, сыграла вничью пять раз и потерпела шесть поражений, ведя борьбу за места, дающие путевку в Лигу чемпионов.
Ранери решил оставить Шомуродова в клубе, который находился на грани ухода, и это решение быстро дало свои плоды. Шомуродов стал одним из основных игроков «Ромы» за короткое время.
Однако недавно Клаудио Ранери, удостоенный приза «Томмазо Маестрелли», объявил о своем важном решении. Он решил завершить свою тренерскую карьеру в конце сезона и вернуться на пенсию.
«Я не удивлен результатами команды, я доверял потенциалу своих игроков. Теперь наступает самый сложный момент. Травма Пауло Дибалы усложнила ситуацию, команде нужно еще больше объединиться. Я не изменю своего решения и покину свою должность через два месяца», – сказал Клаудио Ранери.
Согласно информации, после окончания сезона Ранери продолжит свою деятельность в качестве советника президента «Ромы» по спортивным вопросам. Это, в свою очередь, может положительно сказаться на будущем Эльдора Шомуродова в клубе.