Infantino afg‘on ayollar futbol jamoasi bilan faxrlanadi
2021 yilda NATO kuchlari Afg‘onistondan chiqib ketganidan so‘ng mamlakatda «Tolibon» hokimiyat tepasiga keldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Shu vaqtdan boshlab afg‘on ayollari uchun hayot ancha qiyinlashdi. Ularga ochiq kiyim kiyish va erkaklar bajarayotgan ishlar bilan shug‘ullanish taqiqlab qo‘yildi.
Bu cheklovlar sport sohasiga ham ta’sir ko‘rsatdi. Jumladan, ayollarning futbol o‘ynashi ham man etildi.
Natijada bir qator afg‘on futbolchi ayollar o‘z mamlakatini tark etib, Avstraliyaga ko‘chib o‘tishga majbur bo‘lishdi. Hozirda ular FIFA ko‘magida Melburn shahridagi "Melburn Viktori" klubi tarkibida mashg‘ulotlarni davom ettirmoqda.
FIFA prezidenti Janni Infantino ushbu jamoaga mashg‘ulot o‘tkazish va o‘yinlarda ishtirok etish imkoniyati yaratilganini, xavfsizlik kafolatlangani va bu jamoa bilan faxrlanishini ta’kidladi. U, shuningdek, loyihani boshqa davlatlarga ham yoyishni istashini bildirdi.
Infantino aytishicha, Afg‘oniston ayollar terma jamoasi FIFA homiyligidagi musobaqalarda qatnashishi mumkin. Bu holat siyosatning sportga aralashuvi misollaridan biri sifatida ko‘rilmoqda.
Shu tariqa, xalqaro sport tashkilotlari yordamida afg‘on ayollari o‘z faoliyatini davom ettirish uchun imkoniyatga ega bo‘lishmoqda.
"Real" va "Xetafe" o'yini kurashlarga boy bo'ladi
Ispaniya chempionatining navbatdagi turida Madridning "Real" jamoasi o'z maydonida "Xetafe"ni qabul qiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu uchrashuv haqida futbol

Infantino гордится афганской женской футбольной командой
В 2021 году, после выхода войск НАТО из Афганистана, власть в стране захватил «Талибан». Об этом сообщает Euro-football.ru.
С этого момента жизнь афганских женщин значительно усложнилась. Им запретили носить открытую одежду и заниматься работой, которую выполняют мужчины.
Эти ограничения также затронули сферу спорта. В частности, было запрещено играть в футбол женщинам.
В результате ряд афганских женщин-футболисток были вынуждены покинуть свою страну и переехать в Австралию. В настоящее время они продолжают тренироваться в составе клуба "Мельбурн Виктори" в Мельбурне при поддержке FIFA.
Президент FIFA Джанни Инфантино отметил, что этой команде предоставлена возможность проводить тренировки и участвовать в играх, безопасность гарантирована, и он гордится этой командой. Он также заявил, что хочет распространить проект и на другие страны.
По словам Инфантино, женская сборная Афганистана может участвовать в соревнованиях под эгидой FIFA. Этот случай рассматривается как один из примеров вмешательства политики в спорт.
Таким образом, с помощью международных спортивных организаций афганские женщины получают возможность продолжать свою деятельность.