O‘zbek va qirg‘iz futboli orasidagi farqni o‘z o‘yinimiz bilan ko‘rsatib qo‘yishimiz kerak!
Bugun O‘zbekiston Milliy terma jamoasi "JCH-2026" saralashi doirasida Qirg‘iz Respublikasi bilan kuch sinashadi. Ushbu bahs oldidan futbol jamoatchiligi, xususan, jurnalist, bloger va futbolchilarning fikrlari bilan tanishib chiqdik.
Quyida taniqli futbol blogeri Jamoliddin Bobojonovning o‘yinoldi fikrlari:
- O‘zbekiston milliy terma jamoasi tomonidan ishonchli o‘yin kutmoqdaman. Biz nafaqat hisobda, o‘zbek va qirg‘iz futboli orasidagi farqni o‘z o‘yinimiz bilan ko‘rsatib qo‘yishimiz kerak. Bishkekdagi o‘yinda raqibga "o‘zbeklar bilan harakat qilsak, teng o‘ynashimiz mumkin" degan taassurot qoldirgandik. Mana shu taassurotni chilparchin qilishimiz zarur. Nafaqat, Qirg‘iz Respublikasi, balki, futboli bizdan past bo‘lgan jamoalar bizni mag‘lub qilish hatto xayoliga kelmasin.
Bu gaplarni kerilib, qirg‘iz futboliga bepisandlik qilib gapirmayapman. Ularning futboli o‘smoqda. So‘nggi bir necha yilda futboli, infratuzilmasi, hukumat tarafdan e’tibor tomonlama Osiyo qit’asida jadallik bilan rivojlanayotgan mamlakatlardan biri. Shunday bo‘lsa-da, ikki davlat futboli orasida yaxshigina farq bor.
Xoh Germaniya - Avstriya bo‘lsin, xoh Fransiya - Belgiya bo‘lsin, qo‘shnilar bilan o‘yin juda qiyin kechadi. Yon qo‘shnichilik jihati rol o‘ynaydi. Oradagi farq kamayib ketadi va kuchsizroq deyilgan jamoa kuchliroq deyilgan qo‘shnisi ustidan g‘alaba qozonishni ko‘proq istaydi. Qirg‘iz Respublikasida ham xuddi shunday motivatsiya bor. Bu ularning quroli.
O‘zbekiston uchun tezkor gol juda muhim. Agar biz o‘yinni 15-daqiqasiga qadar hisobni ochib, hujumkor o‘yinni davom ettirsak, bugungi uchrashuvda yirik hisobda g‘alaba qozonishimiz mumkin.

Нам нужно продемонстрировать разницу между узбекским и киргизским футболом нашей игрой!
Сегодня национальная сборная Узбекистана будет сражаться с Киргизской Республикой в рамках отборочного турнира "ЧМ-2026". Перед этой игрой мы ознакомились с мнениями футбольного сообщества, в частности, журналистов, блогеров и футболистов.
Ниже представлены предматчевые мысли известного футбольного блогера Джамолиддина Бободжонова:
- Я ожидаю надежной игры от национальной сборной Узбекистана. Мы должны не только показать разницу в счете, но и продемонстрировать разницу между узбекским и киргизским футболом своей игрой. В игре в Бишкеке мы оставили впечатление, что "если мы будем действовать как узбеки, мы можем сыграть вничью". Нам необходимо разрушить это впечатление. Не только Киргизская Республика, но и команды, футбол которых ниже нашего уровня, не должны даже думать о том, чтобы нас победить.
Я не говорю эти слова с пренебрежением к киргизскому футболу. Их футбол развивается. За последние несколько лет их футбол, инфраструктура и внимание со стороны правительства стремительно развиваются в Азии. Тем не менее, между футболом двух стран существует значительная разница.
Будь то Германия - Австрия или Франция - Бельгия, игры с соседями всегда очень сложны. Соседство играет свою роль. Разница между командами уменьшается, и менее сильная команда хочет победить более сильную соседнюю команду. В Киргизской Республике также есть такая мотивация. Это их оружие.
Для Узбекистана быстрый гол очень важен. Если мы откроем счет до 15-й минуты и продолжим атакующий стиль игры, мы можем одержать крупную победу в сегодняшнем матче.